7


  • Учителю
  • 8 санын ондықтан аттап қосу және азайту кестесі

8 санын ондықтан аттап қосу және азайту кестесі

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Математика8 санын ондықтан аттап қосу және азайту кестесі

Күні: 11.10.16 ж.

Мақсаты:

Бір таңбалы сандарды ондықтан аттап қосу тәсілдерімен оқушыларды таныстыру.

Міндеттер:

Бір таңбалы сандарды «толық ондыққа дейін толықтыру және қалған бірліктерді қос»негізінде қосу білігін қалыптастыру

Бірнеше бірлікке арттыру, кемітуге, белгісіз қосылғышты, қосындыны табуға берілген есептерді шығару білігін бекіту.

Салыстыру, қорытынды жасау білігін дамыту. Жұптық жұмыс жасауға тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже:

Бір таңбалы сандарды «толық ондыққа дейін толықтыру және қалған бірліктерді қос»негізінде қосу білігі қалыптасады. Кейбір оқушылар 7 санын ондықтан аттап қосу және азайту тәсілдерін меңгереді. Алған білімдерін өмірде пайдалануға үйренеді.

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Мотивациялық

«Көршіңе жылу тарат» тренингі

Алақандарын түйістіріп:

Тілеймін саған...сәттілік, әрқашан...сәлеметсің бе!

Біздің ұран

«Біріміз бәріміз үшін,

Бәріміз біріміз үшін!»

Топқа бөліну

Оқушылардың ынтасы сабаққа аударылады. Қызығушылықтары оянады. Топ басшысын, уақыт санаушысын, хатшы, ой қосушыны сайлайды. Міндеттерін атқарады.

Операциялық

Ой қозғау. Миға шабуыл

8 саны туралы не білесіңдер?

«Айтылмаған тақырып» стратегиясы арқылы бүгінгі тақырыптың қай санға байланысты екендігіне ой жеткізу

Жауап эстафетасы

Сандарды ата

2 онд 8 бірл 8 онд 2 бірл

8 бірл 8 онд

Дәптермен жұмыс. Топтық жұмыс

«Практикалық теория» стратегиясы арқылы балаларды талдау жұмысын жүргізу арқылы тақырыптың (жолақшамен жұмыс)

8+8 16-8 9+8 17-8

8+8 =(8+2)+6=16

/\

2 6

16-8=(16-6)-2=8

/\

6 2

9+8=(9+1)+7=17

/\

1 7

17-8=(17-7)-1=9

/\

7 1

Толық ондыққа дейін толықтыру білігін қалыптастыру негізінде санға 8-ді қосу мен азайтуды меңгерту

жұмыс. Өрнекті жазып мәнін табу

(8+2)+6=16 (16-6)-2=8

(9+1)+7=17 (17-7)-1=9

Білімді жеңер. Қайсысы есеп?

Есеп

Трактор - 6 Кеткені4

Берілді ?сонша Қалғаны сонша

Болғаны - ? Есеп емес.

6 + 6 = 12

Жауабы: 12 трактор

№ 5

Комбайн-10

Трактор-6

Берілді-? сонша трактор } ? көлік

(10+6)+6=22

Жауабы: Барлығы 22 комбайн мен трактор болды.

Оқушылар 8 санының құрамына байланысты жұмыс жүргізеді

8 8 8 8 8

/\ /\ /\ /\ /\

2 6 6 2 4 4 5 3 7 1

Оқушылар 8 саны туралы ондық бірлік болғандағы өзгешелік туралы жазылуы туралы айтады. Толық жауап беруге дағдыланады. Сандарды атайды 28, 82, 8,80





Балалар топта 8+8, 16-8, 9+8,17-8 парталарында жатқан жолақшаларды пайдалана отырып, толық ондыққа дейін толықтырып есептейді, түсіндіреді.

8 санын ондыққа дейін толықтыру үшін неше бірлік керек сұрағын қоя отырып,құрамы бойынша жіктеп талдайды.













Ойларын тиянақтау

Есептің шарты, сұрағы болуы керек деген ой түйеді.

Бірінші есептеген топ тақтаға жазады. Талдай отырып түсіндіреді.

-Есепте не туралы айтылған?

-Не белгілі ?

-Не белгісіз?

-Есеп сұрағы қандай?

-Есеп сұрағына бірден жауап бере аламыз ба? Не істейміз? Сұрақтарын қоя отырып шартын жазып есептейді.

Сергіту сәті



АКТ қимылдарын қайталайды

Рефлексия

Шеңбер уақыты...барлығы шеңберге отырып сабақтан алған әсерлерін айтады. Сөз алғысы келмеген адам сөз кезегін келесіге ұсына алады.

Маған бүгін не ұнады....Не қиындық тудырды?

Бағдаршам



Бағалау

Үйге тапсырма 78 бет №3

Балалар шеңбер бойына тұрып сабақтан алған әсерлерін айтады. Бағдаршам түсі арқылы түсінген, түсінбегенін көрсетеді.











 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал