- Учителю
- Квадрат теңдеулердің түбірлері
Квадрат теңдеулердің түбірлері
8 сынып
Тақырыбы: Квадрат теңдеулердің түбірлері
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың квадрат теңдеу, келтірілген квадрат теңдеу және толымсыз квадрат теңдеулерді шеше білу бейімділіктерін одан әрі дамыту, алған білімдерін бекіту.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау және есте сақтау қабілетін дамыту. Есептеу дағдысын жетілдіру, танымдық қызуғышылығын арттыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды өз бетінше жұмыс жасауға, ізденуге, тез ойлап, тез қорытуға, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: қорытындылау сабығы
Әдісі: сұрақ-жауап, деңгейлеп оқыту және сындарлы оқыту
технологияларын қолдану
Көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдтар, ресурстар
Күтілетің нәтиже:
-
Квадрат теңдеулердің түрлерін ажыратады;
-
Квадрат теңдеу формуласын біледі;
-
Өз бетінше жұмыс жасайды;
-
Квадрат теңдеулер формуласын түрлендіре алады және есептерді шығара біледі
Сабақтың барысы. І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу, сабаққа назарын аудару
Тренинг «Жүректен-жүрекке жылы лебіз білдіру»
Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер тілейді :
Мысалы Бақыт, Әділдік ,Еңбекқорлық, шыдамдылық , сәттілік
/ стикерлер түстері арқылы топқа бөлінеді/
ІІ.Өткенді саралау
Оқушыларға сұрақ:
- қандай теңдеуді квадрат теңдеу деп атайды
-квадрат теңдеудің түрлері / толымсыз және толымды квадрат теңдеу/
Топтастыру әдісі
/оқушылар кластер құрастырады және қорғайды/
1 топ «Толымсыз квадрат теңдеу»
2топ «Толымды квадрат теңдеу»
ІІІ.Сәйкестендіру тест
1) ах2+вх+с=0 келтірілген квадрат теңдеу
2) ах2=0, ax2+c=0, ax2+bx=0 Виет теоремасы
3) ах2+вх+с=0 a=1 рационал теңдеу
4) D>0 1 түбірі бар
5) D=0 түбірі жоқ
6) D<0 2 түбірі
7)x1+x2=-p , x1x2=q квадрат теңдеу
8) толымсыз квадрат теңдеу
Сергіту сәті би «Қызыл өрік»
IV.Графикалық диктант
+Иә, - жоқ
1.ах2+вх+с көпмүшесін квадрат үшмүше деп атайды
2.-2х2+5х-6 және 3х2+2х+6 теңбе-тің өрнектер болама
3. ах2+вх+с=0, в-бос мүше болама
4. дискриминанттың таңбасына қарап отырып,
оның неше түбірі бар екеніy анықтауға болама
5.Франсуа Виет грек математигі
6.с<0, берілген теңдеудің таңбалары қарама-қарсы екі түбірі болады
7. с>0, Д>0 және в>0 болса, екі оң түбірі бар
8. с>0, Д>0 және в<0 болса, онда теңдеудің екі оң түбірі бар
9. Квадрат үшмүшені көбейткішке жіктеуге болады
10.Егер Д<0, теңдеудің 2 түбірі бар
V. 0й - ойдан шығады, ойламаса - қайдан шығады
/деңгейлік есептер/
А В C
1)9х2-4=0 1) 2х(5х-7)=2х2-5 1) (х-3)2+(х+4)2-(х-5)2=17х+24
2)4х2-2х=0; 2) (х+4)2=4х2+5 2) 0; 12 х1+х2=?
3)9х(4х-1)=3х-1 3) (х-5)2=3х2-х+14 х1*х2=?
4) х2-5х+4=0 4) 2у2-9у+10=0
5) 2х2+х+2=0
Оқулықтан №369
VІ.Семантикалық карта
/Виет теоремасы бойынша/
Сәйкес жауабын белгіле
х1=1,
х2=-16
х1=1,
х2=-34/19
х1=1,
х2=-3
х1=1,
х2=7
х1=1,
х2=-4
х2+15x-16=0
+
х2+2x-3=0
+
х2-8x+7=0
+
х2+3x-4=0
+
19х2+15x-34=0
+
Рефлексия кері байланыс:«Сэндвич» бағалауы
Критерия арқылы бағалау
Барлығы: 25 ұпай
«5» - 20-25 ұпай
«4» - 15-20 ұпай
«3»- 5-14 ұпай
Аты-жөні:-------------------------------------------------
Формативті баға
Сумативті
баға
Топтастыру
Сәйкестендіру
тест
Графикалық диктант
Деңгейлік
есептер
Семантикалы
қарта