- Учителю
- ашық сабақ Өрнектер а+4
ашық сабақ Өрнектер а+4
Пәні: математика Күні: 28. сәуір
Сыныбы: 1 «д» арнайы түзету Пән мұғалімі: Сейілова А.
Сабақтың тақырыбы: Өрнектер. а +4, а - 4
Сабақтың мақсаты: Білімділік: а +4, а - 4 өрнектерін шешіп жаттықтыру, өрнектің мәнін таба білуге үйрету. 4 - ке қосып, азайту амалдарын қайталау.
Дамытушылық: оқушылардың математика пәніне қызығушылығын
тудыру, олардың білім, білік және дағдыларын дамыту. ой - өрісін
кеңейту, таным қабілетін арттыру.
Тәрбиелік: мақсатына жетуге ұмтылдыру, ұқыптылыққа,
тапқырлыққа, ізденімпаздыққа өздігінен жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, ойын әдісі,
Сабақтың көрнекілігі: топшамалар, плакаттар, слайдтар.
Сабақтың барысы: I Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық. (Музыка ырғағымен)
Таңмен бірге оянып, Амансың ба?, Көк аспан ! Амансың ба?, Жер ана ! Амансың ба?, Достарым ! Сендерді көрсем қуанам!
- Бүгінгі сабақта балалар көңіл - күйлерің қандай ? (оқушылар жауабы тыңдалады)
-
Осындай тамаша , керемет көңіл - күйімен сабағымызды әрі қарай жалғастырайық.
II. Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру
-
Мінекей, балалар тапсырмаларды орындап, бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы:
III. Жаңа сабақ : Ө р н е к т е р. а + 4, а - 4 болып табылады.
«Гүл теру» ойыны арқылы санды және әріпті өрнекті ажыратып алайық .
Санды өрнек Әріпті өрнек
IV. 1 - мысалға назар аударайық. Тақтамен жұмыс . Кестелерді толтыр:
а
10
9
8
7
6
5
4
а-4
6
а
0
1
2
3
4
5
6
а+4
4
Мұғалім түсіндірмесі: Кестеде а - ның мәні берілген, соларды қойып өрнек жазайық.
А - о - ге тең болған жағдайда, а + 4 қосындысын жазып, мәнін табу.
а - 10 - ға тең болған жағдайда, 10 - 4 айырмасын жазып, мәнін табу.
-
Ендеше балалар « Кім жылдам» ойынын ойнайық. (Ойын арқылы кестені оқушылар кестені толтырып шығады.)
-
8 - 5=4
9 +1=10
6- 5=22 -ші тапсырмамызда балалар бізге Қалқанқұлақ қонаққа келіпті. Ол өзімен бірге тапсырмаларын әкеліп, тексертіп алмақшы көмектесеміз бе ? ( ауызша орындалады)
4+ 3=6
7 - 2 =5
3+3=8
4 + 4= 7
5 - 3 = 2
7 + 3 = 9
Оқушылар бағдаршам арқылы мысалды тексеріп шығады.
-
3 тапсырма балалар бұл есеп. Мұқият экранға назар аударайық. (Видео )
Ондағы ұқсастықтары : ұл бала, қыз бала олардың саны 2 және 4 сандары, оны шешуде пайдаланатын амалдар, мәні ұқсас екенін табу.
Айырмашылықтары: сұрағы екенін табу.
V. Дәптермен жұмыс:
Шарты: Ұл - 4
Қыз - 2
Сұрағы: оқушылар қаншаға артты?
Шешуі: 2+4=6
Жауабы. оқушылар 6 -ға артты
Шарты: Ұл - 4
Қыз - 2
Сұрағы: Барлығы -?оқушы кірді
Шешуі. 2+4=6
Жауабы. 6 оқушы кірді.
VI. Сергіту сәті: «Топ - топ»
VII. Сабақты қорытындылау:
«Өзіңді - өзің тексер» оқушыларға өз бетінше жұмыс беру,оның нәтижесін өздеріне тексерту.
-
Балалар бүгінгі сабақта әріпті өрнектің мәнін қалай таптық ?
-
5 +5 тің қосындысы нешеге тең ?
-
6 -дан кейінгі сан ?
VIII. Үйге тапсырма 3- есеп 157 -бет
IX. Оқушыларды бағалау, марапаттау.