- Учителю
- Сабақ жоспары. ' Пифагор теоремасы'
Сабақ жоспары. ' Пифагор теоремасы'
Бекітемін:.................... «....»......2013ж.
Сабақтың тақырыбы: Пифагор теоремасы
Мақсаты:
1. Оқушыларға жаңа сабақты меңгерту,теореманы дәлелдеу,есептер шығару қолдана білуге үйрету.
2. Оқушылардың ойлау қабілеттерін, іскерліктерін пәнге деген қызығушылығын, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
3. Оқушыларды дәлдікке,сенімділікке ,әдептілікке өз ойларын айта білуге,ұқыптылыққа үйрету.
Сабақтың типі: тренинг
Әдісі: түсіндіру,талдау,ой қозғау, ой толғау
Түрі: жаңа сабақ
Сабақтың көрнекілігі : сызғыш, интерактивті тақта, компьютер.
Сабақтың барысы: І) Ұйымдастыру.( топқа бөлу, топ басшыларын сайлау)
Психологиялық дайындық
ІІ) Үйге берлген жұмыстар. 1. Есепті тексеру
І топ
ІІ топ2. Ой қозғау
ІІІ. Мағынаны ажырату
а
в
с
a=8,
b=6,
c=10
т/к: S1, S2, S1
a=4,
b=3,
c=5
т/к: S1, S2, S1
с
а
в
Сұрақ: Не байқадыңдар? (а2+в2=с2 тік бұрышты үшбұрыштың катеттердің квадраттарының қосындысы гипетенузаның квадратына тең)
ІV. Жаңа тақырып: « Пифагор теоремасы»
Тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасының квадраты катеттерінің квадраттарының қосындысына тең. а2 +в2=c2
С
аБерілгені: ∆ АВС, С=90°
вД/К с2 = а2+b2
В
Д
βД/Ү СД АВ
А
с
α∆АВС қарастырамыз
Cos β =ВС/АВ=а/с (1) , Cosα =АС/АВ=в/с (2)
∆ДВС қарастырамыз cosβ=ВД/ВС=ВД/а (3)
∆АДС қарастырамыз cosα=АД/АС=АД/в (4)
(
+1)=(3); а/с= ВД/а а2= с·ВД
(2)=(4); в/с= АД/в в2=с·АД
а2+ в2=с·АД+ с·ВД=с(АД+ВД)=с2; а2+ в2= с2
Есеп: Бер: ∆АВС С=90° с-гипотенуза, а,в катет
Д\к: а= а1·с , в= в1·С
Д\ү; b2=c·АД а2=c·Д В
АД=b1, ДВ=а1
в2 = с·b1 а2= с·а1
V.Тарихи мағлұмат. Пифагор тероремасының шығу тарихы
VІ.Пифагор теоремасының қолданылуы:
d
b
d
аd2=a2+a2 ; d=a d2=a2+b2 ; d=
а
а
а
а
hh2=a2-= h=
а/2
VІІ. Жаңа тақырыпты бекіту . 1)Оқулықпен жұмыс
№126
1топ. 2). a=5 в=6 c2= 25+36= 61; c=
2топ. 3). a=8 в=8c2= 64+64·3= 256; c= =16
1 топ
№128
a=8 дм в=6дм
т/к: d-? шешуі: d2=82+62= 100; d=10 дм
2топ
№129
a=91 cм d=109cм
т/к: b-?
шешуі: d2=a2+b2 ; b2 = d2- a2=11881-8281=3600 d=60cм
І
В
Бер: АВСД ромб
АВ=13 дм, ВД=10 дм
Т/к: АС
ш/у: АС=2·АО
ВО=10:2=5
АОВ; АО2=АВ2-ВО2 =169-25=144
АО=12(дм)
АС=2·12=24(дм) топ: №130 ІІ топ: №132
В
С
АБер: ∆АВС
ОАВ=17см
АС=16см
Д
Ст\к ВК
К
Ат\ү: ВК2=АВ2-АК2
ВК2=172-82=(17-8)(17+8) =9·25
ВК=3·5=15(см)
І
в
атоп№133(1) ІІ топ№133(2)
а
а1
в1=8 см а1=6,4см в=6дм в1=3,6дм
т
с/к: в, с т/к: а, с
шешуі: а2= с·а1 в2 = с·b1 36=с·3,6
64=c·6.4 с=10дм
c=10см
в==6см а==8дм
2)Тарихи есептер
Леонтий Магницкийдің « Арифметика оқулығынан.
Суреттегі берілген өлшемдер бойынша СВ ұзындығын табу керек.
Шешуі: 1252-1172=15625-13689= 1936
ВС=44
ХІІ ғасырдағы үнді математигі Бхаскараның есебі.
