7


  • Учителю
  • Урок, по математики для 5 класса 'Әріпті және санды өрнектерді құрастыру'

Урок, по математики для 5 класса 'Әріпті және санды өрнектерді құрастыру'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сынып: 5 «В»

Сабақтың тақырыбы: Әріпті және санды өрнектерді құрастыру

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Әріпті және санды өрнектерді құрастыру алгоритмін қолдану біліктілігін

меңгеруге жағдай жасау.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз

бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын

ояту, қушылардың құзыреттерін қалыптастыру.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа,

жылдамдылыққа, тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар, интербелсенді тақта

Оқытудың әдісі: практикалық, топпен жұмыс

Сабақтың барысы:

І. Мотивациялық кезеңі

а) Сәлемдесу

ә) Сабақтың мақсатымен таныстыру

б) Үй тапсырмасын тексеру

Ой-қозғау. Сұрау-жауап

- Санды өрнекке мысал келтір

-Өрнектің мәні деп нені атайды?

-Әріпті өрнек деп қандай өрнекті атайды?

-Коэффициент деген не?

ІІ. Жаңа түсінік

1. Есептерді топтастыру

5+123 28-13 154-3а 145∙х

27+х 143+15 169:13 845:5

у+198 168:x 159∙25 192∙y

2. Венн диограмасын толтыр




3. сәйкестендіру

125+х+75 4164

8364:68 3580

36∙5+у 200+х

1130+82∙37 123

324∙11+16 180+у

4. Ертегі есеп

Шаруа ат сатып алу үшін 15ц қара бидай сатса, 80т. Жетпейді, ал 20ц қара бидай сатса, 10 т. Артық қалады. Шаруа сатып алатын ат неше теңге?


ІІ. Бекіту кезеңі. Есептер шығару.

Карточка №1

1. Теңдеуді шеш.

х + 23 = 41

2х - 15 = 23

437 : m = 19

2. Амалды орында.

а) 28∙189:63-64∙18:16

3. Өрнектің мәнін тап.

а) 45х + 26х + 17х - 78х, мұндағы х=16

ә) 83у - 35у +16у + 36у, мұндағы у=3

Карточка №2

1. Теңдеуді шеш.

84х + 25х + 7 = 443

4(9+7х) + 28 = 400

2. Амалды орында.

а) (1936 : 121 - 14) ∙ (68 ∙104 - 7069)

3. Өрнектің мәнін тап.


а) 12(7х+8у)+16х-58у, мұндағы х=4, у=3

ә) 6(2х+у)+4(3х-7у), мұндағы х=5, у=14


Карточка №3

1. Теңдеуді шеш.

486:(5х+2)=18

35(14+х)-476+6х=383

2. Амалды орында.

а) (2660 : 76 + 1860 : 124) ∙ 17 - 839

3. Өрнектің мәнін тап.

а) 8(2х+у)+3(х-у), мұндағы х=2, у=9

ә) 5(6х+7у)+2(4х-15у), мұндағы х=3, у=6

ІІІ. Рефлекция:

1. Санды өрнектер дегеніміз не ?

2. Әріпті өрнек дегеніміз не ?

3. Олардың айырмашылығы неде?, Мысалдар келтіріңдер. Тақтаға шығып.

ІV. Бағалау: Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

V. Үйге тапсырма: №111

Формулаларды сайкестікті тап. (интербелсенді тақтада)

Тік төртбұрыштың периметрінің формуласы S=v∙t

Тік төртбұрыштың ауданының формуласы V=a∙b∙c

Тік бұрыты параллепипедтің көлемінің формуласы C=a∙n

Жолдың формуласы P=2∙(a+b)

Заттың формуласы S=a∙b

Қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік және үлестірімділік қасиеттерін формуласын жалғастыр.

a+ b =

(a+b)+c =

(a-b) ∙ c =

b ∙ a =

(a+b) ∙ c =

(a ∙ b) ∙ c =

__________________________________________________________________________


Формулаларды сайкестікті тап. (интербелсенді тақтада)

Тік төртбұрыштың периметрінің формуласы S=v∙t

Тік төртбұрыштың ауданының формуласы V=a∙b∙c

Тік бұрыты параллепипедтің көлемінің формуласы C=a∙n

Жолдың формуласы P=2∙(a+b)

Заттың формуласы S=a∙b

Қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік және үлестірімділік қасиеттерін формуласын жалғастыр.

a+ b =

(a+b)+c =

(a-b) ∙ c =

b ∙ a =

(a+b) ∙ c =

(a ∙ b) ∙ c =


Карточка №1

1. Теңдеуді шеш.

х + 23 = 41

2х - 15 = 23

437 : m = 19

2. Амалды орында.

а) 28∙189:63-64∙18:16

3. Өрнектің мәнін тап.

а) 45х + 26х + 17х - 78х, мұндағы х=16

ә) 83у - 35у +16у + 36у, мұндағы у=3

_____________________________________________________________________________________________________


Карточка №2

1. Теңдеуді шеш.

84х + 25х + 7 = 443

4(9+7х) + 28 = 400

2. Амалды орында.

а) (1936 : 121 - 14) ∙ (68 ∙104 - 7069)

3. Өрнектің мәнін тап.

а) 12(7х+8у)+16х-58у, мұндағы х=4, у=3

ә) 6(2х+у)+4(3х-7у), мұндағы х=5, у=14

_____________________________________________________________________________________________________


Карточка №3

1. Теңдеуді шеш.

486:(5х+2)=18

35(14+х)-476+6х=383

2. Амалды орында.

а) (2660 : 76 + 1860 : 124) ∙ 17 - 839

3. Өрнектің мәнін тап.

а) 8(2х+у)+3(х-у), мұндағы х=2, у=9

ә) 5(6х+7у)+2(4х-15у), мұндағы х=3, у=6



















Бұл қандай өрнектер?


15 + 12а - 5 =

125-25х+130 =

_____________


Бұл қандай өрнектер?


(158+16)∙2=

360:(280-120)=





(4х-15)∙7=7

3:(18-х)=3

_____________


S=v∙t

V=a∙b∙c

P=2∙(a+b)

Бүгінгі сабақтың мақсатын анықтаңдар

___________________________________________________________________________________________________________________________________




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал