- Учителю
- Сабақ жоспары І тоқсан 10 сынып
Сабақ жоспары І тоқсан 10 сынып
Пәні: Алгебра.
Сыныбы: 10.
Өтілетін күні:
Сабақтың тақырыбы: Функция ұғымы және оның берілу тәсілдері.
Мақсаты:
1. Білімділігі: Математикада маңызды және күрделі ұғымдардың бірі- функция және оның берілу тәсілдерін білу.
2. Дамытушылығы: Тақырыпты игере отырып, функция графигі, берілу тәсілдері бойынша білім, білік, дағдыларын дамыту.
3. Тәрбиелігі: Адамгершіліктің кейбір қағидаларын оқушылардың бойына сіңіру.
Көрнекі құралдар: Сан аралықтары, функция графиктері, кестелер.
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгеру сабағы.
Методикалық әдіс-тәсілдер: Түсіндірмелі иллюстрациялық.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.
Өткен тақырыпты еске түсіру сұрақтары:
1)Функция деп қандай шаманы айтамыз?
2)Функцияның анықталу аймағы мен мәндерінің аймағы қалай анықталады?
3)Тәуелді айнымалы және тәуелсіз айнымалы деп нені айтамыз?
Жаңа сабақ: Тірек ұғымдарына талдау жасау: Нақты сандар жиыны, шамалар, жиын, айнымалы, сәйкестік, координаталар жазықтығы, нүктенің координаталары, график.
Мысал: маятниктің тербеліс периодының формуласы мұндағы π және 2 сандары - абсолют тұрақтылар, g (еркін түсу үдеуі) - параметр, l - тәуелсіз айнымалы, Т - тәуелді айнымалы.
Анықтам. Д және Е бос емес жиындар үшін барлық (х; у) (х Д, у Е) қос элементтер жиынын арқылы белгілейік. Онда кез елген М ішкі жиынын Д және Е жиындары элементері арасында орнатылған сәйкестік деп атайды
Егер М сәйкестігі бойынша х Д элементі у Е элементіне сәйкес қойылса ((х;у) М), онда оны былай белгілейді х у немесе М; х у.
Сонымен бос емес Д және Е жиындары элементерінен құралған әрбір
(х; у) (х Д, у Е) қос элементері жиынын сәйкестік деп атайды.
Жаңа сабақты бекіту. Есептер шығару. №51 №52, №61(1,3)
Үйге тапсырма: №54,№59,№ 61(2,4)
Қорытындылау.
Бағалау.
Пәні: Алгебра.
Сыныбы: 10.
Өтілетін күні
Сабақтың тақырыбы: Функция және оның берілу тәсілдері.
Мақсаты:
1. Білімділігі: Математикада маңызды және күрделі ұғымдардың бірі- функция және оның берілу тәсілдерін білу.
2. Дамытушылығы: Тақырыпты игере отырып, функция графигі, берілу тәсілдері бойынша білім, білік, дағдыларын дамыту.
3. Тәрбиелігі: Адамгершіліктің кейбір қағидаларын оқушылардың бойына сіңіру.
Көрнекі құралдар: Сан аралықтары, функция графиктері, кестелер.
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгеру сабағы.
Методикалық әдіс-тәсілдер: Түсіндірмелі иллюстрациялық.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.
Өткен тақырыпты еске түсіру сұрақтары:
1)Функция деп қандай шаманы айтамыз?
2)Функцияның анықталу аймағы мен мәндерінің аймағы қалай анықталады?
3)Тәуелді айнымалы және тәуелсіз айнымалы деп нені айтамыз?
Жаңа сабақты түсіндіру:
Тірек ұғымдарына талдау жасау: Нақты сандар жиыны, шамалар, жиын, айнымалы, сәйкестік, координаталар жазықтығы, нүктенің координаталары, график.
Функция үш түрлі тәсілмен берілуі мүмкін: а) аналитикалық; ә) графиктік;
б)кестелік
Егер функция аналитикалық тәсілмен берілсе, онд тәуелді айнымалы мен тәуелсіз айнымалының арасындағы тәуелдік формулалар арқылы өрнектеледі.
Мысалы: у = ; y = sinx; y = 3x2 - және т. с. с.
Әдете формуламен берілген функцияның анықталу облысы арнай көрсетілмейді.
