7


  • Учителю
  • Открытый урок по математике на тему ' Туынды' (10 класс)

Открытый урок по математике на тему ' Туынды' (10 класс)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Өтілетін күні: Сыныбы: 10. Пәні: Алгебра.

Сабақтың тақырыбы: Туынды тақырыбына есептер шығару

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Оқушылар функцияның туындысын есептеу ережелері және туындының физикалық, геометриялық мағынасы жөнінде алған білімдерін есептер шығаруда қолдана білу.

Дамытушылығы: Оқушылардың ой-өрістерін дамыту,ойлау қабілеттерін арттыру,теориялық білімдерін практикада қолдана білу дағдыларын қалыптастыру.

Тәрбиелігі: Оқушылардың жеке қасиетін дамыту, білім дағдысын,ойлау белсенділігін, пәнге қызығушылығын арттыру, өзара қарым-қатынасты нығайту және де жинақтылыққа, реттілікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: қорытындылау сабағы.

Сабақтың әдісі: дамыта оқыту, сұрақ-жауап, топпен жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, плакат, таратпа қағаздар.

Пән аралық байланыс: физика, информатика.

Сабақтың жоспары:

I.Ұйымдастыру кезеңі.( 2 мин.)

II. «Шаттық шеңбері » (психологиялық тренинг)

Балалар, сендермен кезекті сабағымызда кездескеніме өте қуаныштымын. Сендерді «Шаттық шеңберіне» шақырамын. Кәнеки, бір-бірімізбен амандасайық! Сендердің барлығыңның есімдерің өте әдемі. Қандай есімдер екенін көрейік. Ортаға шығып, шаттық шеңберін құрайық, есімдерімізді айтып және есімдеріміздің бірінші әріпінен басталатын тілек білдіреміз.

Топ басшысы топ атауларымен таныстырып, бүгінгі сабақта алдарына қойған мақсаттарын және өмірлік кредоларыңды ортаға салыңыздар.

III.Топқа бөлу.(түс бойынша)

  1. « Алғырлар » (қызыл)

Мақсаты: туынды ережесін пайдаланып есептер шығару.

Өмірлік кредолары: Ақылдан асар амал жоқ

Батылдар алмас қамал жоқ.

  1. « Тапқырлар » (сары )

Мақсаты: туындынның физикалық, геометриялық мағынасы жөнінде алған білімдерін есептер шығаруда қолдана білу.

Өмірлік кредолары: Білім басы- бейнет,соңы - зейнет.

3.« Білімділер» (жасыл )

Мақсаты: теориялық білімдерін практикада қолдана білу.

Өмірлік кредолары: Алтын алма, білім ал.

4.« Зеректілер » (көк )

Мақсаты: есептер шығару кезінде өзара қарым-қатынасты нығайту.

Өмірлік кредолары: Білген адам білімді өмір бойы іздейді.


Сабағымды Шәкәрім Құдайбердиевтің сөзімен бастағым келіп тұр

«Сен ғылымға болсаң ынтық, бұл сөзімді әбден ұқ:

Білгеніңнің жақсысын қыл, білмегенді біле бер»






Бағалау парағы


Топ мүшелері

Дұрыс - бұрыс

Миға шабуыл

Кім зерек?

Тест.

Сәйкестендіру тесті

Қосымша есептер

Жалпы ұпай

Баға

1










2










3










4










5





















Бағалау критерийлері


20 - 24 ұпай « 5 »

15 - 19 ұпай « 4 »

9 - 14 ұпай « 3 »




IV. Бірінші кезені . « Дұрыс - бұрыс» стратегиясы.(Ұй тапсырмасын тексеру)

( 1 ұпай )


Есептер

  1. функциясының туындысын табыңыз.

Жауабы:

  1. функциясы берілген табыңыз.

Жауабы:

  1. Берілгені: табыңыз.

Жауабы:

  1. Берілгені: табыңыз.

Жауабы:

  1. функциясының нүктесіндегі туындысын есептеңіз.

Жауабы:

  1. функциясының графигіне нүктесі арқылы өтетін жанаманың теңдеуін жазыңыз.

Жауабы:

  1. функциясының графигіне ординаталар осімен қиылысу

нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңыз.

Жауабы:



« Математиканың өз тілі бар, ол - формула» деген С.В.Ковалевская сөзін басшылыққа ала отырып, сабағымызға қажетті формулаларды еске түсірейік.


V. Екінші кезені. « Миға шабуыл ».(1 ұпай.)

  1. υ(t) = s ¢ (t) - жылдамдық

  2. a (t)=υ¢ (t) - үдеу

  3. - бұрыштық коэффициенті.

  4. - жанаманың теңдеуі.

  5. - Лагранж формуласы.


«Өзіңе сен, өзіңнің мықты екеніңді көрсет»

VI. Үшінші кезең. « Кім зерек ? ».(Әр топқа 5 есептен беріледі)

Функцияның туындысын тап:


Алғырлар

Тапқырлар

Білімділер

Зеректілер

( 1 ұпай )

( 1 ұпай )

( 1 ұпай )

( 1 ұпай )

( 2 ұпай )

( 2 ұпай )

( 2 ұпай )

( 2 ұпай )

( 3 ұпай )

( 3 ұпай )

( 3 ұпай )

( 3 ұпай )

4. функциясының графигіне М(2;6) нүктесінде жүргізілген жанаманың көлбеулік бұрышының тангенсін табыңыз (4 ұпай)

4. функциясының графигіне М(2;5) нүктесінде жүргізілген жанаманың көлбеулік бұрышының тангенсін табыңыз (4 ұпай)

4. функциясының графигіне М(1;2) нүктесінде жүргізілген жанаманың көлбеулік бұрышының тангенсін табыңыз (4 ұпай)

4. функциясының графигіне М(1;1) нүктесінде жүргізілген жанаманың көлбеулік бұрышының тангенсін табыңыз (4 ұпай)

5. функциясы графигіне =1 нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін жаз. (5 ұпай)

5.

функциясы графигіне =2 нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін жаз. (5 ұпай)

5.

функциясы графигіне =1 нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін жаз. (5 ұпай)

5. функциясы графигіне

= -1 нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін жаз. (5 ұпай)

«Білімнің басы - бейнет, соңы - зейнет»

VII. Төртінші кезең. Тест. ( 2 ұпай )

1 нұсқа

1. Функцияның туындысын тап: .

а) ; б) ; в) ; г)

2. Функцияның туындысын тап: .

а); б) ; в) ; г)

3. Функцияның туындысын тап: .

а) ; б) ; в) ; г) .

4. Функцияның туындысын тап: .

а) ; б) ; в) ; г) .

5. М(1; 1) нүктесінде функциясы графигіне жүргізілген жанама теңдеуін жаз а); б) ; в) ; г)


2 нұсқа

1. Функцияның туындысын тап .

а) ; б) ; в) ; г)

2. Функцияның туындысын тап .

а); б) ; в) ; г)

3. Функцияның туындысын тап .

а) ; б) ; в) г) .

4. Функцияның туындысын тап .

а) ; б) ; в) ; г) .

5. М(2; 0,1) нүктесінде функциясы графигіне жүргізілген жанама теңдеуін жаз

а); б) ; в) ; г)



3 нұсқа

1. Функцияның туындысын тап: f(x) = 4x-5
а)4 б)9 в)-5 г)-7

2. Функцияның туындысын тап: f(x)=6x4-3x3-2x2-8
а) 6х3-3х2-2х б)24х3-9х2-2х2-8 в)24х3-9х2-4х г) 4х3-3х2--8

3. Функцияның туындысын тап
а) 15x2-4 б) в) г) 15x2-2
4. Функцияның туындысын тап: f(x)=

а) б ) в) г)

5. Функцияның туындысын тап:

а) б) в) г)


4 нұсқа

1.

