- Учителю
- Урок - гра 'Ключі від форту математичних ідей', 5 клас
Урок - гра 'Ключі від форту математичних ідей', 5 клас
ТЕМА. Властивості множення. Розв'язування вправ.
МЕТА. Систематизувати знання учнів, формувати навички і вміння застосовувати властивості множення до розв'язування вправ, задач, активізувати розумову діяльність учнів.
Розвивати творчість, самостійність у виборі засобів, форм і методів роботи, сприяти формуванню і розвитку системних знань, колективних відносин.
Хід уроку.
Учитель. Сьогодні ми повинні здобути по 5 ключів, щоб відкрити скриньку математичних скарбів, а щоб їх здобути, ви повинні гарно попрацювати і пройти цей нелегкий тернистий шлях.
На вас чекають різні цікаві пригоди і несподіванки.
Після кожного правильного завдання, виконаного вами, ви отримаєте ключ. Допомагати нам будуть учні старогрецької школи Піфагора, які знаходяться разом із нами у нашому храмі науки.
Щоб зайти до цього храму, нам потрібно виконати таке завдання.
До столу повинні вийти капітани команд. Ви бачите ці сліди, які залишили нам наші попередники?
(Капітани команд збирають ці сліди по кількості учнів і віддають їх членам своєї команди для виконання).
До дошки виходять три учні. Вони виконують ці завдання.
На слідах написані рівняння, правильний розв'язок яких оцінюється в 4 бали.
Завдання:
розв'язати рівняння.
3Х+7Х+18=178 7Х+3Х-16=24 6Х+Х+3Х+40=90
4Х+6Х-12=28 7Х+9Х-6Х+40=60 21Х-Х-100=300
15Х-5Х+10=40 5Х+3Х+2Х+20=80 3Х+7Х-50=150
Х+Х+8Х-60=10 3Х+7Х-100=400 2Х+8=-6=34
9Х+Х+Х-Х+40=100 19Х-9Х-8=22 5Х+5Х-40=100
25Х-Х-4Х-50=250 7Х+4Х-Х+15=75 6Х+2Х+2Х+14=54
15Х-2Х-3Х+90=100 3Х+7Х+12=42 8Х+2Х-7=53
По одному учню від команди розв'язують свої рівняння.
Учні школи Піфагора видають по ключу кожній команді. (1 ключ)
Учитель. Ось ви вже і виконали перше завдання нашої подорожі.
І сувора й солов'їна
Математика країна,
Праця тут іде завзята,
Вмій лиш спритно рахувати,
Множить швидко й додавати,
Вмій кмітливо все збагнути,
Першим у відповіді бути.
У стародавній Греції математика стала визнаватися як наука раніше, ніж у інших країнах стародавнього світу. А знаєте чому?
Тому, що там вміли сперечатися скрізь. Знайомий всім вислів
" У суперечці народжується істина" придумали саме греки.
От зараз посперечаємося у правильності спрощення виразів.
До дошки виходять по одному представнику від кожної команди.
( На кульках написані завдання для команди і для індивідуальної роботи, які учні отримують від асистентів. Командні завдання вони віддають команді, а індивідуальні виконують самостійно біля дошки).
Завдання:
спростити вираз:
1. ДЛЯ ІНДИВИДУАЛЬНОЇ РОБОТИ БІЛЯ ДОШКИ:
2Х+Х+Х-15=4Х-15 3Х+2Х-Х+15-3=4Х+12 Х+12+3Х+4Х-5=8Х+7
6Х+Х+12+Х=8Х+12 4Х+9Х+Х+3=14Х+3 2Х+3Х+2Х+7=7Х+7
2. ДЛЯ РОБОТИ КОЖНОЇ КОМАНДИ:
20Х+Х+3Х+15+6=24Х+21 7Х+12+Х+3Х+11=11Х+23 6Х+3Х+5+Х=10Х+5
7Х+2Х+3+9Х+8=18Х+11 3Х+5Х+12-11+3Х=11Х+1 5Х+8Х+6Х+12-7
3Х+Х+12+15 6Х+9Х+10+Х+2 3Х+5Х+12+3Х+6
(Асистенти видають по одному ключу кожній команді за правильно виконані спрощення). (2ключ).
Учитель. Щоб отримати третій ключ, ви повинні дати відповіді на мої запитання, а потім перейти до виконання наступних вправ.
Запитання для кожної команди задаються по черзі. Кожна правильна відповідь оцінюється в один бал.
1.Як називаються закони, записані на дошці?
а∙в=в∙а а∙(в-с)=а∙в-а∙с (а∙в)∙с=а∙(в∙с)
Відповідь:
Переставний Розподільний Сполучний
закон. закон множення відносно закон.
додавання.
2. Як називається
перший компонент при другий компонент при результат при
множення? множенні? множенні?
Відповідь: перший множник другий множник добуток
( Учні школи Піфагора видають кожній команді завдання. Мета цього завдання - знайти букву із правильною відповіддю і прочитати закодоване слово. Завдання записано на картках. Кожній команді видається набір букв, де написані відповіді до завдань).
Кожне завдання оцінюється у 2 бали.
До дошки по черзі виходять учні і виконують його.)
Завдання:
виконати дії, використавши розподільний закон множення:
45∙49+45∙51=4500 202∙87-102∙87=8700 263∙24-163∙24=2400
48∙81-48∙80=48 59∙63-59∙62=59 73∙54-73∙53=73
49∙977+49∙23=49000 36∙965+36∙35=36000 65∙981+65∙19=65000
94∙65-94∙64=94 78∙36-78∙35=78 88∙97-88∙96=88
П О Е Т О М А Р А З І Я
4 4 4 9 8 5 3 7 2 7 6 8
5 8 9 4 7 9 6 8 4 3 5 8
0 0 0 0 0 0
0 0 0 0 0 0
0 0 0
(Кожна команда складає слово із букв. Після складання слів їм видають по ключу).( 3 ключ)
Учні школи Піфагора читають вірш і показують малюнок до написаного вірша.
Після пізнього гуляння
Саша Хвиль свій сон останній
Додивлявся до кінця.
Тай від жаху спав з лиця.
Ніби на уроці він,
Зміг за декілька хвилин
Розібратися як слід,
Знайти розв'язок задачі,
Записати все як треба
Швидко в зошиті у себе
І хотів вже відпочити,
Але щось як зашумить,
І ворон великі зграї
Раптом у вікно влітають,
Зошит хижі розірвали
Переплутали все вмить.
Невідомо, що й робить!
І запрошую всіх вас
Розбудити Сашу враз,
Вороння переловити
І при цьому зрозуміти
Розв'язання вірний хід,
Щоб позбавитись всіх бід.
Задачу швидко розв'яжіть
І відповідь усім скажіть.
( До дошки виходять капітани команд, із конвертів, які знаходяться на малюнку, беруть задачі і розв'язують. Кожна задача оцінюється у 6 балів).
Завдання:
розв'язати задачу:
У двох кишенях 84 Стіл у 9 разів дорожчий Папка дешевша від
горіхи. В одній із них за стілець. Разом вони портфеля у 4 рази.
у 3 рази більше горіхів, коштують 200 грн. Разом вони кошту-
ніж у другій. ють 25 грн.
Скільки горіхів у кожній Скільки коштує кожна Скільки коштує
кишені? річ? кожна річ?
Нехай у 1 кишені було Нехай стілець коштує Нехай папка кош
Х горіхів, тоді у 2 кишені Х грн. Тоді стіл коштує тує Хгрн. Портфель
-3Х горіхів. 9Х грн. -4Х грн.
Маємо рівняння: Маємо рівняння: Маємо рівняння:
3Х+Х=84 9Х+Х=200 4Х+Х=25
4Х=84 10Х=200 5Х=25
Х=21 Х=20 Х=5
Відповідь: Відповідь: Відповідь:
21 горіх 20 грн. коштує 5 грн. коштує
у 1 кишені, 63 горіхи стілець, 180 грн.- папка, 20 грн. -
у 2 кишені. стіл. портфель.
( Видається ключ ) . (4 ключ)
Учитель. Зараз ми отримаємо останній ключ і відкриємо скриньку математичних скарбів. На слідах, на яких ви розв'язували рівняння, будемо писати математичний диктант. Кожне правильно виконане завдання оцінюється 1 балом.
Завдання:
математичний диктант:
-
Представити у вигляді суми добуток:
17∙3 (17+17+17).
-
Представити у вигляді добутку суму:
6+6+6+6 (6∙4).
-
Розкласти на два рівні множники:
-
(4∙4).
-
При яких значеннях Х правильна рівність
13∙Х=13? (Х=1).
-
Добуток чисел 25∙248=6200.
Чому дорівнює добуток чисел 248∙25? (6200).
6. Знайти добуток чисел, використавши закони множення
25∙1237∙4 (123700).
(Учні самостійно перевіряють всі завдання при умові, що на дошці записана правильна відповідь).
Видається 5 ключ.
Виходять капітани команд і відкривають скриньку, де написано прізвище математика Сходу Омара Хайяма. Починає звучати музика, і 5 дівчат виконують танець народів Азії, а на цьому фоні звучать слова автора:
-
Омар Хайям народився у 1048 році в місці Нішапурі, недалеко від Ашхабада.
-
Він був чудовим математиком, астрономом, філософом і поетом.
-
Омар Хайям - математик.
Про паралельні він закінчив працю,
Пройдуть роки, тисячоліття пройдуть,
І скажуть люди - першим був Хайям,
Хто істину приблизив сміло нам.
-
Омар Хайям - астроном.
Він сонячний склав календар,
Подібного не знали люди.
На сім секунд він нашого точніше.
Чи було багато в нім щасливих днів?
-
Омар Хайям - філософ.
Мене філософом звуть вороги мої,
Однак же, бачить Бог, помилковий їх суд.
Мені нічого тут не зрозуміло,
Незрозуміло навіть те,
Навіщо і для чого тут я?
-
Омар Хайям - поет.
Не дивися, що вище всіх він по розуму,
А дивися, чи вірний він слову своєму.
Якщо слів він своїх не кидає на вітер -
Немає ціни, як ти сам розумієш йому.
Підсумок уроку.
Рівняння та математичні диктанти здаються на перевірку.
Домашнє завдання.
Повторити закони множення.
Література:
Литвиненко Г.М., Возняк Г.М. Математика для 5 кл. серед. шк. - 2-ге вид. - К.: Освіта, 1996. - 287 с.
Мерзляк А.Г., Полянський В.Б., Збірник задач і завдань для тематичного оцінювання з математики для 5 класу. - Харків, Гімназія, 2001. - 144с.
Єршова А.П., Голобородько В.В., Самостійні та контрольні роботи з математики для 5 класу. - Харків, Гімназія, 2004. - 176с.
УРОК - ГРА
«Ключі від скриньки математичних ідей».
5 клас