Мұндай жағдайларда функцияның анықталу облысы ретінде нақты сандар жиынындағы мүмкін мәндер жиыны (ММЖ) алынады. Мәселен y = 3x2 - функциясының анықталу облысы х - 1 > 0 теңсіздігімен анықталады. Д(х) = (1; ∞)
Кейде бір функцияның өзі сан осінің әр түрлі формуламен беріледі.
f(x) =
Функцияларға амалдар қолдану.
Жаңа сабақты бекіту. Есептер шығару. №71, №72, №73,№75,№76 (3,4).
№75 у =х2 - 6х +5
№ 75
3) f(x) = және g(x) = x - 2; f(x) ∙ g(x) = ∙ (x - 2)
5) f(x) = және g(x) = x - 2
Үйге тапсырма: §2 №74, №77.
Қорытындылау.
Бағалау.
Пәні: Алгебра.
Сыныбы: 10.
Өтілетін күні
Сабақтың тақырыбы: Функция ұғымы және оның берілу тәсілдері.
Мақсаты:
1. Білімділігі: Математикада маңызды және күрделі ұғымдардың бірі- функция және оның берілу тәсілдерін білу. Функцияның анықталу облысын және мәндер жиынын таба білу.
2. Дамытушылығы: Тақырыпты игере отырып, функция графигі, берілу тәсілдері бойынша білім, білік, дағдыларын дамыту.
3. Тәрбиелігі: Адамгершіліктің кейбір қағидаларын оқушылардың бойына сіңіру. Еске түсіру қабілеттерін дамыту.
Көрнекі құралдар: Сан аралықтары, функция графиктері, кестелер.
Сабақтың түрі: Жаңа білімді бекіту сабағы.
Методикалық әдіс-тәсілдер: Практикалық сабақ..
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.
Үй тапсырмасын пысықтау: №76, №4.
Өткен тақырыпты еске түсіру сұрақтары:
1)Функция деп қандай шаманы айтамыз?
2)Функцияның анықталу аймағы мен мәндерінің аймағы қалай анықталады?
3)Тәуелді айнымалы және тәуелсіз айнымалы деп нені айтамыз?
1 мысал: Функцияның анықталу облысын табу. у=2х3-3х-17;
Есептер шығару. № 31 (ә,в,),№33 (,в,б) №39, №79
Графиктің осу,кему, экстреммум нүктелерін көрсетіңдер
.
D(у) = [-5; 6] E(y) =[-2; 3]
(-∞; -1] , [1; ∞) кемиді
[-1; 1] - өседі
xmin = -1 , xmax = 1
№33
ә) f(x) = |3x2 - 1| + 3x8 жұп функция
в) f(x) = тақ функция
№ 79
Қорытындылау.
Үйге тапсырма §3 № 33, №38, 41
Бағалау.
Пәні: Алгебра.
Сыныбы: 10.
Өтілетін күні
Сабақтың тақырыбы: Функциялар графиктерін қарапайым түрлендіру.
Мақсаты:
1. Білімділігі: Функцияның графигін координаталар осі бойымен параллель көшіру, созу, сығуды (қысу) және осы аталған түрлендірулердің барлығын бір функцияға қолдануды үйрену.
2. Дамытушылығы: Сызықтық функция, квадраттық функция, кері тәуелділік және олардың графиктері жөнінде білімдерін дамыту.
3. Тәрбиелігі: Белгілі бір адамгершілік қасиеттерді, рухани байлықты, еңбек сүйгіштік дағдыларды қалыптастыру.
Көрнекі құралдар: Функцияның графиктері..
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгеру сабағы.
Методикалық әдіс-тәсілдер: Түсіндірмелі иллюстрациялық.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.
Үй тапсырмасын тексеру: №7, №10, №13.
Өткен тақырыпты еске түсіру сұрақтары:
1)Функция деп қандай шаманы айтамыз?
2)Функцияның анықталу аймағы мен мәндерінің аймағы қалай анықталады?
3)Тәуелді айнымалы және тәуелсіз айнымалы деп нені айтамыз?
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
ІІ Жаңа тақырып:
-
y=f(x)+d фукциясының графигі y=f(x) функциясының графигін ординаталар осі бойымен (0; d) векторына параллель көшіру
1. у = f(x)+d. (1) 1-мысал. а) у=х+3; ә)
-
y=kf(x) функциясының графигін Оу осі бойымен k бірлікке созу( сығу) арқылы салу.
2. у = k f(x). (2) 2-мысал. f (x)=3х; f(x)=
-
y=f(x+в) функциясының графигін y=f(x) функциямының графигін абсциссалар осінің бойымен (в;0) векторына параллель көшіру.
3. у = f(x+b). (3) 3-мысал. f(x)=(x-3)2.
-
y=f(аx) функциясының графигін y=f(x) функциясының графигін Ох осі бойымен созу (қысу) түрлендіруі
Жаңа сабақты бекіту: Есептер шығару.№20,№22,№23
Үйге тапсырма: § 2 №19, №24.
Қорытындылау.
Бағалау.
Пәні: Алгебра.
Сыныбы: 10.
Өтілетін күні
Сабақтың тақырыбы: Функциялар графиктерін қарапайым түрлендіру.
Мақсаты:
1. Білімділігі: Функцияның графигін координаталар осі бойымен параллель көшіру, созу, сығуды (қысу) және осы аталған түрлендірулердің барлығын бір функцияға қолдануды үйрену.
2. Дамытушылығы: Сызықтық функция, квадраттық функция, кері тәуелділік және олардың графиктері жөнінде білімдерін дамыту.
3. Тәрбиелігі: Белгілі бір адамгершілік қасиеттерді, рухани байлықты, еңбек сүйгіштік дағдыларды қалыптастыру.
Көрнекі құралдар: Функцияның графиктері..
Сабақтың түрі: Біліктілік пен дағдыны игеру және қалыптастыру сабағы.
Методикалық әдіс-тәсілдер: Практикалық сабақ.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.
Үй тапсырмасын тексеру: №19, №24.
Өткен тақырыпты еске түсіру сұрақтары:
-
Функциялар графиктерін қандай тәсілдер арқылы қарапайым түрлендіреді 1. у = f(x)+d. 2. у = k f(x).
3. у = f(x+b).
4. у = f(ax), a≠0
5. у = k f (ax-b)+d Есептер шығару.№25, №26.
Үйге тапсырма: №25(в), №26(ә).
Бағалау
Пәні: Алгебра.
Сыныбы: 10
Өтілетін күні:
Сабақтың тақырыбы: Функция. Функцияның қасиеттері.
Мақсаты:
1. Білімділігі: Симметриялы жиын, жұп, тақ, периодты, шектелген функция ұғымдарымен және олардың графиктерінің қасиеттерімен таныстыру, функцияның өсу, кему аралықтарын және экстремумын анықтауды үйрету.
2. Дамытушылығы: Функция графиктерін қарапайым түрлендіру жөнінде білімдерін дамыту.
3. Тәрбиелігі: Аңғарымпаздыққа тәрбиелеу, оқушылардың логикалық қабілетін дамыту.
Көрнекі құралдар: Формулалар, карточкалар, сызбалар.
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгеру сабағы.
Методикалық әдіс-тәсілдер: лекция
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.
Үй тапсырмасын тексеру: №23, 24.
Жаңа сабақ:
Анықтама:Егер f сәйкестігінің Д(f) анықталу облысындағы әрбір х элементіүшін (х;у) шартын қанағатындыратын тек бір ғана у саны табылса, онда f сәйкестігін функция деп атайды. Осы көрсетілген жалғз у элементі f функциясының х нүктесіндегі мәні деп аталады және f (х) арқылы белгіленеді.
х Д() элементін функцияның тәуелсіз айнымалысы немесе арнументті деп атайды, ал у-ті тәуелді айнымалы немесе х-ке тәуелді функция деп атайдды
а) функцияның анықталу облысы, яғни тәуелсіз айнымалының қабылдайтын мәндер жиыны берілу керек:
б) тәуелсіз айнымалы тәуелді айнымалыға сәйкес қоятын ереже берілуі керек
Анықтама: Егер y = функциясының анықталу облысының анықталу облысы симметриялы жиын болып, кез келген х аргументі үшін f(-x)=f(x) теңдігі орындалса, онда функция жұп, ал f(-x)=-f(x) теңдігі орындалса, функция тақ деп аталады.
f(-x) = f(x) - жұп функция, f(-x) =- f(x) - тақ функция.
санын функцияның периоды деп атайды.
у= sin x, y= cos x, T=2π, y= tg x, y=ctg x, T=π.
х1<�������������������������������������������������������������������������������������������������������������лі функция.
