7


  • Учителю
  • Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып)

Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Күні: Сыныбы:11 Пәні: алгебра

Сабақтың тақырыбы: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау

Сабақтың мақсаты :

1. Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау формулаларымен танысу және формулаларды қолдану дағдыларын қалыптастыру.

2. Теориялық білімдерін практикада ұштастыра отырып,ойлау және есте сақтау,танымдық қабілеттерін дамыту.

3. Оқушылардың белсенділігін арттыру,өз бетінше оқып,ізденуге,шығармашылық қабілетін дамытуға,уақытты ұтымды пайдалануға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі.Жаңа сабақ.

Сабақтың барысы1.Ұйымдастыру.

ІІ. Математикалық диктант.1 Нұсқа

2 Нұсқа



Функцияның туындысын табыңдар:





Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып)

Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып)

Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып)

Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып)

Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып)

Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып)

Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып)

Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып)

Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып)

Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып)

Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып)

Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып)



ІІІ. Жаңа сабақ.1. Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) саны

2. Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) функциясы, оның қасиеттері және графигі.

3. Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) функциясын дифференциалдау

4. Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) , Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) , Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) и Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) сызықтарымен шектелген фигураның ауданы.

3. Жаңа сабақты баяндау. tgТема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып), Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) жағдайында қиюшы (0;1) нүктесіндеТема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) Демек,Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып)

Сонымен, Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) (1)

1-теорема. Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) функциясы анықталу облысының кез келген нүктесінде дифференциалданады жәнеТема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) (2)

Дәлелдеу. Алдымен Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) функциясының х0 нүктесіндегі өсімшесін табамыз:

Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып)

(1) теңдікті қолданып, Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) аламыз. Туындының анықтамасы бойынша Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып)

1-мысал. f`(x)Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып), f'(x)=Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып).

Натурал логарфим дегеніміз- негізі е болатын логарифм, яғни lnxТема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) екені белгілі. Негізі логарифмдік тепе-теңдік бойынша Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) өйткені Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) Сондықтан кез келген Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) көрсеткіштік функциясын былай жаза аламыз:Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып), яғни Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) (3)

2-теорема. Кез келген оң Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) саны үшін Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) функциясы анықталу облысының әрбір нүктесінде дифференциалданады және Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) (4)

Дәлелдеу. Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) функциясын Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) түрінде жазып және (2) формуланы қолданып, оның туындысын анықтаймыз: Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып)

2-мысал. Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) функциясының туындысын табайық. 1) f(x)Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып), Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып)

2) f(x)Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып)

3-теорема. Егер f(x) пен g(x) функциялары өзара кері функциялар және осы функциялардың бірі, айталық, f(x) функциясы х0 нүктесінде нөлден өзгеше туындыға ие болса, онда осы функцияға кері функцияның х0нүктесінде нөлден өзгеше туындысы бар, ол туынды g(x) функциясы туындысының кері шамасына тең, яғни Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) Логарифмдік функцияның туындысы мына формуламен анықталады: Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) (6)

lneТема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) болғандықтан, Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) функциясының туындысын табу формуласы былай анықталады:

Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып)(7)

4-мысал. Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып)

1) f(x)Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып), Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып)

2) f(x)=ln( 2+5x),

Көрсеткіштік және дәрежелік функциялардың туындысын табу формулаларымен қатар интегралды табу формулалары қолданылады:

Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып)+C; Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып)

Мысал: Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) , Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) хТема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып) қисықтарымен шектелген жазық фигураның ауданын табайық.

Шешуі: S=Тема: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау (11-сынып)

Жауабы: 4ln3-2 (кв.бірл.)

4. Сыныпта орындалатын тапсырмалар: №308, №310, №312

5. Үйге тапсырма: №309, №311, №315

6. Бағалау. Қорытынды.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал