- Учителю
- Көптаңбалы сандарды көбейту және бөлу тәсілдерін пысықтау тақырыбында сабақ жоспары
Көптаңбалы сандарды көбейту және бөлу тәсілдерін пысықтау тақырыбында сабақ жоспары
Сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Көптаңбалы сандарды көбейту және бөлу тәсілдерін пысықтау
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: көптаңбалы сандарды көбейту және бөлу тәсілдерін пысықтауға ранғалған есептерді шығартып, , әртүрлі есеп шығару дағдыларын жетілдіру
Дамытушылық: Бөлу және көбейту амалдарына арналан есептерді шығару арқылы білімдерің кеңейту.
Тәрбиелік: балаларды ақыл - ой, еңбек тәрбиесіне баулу, пәнге деген сүйіспеншілігін ояту.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру.
Көрнекілігі: тақырыптық суреттер
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
а)Амандасу.
- Сәлеметсіңдер ме, балалар!
- Отырыңдар!
- Қазір қай сабақ?
- Сабақ құралдарымыз дайын ба?
- Олай болса оқушыға ұқсап отырамыз!
б) Психологиялық дайындық:
- Балалар, кімнің көңіл күйі өте жақсы? (орнынан тұрып үш рет шапалақтау)
- Ал, кімнің көңіл күйі нашар? (орнынан тұрып екі рет шапалақтау)
- Кім сабаққа дайын? (орнынан тұрып бір рет шапалақтау)
-Жарайсыңдар! Бүгінгі сабаққа барлықтарың дайындалып келіпсіңдер.
Бүгінгі сабақта көңіл күй тамаша,
Алайық бәріміз бағаны асыға.
керегі жоқ, 2-керегі жоқ.
3-нашар, 4-жақсы, 5-керемет.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
-Ал балалар бүгінгі сабақты бастамас бұрын үй жұмысын бір тексеріп өтейік. (дәптерлерін қарап өту).
-Менің көруім бойынша барлықтарың сабаққа жақсы дайындалып келіпсіңдер.
-Жарайсыңдар! (дәптерлерін жинау)
III. Жаңа сабақ
-Балалар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы - Көптаңбалы сандарды көбейту және бөлу тәсілдерін пысықтау. Тақтаға күнді жазу.
Егер бөлінгіш бөлгіштен кіші болса, онда бөлінді 0 санына, қалдық бөлінгішке тең болады. 171:285=0 (171 қалд).Тексеру: 285*0+171=71
6859423=6000000+800000+50000+9000+400+20+3
168140 28
168 6005
140
140
0
№3
1)2597*32+280448:56=88112
2597 280448 56 83104
32 280 5008 5008
5194 0448 88112
7791 448
83104 0
2)2700+20124:387-509=2243
20124 387 2700 2752
1935 52 52 509
774 2752 2243
774
0
3)750+ (11267+1522):203=813
11267 12789 203 750
1522 1218 63 63
12789 609 813
609
0
№ 4 есеп (а)
V1-33 км/сағ
V2-25 км/сағ
t=3 сағ
s=? км
шешуі: 1)33+25=58 км/ сағ -кездесу жылдамдығы
2)58*3=174 км
Жауабы: 174 км
(ә)
V-96 км/сағ
t=6 сағ
қайтарда -4 км/сағ азайтты
tқайтар уақыты =? сағ
шешуі: 1)96:6= 16 км -1 сағ жылдамдығы
2)16 -4=12 км -қайтарда
3)96:12=8 сағ
Жауабы: қайтар жолға 8 сағат жұмсады
ІV.Сергіту сәті
Ал, балалар, тұрайық. Оңға-оңға түзу тұр
Алақанды ұрайық Солға-солға түзу тұр
Оңға қарай иiлiп Жоғары-төмен қарайық
Солға қарай иiлiп Қолымызды созайық
Бiр отырып, бiр тұрып, Бойымызға күш жинап,
Бойымызды созайық Бір шынығып алайық
Белiмiздi жазайық.
№5
234 209 233 911 40803 201
908 905 630 992 402 203
1672 1045 000 1822 603
1881 1881 699 8199 603
189772 189145 1398 8199 0
146790 903712
826281 909
8181 909
8181
8181
0
№6
8 т 2 ц= 8200 кг 5 сағ 8 мин=308 мин
60000 кг =600 ц 8 м2 54 дм2=85400 см2
6 км 90 м=6090 м 486 с =8 мин 6 с
VІ. Қорытынды.
-Балалар біз бүгін сабақта не істедік?
-Есептер қиын болды ма?
-Қай есептен қателестік?
VІІ. Үйге тапсырма. 73 бет №1,3,5 тапсырмалар.
VІІІ. Бағалау.
</ Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды мадақтау, бағалау.