а) б) . в) г ) .


2., =2 болатын нүктеде жүргізілген жанаманың теңдеуін тап.

а)б) в) г)

3. туындысын тап

а) б) в) г)

4. туындысын тап

а) б) в) г)

5. функциясының туындысын тап.

а)б)в)г)

5 нұсқа


1.

а) б) в) г)

2.

а) б) в) г)

3.

а) б) в) г)

4.

а) б) в) г)

5.

а) б) в) г)


Жауаптары



1

2

3

4

5

1 нұсқа

в

б

в

б

г

2 нұсқа

а

г

в

а

г

3 нұсқа

в

б

в

б

г

4 нұсқа

а

б

а

а

а

5 нұсқа

в

а

г

б

б



VIII. Бесінші кезең. Сәйкестендіру тесті (тапсырмалар ауызша орындалады)

(1 ұпай.)

  1. Берілгені: табыңыз. Жауабы:

  2. Берілгені: табыңыз. Жауабы:

  3. Берілгені: табыңыз. Жауабы:

  4. Берілгені: табыңыз. Жауабы:

  5. Берілгені: табыңыз. Жауабы:

  6. функциясының туындысын табыңыз: Ж:

  7. функциясы берілген табыңыз: Жауабы:

  8. Берілгені: табыңыз: Жауабы:

IX.Қорытынды: Оқушыларды бағалау: Әр топтың топ жетекшілері бағалайды.

Үйге тапсырма: № 195 ( ә,в ),№ 202

Рефлексия

«Бес саусақ» стратегиясы.

Бас бармақ. Бүгінгі сабақ ұнады ма?

Балан үйрек. Не үйрендім ?

Ортан терек. Не оңай болды?

Шылдыр шүмек. Не қиын болды?

Кішкене бөбек. Топ мақсаты орындалды ма?




Қосымша есептер:


  1. Берілгені: табыңыз:

Жауабы: 106

  1. Берілгені: табыңыз:

Жауабы: 60

  1. Берілгені: табыңыз:

Жауабы: 1,02

  1. Берілгені: табыңыз:

Жауабы: 7

  1. функциясының х = 1,5 нүктесіндегі туындысын есептеңіз.

Жауабы: 106

  1. функциясының х = 2 нүктесіндегі туындысын есептеңіз.

Жауабы: -2



  1. функциясының х = 4 нүктесіндегі туындысын есептеңіз.

Жауабы: -14


  1. функциясының х = 2 нүктесіндегі туындысын есептеңіз.

Жауабы: 5

























Бағалау парағы.

Алғырлар






Топ мүшелері

Дұрыс - бұрыс

Миға шабуыл

Кім зерек?

Тест.

Сәйкестен-

діру тесті

Қосымша есептер

Жалпы ұпай

Баға

1

Арыстанбек









2

Ақпейіл









3

Еркебұлан









4

Санжар









5

Мейіржан










Бағалау критерийлері


20 - 24 ұпай « 5 »

15 - 19 ұпай « 4 »

9 - 14 ұпай « 3 »




Бағалау парағы.

Тапқырлар


Топ мүшелері

Дұрыс - бұрыс

Миға шабуыл

Кім зерек?

Тест.

Сәйкестендіру тесті

Қосымша есептер

Жалпы ұпай

Баға

1

Сабина









2

Ермұрат









3

Нұртас









4

Айдана









5

Ержан










Бағалау критерийлері


20 - 24 ұпай « 5 »

15 - 19 ұпай « 4 »

9 - 14 ұпай « 3 »





Бағалау парағы.

Білімділер


Топ мүшелері

Дұрыс - бұрыс

Миға шабуыл

Кім зерек?

Тест.

Сәйкестендіру тесті

Қосымша есептер

Жалпы ұпай

Баға

1

Айғаным









2

Аслан









3

Дамир









4

Қуандық









5

Руслан










Бағалау критерийлері


20 - 24 ұпай « 5 »

15 - 19 ұпай « 4 »

9 - 14 ұпай « 3 »




Бағалау парағы.