Өзеннің жағасында жалғыз терек өсіп тұр.Кенеттен жел тұрып, терек сынып түсіп, теректің төбесі өзеннің жағасына түсті. Суретте көрсетілген өлшемдер бойынша теректің ұзындығын тап.
ДС=8 фута
Леонтий Магницкийдің « Арифметика оқулығынан.
Суреттегі берілген өлшемдер бойынша СВ ұзындығын табу керек.
VІІІ. Ой толғау: Тест тапсырмалары
Ж
Білсеңіз,бір емес, бес жауабы бар
Дұрысын табу өзіңнің қалауыңда
Тапсаң бағыңның жанғаны
Таппасаң -өкініште қалғаның. ( Тест)ұмбақ
І
Бер. АВС; АВ=АС=25
ВС=30
т/к: АД
А)10; В)15; С)20; Д)25; Е)27
А
Атоп ІІ топ
Д
С
В
Бер. АВС; АВ=АС=13
АД=12
т/к: ВС
А)15; В) 10; С)20; Д)15; Е)17
13
13
25
25
С
В
12
Д
Бер. АВСД; А=900
-
ДВС=900
т/к: АВ
А)8; В)10; С)12; Д)18; Е)21
А
8
13
5
Д
С
В
А
Бер. АВСД; А=900
-
ДВС=900
т/к: АВ
А)8; В)10; С)12; Д)4; Е)21
24
В
16
С
34
Д
С
3
С
Д
Бер. АВСД трпа.
С=900 В=900
т/к: АВ
А)8; В)11; С)12; Д)18; Е)21
Бер. АВСД трпа.
С=900 В=900
т/к: АВ
А)8; В)11; С)12; Д)18; Е)21
10
10
6
Д
9
А
В
3
К
В
А
10
4х
20
3х
4х
Бер. Тік бұрышты үшбұрыш. а=4х в=3х с=10
т/к: а,в,с
А)8;6 В)11;7 С)12;5 Д)8;4 Е)2;8
Бер. Тік бұрышты үшбұрыш. а=4х в=3х с=20
т/к: а,в,с
А)8;6 В)11;7 С)12;16 Д)8;4 Е)2;8
3х
ІХ.Пифогор теоремасының өмірде қолданылуы
Х. Қорытындылау:Үйге тапсырма белгілеу№127,№131,№133(3)
бағалау
Атырау облысы
Құрманғазы ауданы
Дина Нұрпейісова орта мектебі
АШЫҚ САБАҚ
Тақырыбы: « Пифагор теоремасы»
8 сынып
Пән мұғалімі: Қайырболатова Эльмира
Гимранқызы
2013/2014 оқу жылы
5
4
3
6
8
10
І топқа
25
25
Д
С
В
Бер. АВС; АВ=АС=25
ВС=30
т/к: АД
А)10; В)15; С)20; Д)25; Е)27
А
10
Д
А
24
34
16
Д
С
В
А
В
С
3
9
Бер. АВСД; А=900
ДВС=900
т/к: АВ
А)8; В)10; С)12; Д)18; Е)21
Бер. АВСД трпеция.
А=900 В=900
т/к: АВ
А)8; В)11; С)12; Д)18 ; Е)21
10
3х
4х
Бер. Тік бұрышты үшбұрыш. а=4х в=3х с=10
т/к: а,в,с
А)8;6 В)11;7 С)12;5 Д)8;4 Е)2;8
ІІ топқа
13
13
Д
А
12
Бер. АВС; АВ=АС=13
АД=12
т/к: ВС
А)15; В) 10; С)20; Д)15; Е)17
В
8
13
5
Д
В
А
Бер. АВСД төртбұрышы
А=900 В=900
т/к: АВ
А)8; В)10; С)12; Д)4; Е)21
В
6
С
Д
10
А
3
К
Бер. АВСД трпа.
С=900 В=900
т/к: АВ
А)8; В)11; С)12; Д)18; Е)21
20
3х
4х
Бер. Тік бұрышты үшбұрыш. а=4х в=3х с=20
т/к: а,в,с
А)8;6 В)11;7 С)12;16 Д)8;4 Е)2;8
Леонтий Магницкийдің « Арифметика оқулығынан.
Суреттегі берілген өлшемдер бойынша СВ ұзындығын табу керек.
ХІІ ғасырдағы үнді математигі Бхаскараның есебі.
Өзеннің жағасында жалғыз терек өсіп тұр.Кенеттен жел тұрып, терек сынып түсіп, теректің төбесі өзеннің жағасына түсті. Суретте көрсетілген өлшемдер бойынша теректің ұзындығын тап.