Минимум және максимум нүктелерін экстремум нүктелері деп атайды
xmax , xmin.
Жаңа сабақты бекіту: Тақырыптың негізгі материалдары бойынша сұрақтарға жауап беру.
Үйге тапсырма :§1 п.1.3 №61,
Қорытындылау.
Бағалау.
Пәні: Алгебра.
Сыныбы: 10.
Өтілетін күні:
Сабақтың тақырыбы: Функцияның қасиеттері.
Мақсаты:
1. Білімділігі: Симметриялы жиын, жұп, тақ, периодты, шектелген функция ұғымдарымен және олардың графиктерінің қасиеттері, функцияның өсу, кему аралықтарын және экстремумын анықтау жөнінде алған білімдерін бекіту, сол тақырыпты еркін меңгергендігін байқау.
2. Дамытушылығы: Оқушылардың білімін толықтыру, тереңдету, материалдарды жүйелей алу біліктіліктерін қалыптастыру.
3. Тәрбиелігі: Оқушылардың танымдық ізденістерін, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Көрнекі құралдар: Формулалар, карточкалар, сызбалар.
Сабақтың түрі: Жаңа білімді бекіту сабағы.
Методикалық әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, есеп шығару
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.Сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу, барлық оқушылардың назарларын сабаққа аудару.
Үй тапсырмасын тексеру: №29, 30, 31.
Өткен тақырыпты еске түсіру сұрақтары:
1) f(-x) = f(x) - жұп функция, f(-x) =- f(x) - тақ функция.
2) функцияның периоды деп атайды.
3) Шектелген функция. у= sin x, y= cos x. | sin x|≤1 және |cos x|≤1.
4) Функция таңбасының тұрақтылық аралықтары.
Есептер шығару. №29(ә,в,д,ж), №30, №32(а,б,),№39.
Жауабы: (-∞; -3) теріс мән, (0; ∞) оң мән қабылдайды
№39 ә) (-∞; -1] және [2;∞) аралығында өседі, [-1; 2] аралығында кемиді
Қорытындылау. Сабақты қорытындылай келе, оқушылардың сабақта көрсеткен білім деңгейлерінің қорытындысы шығарылады.
Бағала
Пән: алгебра
Сынып: 10
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Функцияның қасиеттері.
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Функцияның қасиеттерін зерттеуге есептер шығару дағдыларын
қалыптастыру
Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Бекіту сабақ
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
ІІ Үй тапсырмасын тексеру:
-
Үй есебінің орындалуын тексеру
-
Өтілген тақырыпты қайталау:
-
Симметриялы функция, жиын, жұп, тақ, периодты, шектелген функциялар деп қандай функцияларды айтамы
-
Функциялардың өсу, кему аралықтары және экстремумы дегеніміз не?
ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Тақтада орындалатын тапсырмалар: №303 №34(а,ә),№39(а,ә)
Орындарында орындалатын тапсырмалар: №33(б,в), №35(а),№37(б,в)
Сабақты қорытындылау:
Жұп және тақ функцияларының графиктері қалай орыналасадыЮ
Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.
Үйге тапсырма: §3 №33(а,ә), №36, №40
Пән: алгебра
Сынып: 10
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Күрделі және кері функциялар
Мақсаты:
1. Білімділік: Оқушыларға күрделі және кері функциялар туралы ұғымды түсіндіру
2. Дамытушылық: Тақырыпты игере отырып, күрделі және кері функцияларды жаудағы білім, білік, дағдыларын дамыту.
3. Тәрбиелік: Адамгершіліктің кейбір қағидаларын оқушылардың бойына сіңіру. Еске түсіру қабілеттерін дамыту.
Көрнекі құралдар:, кестелер.
Сабақтың түрі: Жаңа білімді бекіту сабағы.
Методикалық әдіс-тәсілдер: Практикалық сабақ..
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.
Үй тапсырмасын пысықтау:
Өткен тақырыпты еске түсіру сұрақтары:
1)Функция деп қандай шаманы айтамыз?
2)Функцияның берілуінің қандай тәсілдерін білесіңдер?
Жаңа сабақты меңгерту.
Күрделі функцияны анықтайтын сәйкестік ті f ∙g арқылы белгілеп, оны f ∙ g функцияларының компазициясы деп атайды.