Зеректілер


Топ мүшелері

Дұрыс - бұрыс

Миға шабуыл

Кім зерек?

Тест.

Сәйкестендіру тесті

Қосымша есептер

Жалпы ұпай

Баға

1

Айханым









2

Ақжол









3

Бекарыс









4

Алихан









5

Мұхамед










Бағалау критерийлері


20 - 24 ұпай « 5 »

15 - 19 ұпай « 4 »

9 - 14 ұпай « 3 »




Тапқырлар




( 1 ұпай )


( 2 ұпай )





( 3 ұпай )

4. функциясының графигіне М(4;5) нүктесінде жүргізілген жанаманың көлбеулік бұрышының тангенсін табыңыз (4 ұпай)

5.

функциясы графигіне =2 нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін жаз. (5 ұпай)



Алғырлар

( 1 ұпай )


( 2 ұпай )






( 3 ұпай )

4. функциясының графигіне М(2;6) нүктесінде жүргізілген жанаманың көлбеулік бұрышының тангенсін табыңыз (4 ұпай)


5. функциясы графигіне =1 нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін жаз. (5 ұпай)





Білімділер


( 1 ұпай )





( 2 ұпай )







( 3 ұпай )

4. функциясының графигіне М(1;2) нүктесінде жүргізілген жанаманың көлбеулік бұрышының тангенсін табыңыз (4 ұпай)

5.

функциясы графигіне =1 нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін жаз. (5 ұпай)





Зеректілер




( 1 ұпай )

( 2 ұпай )






( 3 ұпай )

4. функциясының графигіне М(1;1) нүктесінде жүргізілген жанаманың көлбеулік бұрышының тангенсін табыңыз (4 ұпай)

5. функциясы графигіне

= -1 нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін жаз. (5 ұпай)




1 нұсқа

1. Функцияның туындысын тап: .

а) ; б) ; в) ; г)

2. Функцияның туындысын тап: .

а); б) ; в) ; г)

3. Функцияның туындысын тап: .

а) ; б) ; в) ; г) .

4. Функцияның туындысын тап: .

а) ; б) ; в) ; г) .

5. М(1; 1) нүктесінде функциясы графигіне жүргізілген жанама теңдеуін жаз а); б) ; в) ; г)


2 нұсқа

1. Функцияның туындысын тап .

а) ; б) ; в) ; г)

2. Функцияның туындысын тап .

а); б) ; в) ; г)

3. Функцияның туындысын тап .

а) ; б) ; в) г) .

4. Функцияның туындысын тап .

а) ; б) ; в) ; г) .

5. М(2; 0,1) нүктесінде функциясы графигіне жүргізілген жанама теңдеуін жаз

а); б) ; в) ; г)



3 нұсқа

1. Функцияның туындысын тап: f(x) = 4x-5
а)4 б)9 в)-5 г)-7

2. Функцияның туындысын тап: f(x)=6x4-3x3-2x2-8
а) 6х3-3х2-2х б)24х3-9х2-2х2-8 в)24х3-9х2-4х г) 4х3-3х2--8

3. Функцияның туындысын тап
а) 15x2-4 б) в) г) 15x2-2
4. Функцияның туындысын тап: f(x)=

а) б ) в) г)

5. Функцияның туындысын тап:

а) б) в) г)


4 нұсқа

1.

а) б) . в) г ) .


2., =2 болатын нүктеде жүргізілген жанаманың теңдеуін тап.

а)б) в) г)

3. туындысын тап

а) б) в) г)

4. туындысын тап

а) б) в) г)

5. функциясының туындысын тап.

а)б)в)г)

5 нұсқа


1.

а) б) в) г)

2.

а) б) в) г)

3.

а) б) в) г)

4.

а) б) в) г)

5.

а) б) в) г)




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал