- Учителю
- Толымсыз квадрат теңдеулерге есептер шығару. 8 Сынып
Толымсыз квадрат теңдеулерге есептер шығару. 8 Сынып
Мерзімі | 20.11.15ж | |||||||||||
Сынып | 8А | |||||||||||
Пәні | алгебра | |||||||||||
Тақырыбы | Толымсыз квадрат теңдеулерге есептер шығару.
| |||||||||||
Мақсаты | Білімділік: Квадраттық теңдеулердің түбірлерінің формуласын пайдалану, толымды, толымсыз квадрат теңдеуді шешу тәсілдерін меңгерту. Дамытушылық: Оқушыларды есептер шығаруда коэффициенттерді ажырата алу қабілеттерін дамыту. Тәрбиелік: Өз беттерінше есептер шығарта отырып, жеке жұмысын қалыптастыру, еңбекке баулу. | |||||||||||
Міндеттері | 1. Квадрат теңдеудің түрлерін пайдаланып есептер шығара білу бейімділіктерін дамыту. 2. Есеп шығара білу бейімділіктерін қалыптастыру 3.Оқушыларға оқытудың жаңа әдіс- тәсілдерін үйретіп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту | |||||||||||
Күтілетін нәтиже | 1. Квадрат теңдеудің түрлерін пайдаланып есептер шығара біледі. 2. Есеп шығара білу бейімділіктерін қалыптасады. | |||||||||||
Жеті модульдің қамтылуы | Оқытудағы жаңа тәсілдер, СТО, оқуды бағалау
| |||||||||||
Сабақтың типі | Біліміді жүйелеу | |||||||||||
Сабақтың түрі | Аралас сабақ | |||||||||||
Сабақтың әдіс-тәсілдері | Кіріспе сұрақтары, миға шабуыл, бағалау сұрақтары, проблемалық ой шешу.
| |||||||||||
Сабақтың көрнекілігі | Жеке жұмыс тапсырмалары; топтық жұмыс тапсырмалары,плакаттар постер дайындауға
| |||||||||||
Пән аралық байланыс | Логика, тарих, әдебиет | |||||||||||
Сабақ жоспары | Мұғалімнің іс- әрекеті
| Оқушының іс- әрекеті | ||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі, психологиялық дайындық (2м) | Оқушыларды топқа бөлу | Топқа бөлініп отырады | ||||||||||
Үй тапсырмасын тексеру (10м) | № 235 1) 0; 2,5 2) 0; -1,4 3) 0; 0,4 4) 0; 3\4 5) 0; 4 6) 0; 2 № 236 1) 2) 2 3) 0 4) 0; 1\3 5) 6) Миға шабуыл 1.Квадрат теңдеу деген не? (aх2+bx+c = 0 (а 0) түріндегі теңеуді квадрат теңдеу) 2. Теңдеуді шешу дегеніміз не? (түбірін, шешімін табу) 3. XXI ғасыр қашан басталды? ( 2000 жылы) 4. Келтірілген квадрат теңдеу деген не? ( Бірінші коэффициенті бірге тең квадрат теңдеу ) 5. Білімге қойылатын ең төмен баға? (екі) 6. Қандай теңдеулер толымсыз квадрат теңдеулер деп атайды? (Толық емес квадрат теңдеулерді) 7. Күн жылына неше рет шығады? (365 рет) (1) aх2+bx = 0, c =0; 2) aх2+c = 0, b = 0; 3) aх2 = 0, b=0, c=0) 9.Кез келген сөзде, өсімдікте болады. Ал ол теңдеуде бола ма? ( болады түбір). | Оқушы ой пайымын туғызу | ||||||||||
Есептер шығару (25м) | 1. Біліміңді тексер (Ауызша) Берілген теңдеулердің арасынан толық және толымсыз квадрат теңдеулерді атаңдар а) х2 + 3х - 19 =0, б) х2-7х+11=0, ә) 4х2+5х=0, д) 2х2-5х+1=0, в) 8х2=0, г) 3х2-21х=0. ғ) 8х2-3х=0, е) х2-25=0, ж) х2-4х=45 з) 18-2х2=0 и) 4х2-28х+49=0 к) 2х2-5х+3=0 2. Оқулықпен жұмыс, есептер шығару(топпен жұмыс) № 237 1- топ. 1 ж\е 3; 2- топ. 2 ж\е 4 3- топ. 5 ж\е 7; 4- топ. 6 ж\е 8 Есеп шығаруда нұсқаулықтар беріп отыру. Есеп шығарып, өздерін бағалайды.Топпен жұмыс. Постермен жұмыс және қорғау. 3. Сергіту сәті Теңдеудің шешуі бойынша сандық мақал - мәтел айту. 1) (1;2) «Бір елі ауызға, екі елі қақпақ». 2) (8;1) « Жігіт сегіз қырлы, бір сырлы» 3) (6;4) «Алтау ала болса, ауыздағы кетеді, төртеу түгел болса, төбедегі келеді». 4) (7;1) «Жеті рет өлшеп, бір рет кес» 5) (1; 10) «Бір тал кессең, он тал ек» 4.Деңгейлік тапсырмалары. 1 деңгей.
2 деңгей.
3 деңгей.
(2х-1)(2х+1) = x(2x+3) Жауаптары: 1 деңгей. а=5; в= 17; с= -6. 2 деңгей. 1) ±0,4; 2) ±6
4.Тест тапсырмалары. 1-нұсқа
А) а=7; в= -9; с=15 Б) а=7; в= -8; с=15 В) а= 3; в=8; с=4
А) -8 Б) -64 B) 64 D) ±8
А) иә Б) жоқ 4. Теңдеуді шешіңдер: x2 + 2x = 0 А) 0; -2. В) Түбірлері жоқ. С) 0. D) -2. 5. Келтірілген квадрат теңдеуді көрсет: 1)x2 - 6x + 1 = 0 2)7x2 - 3x + 2 = 0
Тест жұмысының жауаптары. Сұрақтың нөмері | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||||||
Жауаптары |
|
|
|
|
|
Аты- жөні: Баға:
Тесті дұрыс жауабы бойынша өзара оқушылар тексереді
№
1-нұсқа
2-нұсқа
3-нұсқа
4-нұсқа
1
Б
В
D
C
2
D
C
C
D
3
Б
Б
D
А
4
А
D
В
В
5
С
В
В
D
Жеке жұмыс
Топтық жұмыс
Сабақты бекіту (3м)
Сыпайы сөйлеу арқылы жинақтау. Есіңде сақта
Әр топ бір- біріне сұрақтар қояды
Бағалау (2м)
Сабаққа оқушының ой түйіні.
Топта бір- бірін бағалайды
Кері байланыс (2м)
Бүгінгі сабақ туралы пікірім
1.Бүгін мен не үйрендім ?
2. Маған не ұнамады ?
3.Бүгінгі сабақ бойынша сұрағың немесе пікірің
Оқушылар өз ойларын жазып тақтаға іледі
Үйге тапсырма (1м)
№ 239, 240
Үйге тапсырмасын жариялау
Күнделіктеріне үйге берілген тапсырмаларды жазып алу