1-мысал y = фуекциясын f(y) = және u = (x) = 4 -x2 функцияларының бірінен соң бірн қолдану нәтижесінде алынған күрделі функция ретінде қарастыруға болады. Мұнда R() = (-∞; 4] D(f)=(-∞; ∞)
Егер функцияның әрбір f(х) мәнін анықтайтын х D(f)аргументі жалғыз ғана болса, онда y = f(х) функциясы өзара бірмәнді сәйкестік орнатады деп атайды.
2- мысалы. y = x3 x кері функция x =
3-мысалы. y = x2, x x = y2 x =
Есептер шығару №92(3,5,6),№93,№94,№96(3,4)№97
Қортындылау. Кері функция қалай табылады.
Үйге тапсырма: §3 № 92(1,1),96(1,2)
Бағалау.
Пән: алгебра
Сынып: 10
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Күрделі және кері функциялар
Мақсаты:
1. Білімділік: Оқушыларға күрделі және кері функциялар туралы ұғымды түсіндіру
2. Дамытушылық: Тақырыпты игере отырып, күрделі және кері функцияларды жазудағы білім, білік, дағдыларын дамыту.
3. Тәрбиелік: Адамгершіліктің кейбір қағидаларын оқушылардың бойына сіңіру. Еске түсіру қабілеттерін дамыту.
Көрнекі құралдар:, кестелер.
Сабақтың түрі: Бекіту сабағы.
Методикалық әдіс-тәсілдер: Практикалық сабақ.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.
Үй тапсырмасын пысықтау:
Өткен тақырыпты еске түсіру сұрақтары:
1)Функция деп қандай шаманы айтамыз?
2)Функцияның берілуінің қандай тәсілдерін білесіңдер?
Жаңа сабақты меңгерту.
Күрделі функцияны анықтайтын сәйкестік ті f ∙g арқылы белгілеп, оны f ∙ g функцияларының компазициясы деп атайды.
Егер у= f(x) функциясы қайтымды болса, онда у = f(x) формуласынан х-ті у арқылы өрнектеп, содан кейін х пен у-тің орнын ауыстырып, кері функцияны аламыз
Мысалы: у = 2х - 3 формуласын х-ті у арқылы өрнектеу керек .
2х = у + 3, х = 0,5(у +3) шығады. у = 0,5(х +3)
Есептер шығару: № 97 , № 99, № 100
№97 f(x) = х + 5 ; g(x) = ; № 99
-
f(x) = x2 ; g(x) = 2x - 5; f(x) = х2 + 1 ; g(x) =;
4) f(x) = g(x) = x2 - 3x + 2
Үйге тапсырма: §3 № 99(3,42); № 100 (2; 3)
Бағалау.
Пән: алгебра
Сынып: 10
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Функциялар графиктерін қарапайым
түрлендіру.
Мақсаты:
1. Білімділігі: Функцияның графигін координаталар осі бойымен параллель көшіру, созу, сығуды (қысу) және осы аталған түрлендірулердің барлығын бір функцияға қолдануды үйрену.
2. Дамытушылығы: Сызықтық функция, квадраттық функция, кері тәуелділік және олардың графиктері жөнінде білімдерін дамыту.
3. Тәрбиелігі: Белгілі бір адамгершілік қасиеттерді, рухани байлықты, еңбек сүйгіштік дағдыларды қалыптастыру.
Көрнекі құралдар: Функцияның графиктері..
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгеру сабағы.
Методикалық әдіс-тәсілдер: Түсіндірмелі иллюстрациялық.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.
Үй тапсырмасын тексеру: №7, №10, №13.
Өткен тақырыпты еске түсіру сұрақтары:
1)Функция деп қандай шаманы айтамыз?
2)Функцияның анықталу аймағы мен мәндерінің аймағы қалай анықталады?
3)Тәуелді айнымалы және тәуелсіз айнымалы деп нені айтамыз?
Жаңа сабақ:
1. у = f(x)+d. (1) 1-мысал. а) у=х+3; ә)
2. у = k f(x). (2) 2-мысал. f (x)=3х; f(x)=
3. у = f(x+b). (3) 3-мысал. f(x)=(x-3)2.
Бағалау.
№ 17
Пән: алгебра
Сынып: 10
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Функцияны зерттеу және графигін салу.
Мақсаты:
1. Білімділкі: Функцияның қасиеттерін қолдана отырып, оны зерттеуді және зерттеу негізінде графигін сала білуді үйрену.
2. Дамытушылық: Оқушылардың білімін толықтыру, тереңдету, материалдарды жүйелей алу біліктіліктерін қалыптастыру.
3. Тәрбиелік: Оқушылардың танымдық ізденістерін, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Көрнекі құралдар: Функция графиктері, формулалар, карточкалар.
Сабақтың түрі: Жаңа білімді игеру сабағы.
Методикалық әдіс-тәсілдер: Түсіндірмелі-иллюстрациялық.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу, барлық оқушылардың назарларын сабаққа аудару. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.
Үй тапсырмасын тексеру: №34(а,б) №36(ә.б).
Жаңа сабақ:
Функцияны зерттеу келесі алгоритм бойынша жүргізіледі:
-
Функцияның анықталу облысын табу;
-
Функцияның тақ, жұптығын екенін анықтау;
-
Функцияның периодтылығын анықтау
-
Графиктің координаталар осьтерімен қиылысу нүктелерін табу;
-
Функция таңба тұрақтылық , өсу, кемі аралықтарын, экстремумымын табу, шектелгендігін анықтау.
-
Анықталу облысына кірмейтін нүктелер аймағында және аргументтің модуль бойынша шексіз үлкен мәедерінде функцияның өзгеру сипатын зерттеу;
Зерттеу нәтижелері бойынша график салу
Жаңа сабақты бекіту: Есептер шығару:№110
Үйге тапсырма: №47.
Қорытындылау: Функцияны зерттеу қандай алгоритм бойынша жүргізіледі?
Бағалау.
Сабақтың тақырыбы: Функцияны зерттеу және графигін салу.
Мақсаты:
1. Білімділігі: Функцияның қасиеттерін қолдана отырып, оны зерттеу және зерттеу негізінде графигін сала білу жөнінде алған білімдерін бекіту,сол тақырыпты еркін меңгергендігін тексеру .
2. Дамытушылығы: Оқушылардың білімін толықтыру, тереңдету, материалдарды жүйелей алу біліктіліктерін қалыптастыру.
3. Тәрбиелігі: Оқушылардың танымдық ізденістерін, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Көрнекі құралдар: Функция графиктері, формулалар, карточкалар.
Сабақтың түрі: Жаңа білімді бекіту және қалыптастыру сабағы.
Методикалық әдіс-тәсілдер: Есептер шығару.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу, барлық оқушылардың назарларын сабаққа аудару. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.
Үй тапсырмасын тексеру: №47.
Есептер шығару: №48, №49.
Үйге тапсырма: №45, 46.
Қорытындылау: Сабақты қорытындылай келе, оқушылардың сабақта көрсеткен білім деңгейлерінің қорытындысы шығарылады.
Бағалау.
Сабақтың тақырыбы: Функцияны зерттеу және графигін салу тақырыбына байланысты есептер шығару.
Мақсаты:
1. Білімділігі: Функцияның қасиеттерін қолдана отырып, оны зерттеу және зерттеу негізінде графигін сала білу жөнінде алған білімдерін бекіту мақсатында күрделілігі жоғары есептер шығару.
2. Дамытушылығы: Оқушылардың білімін толықтыру, тереңдету, материалдарды жүйелей алу біліктіліктерін қалыптастыру.
3. Тәрбиелігі: Оқушылардың танымдық ізденістерін, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Көрнекі құралдар: Функция графиктері, формулалар, карточкалар.
Сабақтың түрі: Жаңа білімді бекіту және қалыптастыру сабағы.
Методикалық әдіс-тәсілдер: Есептер шығару.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу, барлық оқушылардың назарларын сабаққа аудару. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.
Үй тапсырмасын тексеру: №45, № 46.
Өткен тақырыпты еске түсіру сұрақтары:
у=х3+1 функциясын зерттеп, графигін салу.
Шешуі. 1) функция рационал функция (көпмүше) түрінде берілген, сондықтан анықталу облысы барлық нақты сандар жиыны болады;
2) у(-х)=(-х)3+1=-х3+1 функциясы жұп та, тақ та болмайды;
3) функция периодты емес;
4) функция графигінің координаталар осімен қиылысу нүктелерін табамыз: х=0, у=03+1=1, (0;1);
5) функция графигі абсцисса осімен (-1;0) нүктесінде қиылысады. Онда (-∞;-1) интервалында f(x)<0, ал (-1;+∞) интервалында f(x)>0.
