- Учителю
- Қысқа мерзімді жоспар Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу (Қайталау) 6-сынып
Қысқа мерзімді жоспар Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу (Қайталау) 6-сынып
Пән атауы: Математика
Мұғалімнің аты-жөні: Болат Манат
Күні:
Сынып (Жас аралығы): 6 а сынып
Сабақтың тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. (Қайталау)
Сабақтың түрі: қайталау сабағы
Көрнекілік (ресурстар): интерактивті тақта, таратпа қағаздар, бағдаршам
Сабақтың мақсаты: Оқушылар бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу шешу тақырыбы бойынша білімдерін жүйелеп пысықтады.
Нәтиже:
1.Рационал сандарға амладар қолдана алады;
2. Рационал өрнектерді ықшамдай алады;
3. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу шешу алгоритмін біледі;
4. Мәтін есептерді шығаруда пропорция құрады.
Сабақ барысы:ЖЕСО
Амандасады.
«ТЕҢДЕУ» сөзінің бірінші әріптерінен басталатын жақсы тілектер айтады.
Оқушылар сабақтын тақырыбына шығады
Мақсатын анықтайды
Топтың басшысы сайланады.
Бағалау парағымен танысады
Амандасады.
Жетелеуші сұрақтарды қояды.
Сабақтың «Математикалық саяхат» ойыны түрінде өтетінін айтады.
Ойын ережесін түсіндіреді.
«Саяхат» 5 бекеттен тұрады:
1 бекет - Пропорция
2 бекет - Рационал сандарға амалдар қолдану
3 бекет - Өрнекті ықшамдау
4 бекет - Теңдеу
5 бекет - үйге оралу
2 мин
Білу, түсіну
(Үй тапсырмасын тексеру)
Бағалау
СТО
ДО
ОүБ
Оқушылар топпен дайындаған синквейндерін оқиды.
Қорғайды.
Бағалау парағына ұпайларын еңгізеді
Қадағалайды
Пікір талас ұйымдастырады
3 мин
шапалақпен
Қадағалайды
Қолдану
(Есептер шығару)
СТО, ДО, ЖЕСО, ТжД
1 бекет «Пропорция»
10 м3 ауа 13 кг тартады. Ұзындығы 4,2 м, ені 3,5 м және биіктігі 2,6 м болатын бөлмедегі ауа қанша тартады?
Жауабы: 49,686 кг
2 бекет «Рационал сандарға амалдар қолдану»
Есептеңіз:
Жауабы:
3 бекет «Өрнекті ықшамдау
Жауабы: 2х+3
4 бекет «Теңдеу»
Жауабы: 1
5 бекет «Үйге оралу»
(шығармашылық)
Катер А пунктінен В пунктіне ағысқа қарсы жүзіп, 1 сағ48 минутта барды. Катер қайтарда ағыспен жүзгендіктен , одан 18 мин кем уақытта В пунктінен А пунктіне келді. Ағыс жылдамдығы 2,4 км/сағ. Катердің меншікті жылдамдығын табыңдар.
Жауабы: 26,4 км/сағ
Бағалау парағына ұпайларын еңгізеді
Бағыт береді
Тексереді
13 мин
5 мин
бағалау
Бағдаршам
Сергіту сәті
Оқушылар «пропорция» дегенде шапалақтайды
«өрнек» - орында айналады
«теңдеу» - орында секіреді
2 мин
Талдау
ЖЕСО.
ДжТ
АКТ
Тест орындайды. Интернет желісі арқылы
iq2u.ru/tests/test/run/160 сайтына кіріп тест орындайды
Бағалау парағына ұпайларын еңгізеді
Бағыт береді.
Қадағалайды.
6 мин
Формативті бағалау
ОүБ
Бағдаршам
жинақтау
ДО, СТО
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің неше шешімі болады?
Теңделер қайда қолданылады?
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу деген не?
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу қалай шығарылады?
Түбірлері бірдей теңдеулерді қандай теңдеулер деп атайды?
Бағыт береді.
Сұрақтар қояды.
5 мин
Формативті бағалау
ОүБ
Үй тапсырмасы
Күнделіктеріне жазып алады.
Деңгейлік тапсырмалар:
I деңгей тапсырмасы: №1612 жұптары
II деңгей тапсырмасы: №1623 жұптары
III деңгей тапсырмасы (шығармашылық):
Әкесі мен оның қыз және ер баласының жастарын қосса 47 шығады. Әкесінің жасы ұлының жасынан 5 есе артық, ал қарындасы ағасынан 2 жас кіші. Ер баланың жасын табыңдар.
Бағыт береді
1мин
Бағалау
ОБ
Критерий бойынша оқушылар өзін-өзі бағалайды
7 мин
Рефлексия
(Кері байланыс)
Бағдаршам
Қадағалайды.
1 мин
Бағалау парағы
Үй тапсырмасы
(3 ұпай)
1 бекет
(2 ұпай)
2 бекет
(1 ұпай)
3 бекет
(1 ұпай)
4 бекет
(2 ұпай)
5 бекет
(3 ұпай)
Тест
(5 ұпай)
Қорытынды ұпай саны
Баға
8 - 11 ұпай - «3»
12 - 14 ұпай - «4»
15 - 17 ұпай - «5»
1 бекет «Пропорция»
1 тапсырма
10 м3 ауа 13 кг тартады. Ұзындығы 4,2 м, ені 3,5 м және биіктігі 2,6 м болатын бөлмедегі ауа қанша тартады?
2 бекет «Рационал сандарға амалдар қолдану»
2 тапсырма
Есептеңіз:
3 бекет «Өрнекті ықшамдау
3 тапсырма
4 бекет «Теңдеу»
4 тапсырма
5 бекет «Үйге оралу»
5 тапсырма (шығармашылық)
Катер А пунктінен В пунктіне ағысқа қарсы жүзіп, 1 сағ 48 минутта барды. Катер қайтарда ағыспен жүзгендіктен , одан 18 мин кем уақытта В пунктінен А пунктіне келді. Ағыс жылдамдығы 2,4 км/сағ. Катердің меншікті жылдамдығын табыңдар.
1 нұсқа
1. Пропорциядағы х -ті табыңдар:
;
A. 1 B. 15 C. 100 D. 10
2. Өрнекті ықшамда:
2(х+3) - (х - 2)
A. х+8 B. Х+4 C. Х-8 D. х+1
3. Теңдеуді шеш:
A. 3 B. 0 C. -0,3 D. 0,3
4. Теңдеуді шеш:
A. 3,4 B. 3,2 C. -0,3 D. -3,2
5. Теңдеуді шеш:
A. B. C. 0,5 D.
________________________________________
2 нұсқа
1. Есепте:
A. 1 B. 7 C. -7 D.
2. Пропорциядағы х -ті табыңдар:
A. 1 B. 13 C. 23 D. 1,3
-
Теңдеуді шешіңіз:
A. 15,6 B. 1,56 C. 156 D. 0,156
4. Теңдеуді шеш:
A. 3,4 B. 3,2 C. -0,3 D. -3,2
5. Теңдеуді шеш:
A. 5,25 B. 52,5 C. 525 D. 0,525
1 нұсқа
1. Пропорциядағы х -ті табыңдар:
;
A. 1 B. 15 C. 100 D. 10
2. Өрнекті ықшамда:
2(х+3) - (х - 2)
A. х+8 B. Х+4 C. Х-8 D. х+1
3. Теңдеуді шеш:
A. 3 B. 0 C. -0,3 D. 0,3
4. Теңдеуді шеш:
A. 3,4 B. 3,2 C. -0,3 D. -3,2
5. Теңдеуді шеш:
A. B. C. 0,5 D.
2 нұсқа
1. Есепте:
A. 1 B. 7 C. -7 D.
2. Пропорциядағы х -ті табыңдар:
A. 1 B. 13 C. 23 D. 1,3
-
Теңдеуді шешіңіз:
A. 15,6 B. 1,56 C. 156 D. 0,156
4. Теңдеуді шеш:
A. 3,4 B. 3,2 C. -0,3 D. -3,2
5. Теңдеуді шеш:
A. 5,25 B. 52,5 C. 525 D. 0,525
Т Е Ң Д Е У
iq2u.ru/tests/
test/run/160
iq2u.ru/tests/
test/run/160
iq2u.ru/tests/
test/run/160
iq2u.ru/tests/
test/run/160
iq2u.ru/tests/
test/run/160
iq2u.ru/tests/
test/run/160
iq2u.ru/tests/
test/run/160
iq2u.ru/tests/
test/run/160
iq2u.ru/tests/
test/run/160
iq2u.ru/tests/
test/run/160
iq2u.ru/tests/
test/run/160
iq2u.ru/tests/
test/run/160</</u>