Функцияның анықталу облысының кез келген х1, х2 мәндері үшін х1<������������������������������������������������������������������������������������������������������������
�������������������������������������������
����р шығару. №51(а,ә), №52(б,в), №53(ә).
Үйге тапсырма: №51(б, в), №53(а).
Қорытындылау: Сабақты қорытындылай келе, оқушылардың сабақта көрсеткен білім деңгейлерінің қорытындысы шығарылады
Пән: алгебра
Сынып: 10
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Функцияны зерттеу және оның графиктерін салу
Сабақтың мақсаттары:
-
Білімділік: Функцияның қасиеттерін қолдана отырып, оны зерттеу және зерттеу негізінде графигін салуға есептер шығару
-
Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.
-
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Бекіту сабақ
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
ІІ Үй тапсырмасын тексеру:
-
Үй есебінің орындалуын тексеру
-
Өтілген тақырыпты қайталау:
-
Функцияны зерттеу қандай алгоритм бойынша жүргізіледі?
ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару: №111 (3,4) ,№112(3,4), №112 (1)
IV. 31 беттегі тест тапсырмалары оқулықтан
Сабақты қорытындылау:
Функцияны зерттеу қандай алгоритм бойынша жүргізіледі?
Үйге тапсырма: №111 (1,2) ,№112(1,2), №112(2)
Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою
№21
Пән: алгебра
Сынып: 10
Күні: ___________
Сабақтың тақырыбы: Функция тарауына бақылау жұмысы №1
Сабақтың мақсаттары:
-
Білімділік: Оқушылардың 1 тарау тақырыптары бойынша білім , білік, дағдыларын тексеру.
-
Дамытушылық: Алған білімдерін жинақтау және тексеру.
-
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке тәрбиелеу. Оқушылардың теориялық білімін тәжірибеде қолдануда өз-өзіне сенімділігін арттыру
Сабақтың түрі: бақылау жұмысы
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
-
ІІ Өткен тақырыпты қайталау:
-
Функцияның анықталу облысын табыңдар
-
Кері функциясын табы
-
Функцияның өзгеру облысын тап
Бақылау жұмысы №1
Сабақты қорытындылау: Оқушылардың дәптерлерін жинап алу.
Үй жұмысы: қайталау
Пән: алгебра
Сынып: 10
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру(қайталау) 1.Білімділік: Тригонометриялық өрнектерді түрлендіруде негізгі триогонометриялық тепе -теңдіктерді қолданып, тепе-теңдікті дәлелдеуде, өрнектерді ықшамдауду тиімді қолдана білу шеберлігін дамыту.
2. Дамытушылығы: Оқушылардың білімін толықтыру, тереңдету, материалдарды жүйелей алу біліктіліктерін қалыптастыру.
3. Тәрбиелігі: Оқушылардың танымдық ізденістерін, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Көрнекі құралдар: Формулалар, карточкалар.
Сабақтың түрі: Жаңа білімді бекіту сабағы.
Методикалық әдіс-тәсілдер: Деңгейлік тапсырмалар беру.
Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатынмен таныстыру
Ұй тпасырмасын тексеру:
-
Негізгі тригономертиялық формулалар
-
Қосу формулалары
-
Қос аргументтің формулалары
-
Жарты аргумент формулалары
-
Келтіру формулалары
-
Қосындыны түрлендіру формулалар
-
Көбейтіндіні түрлендіру формулалары
Тригонометриялық формулаларды еске түсіру
Негізгі тригономертиялық формулалар
-
sin² α + cos² α = 1 5) tg α · ctg α = 1
-
tg α = 6) ctg α =
-
1 + tg² α = 7) 1 + ctg² α =
Қосу формулалары
sin (α + β) = sin α cos β + sin β · cos α tg (α + β) =
sin (α - β) = sin α ·cos β - sin β cos α tg (α - β) =
cos (α + β) = cos α·cos β - sinα ·sin β ctg (α + β) =
cos (α - β) = cos α cos β + sinα·sin β ctg (α - β) =
Қос аргументтің формулалары
cos 2α = cos² α - sin² α cos 2α = 1 - 2sin² α
cos 2α = 2cos² α - 1 sin 2α = 2sin α · cos α
Жарты аргумент формулалары
Келтіру формулалары
Қосындыны түрлендіру формулалар
Көбейтіндіні түрлендіру формулалары
sin α cos β = [sin (α+β) + sin (α-β)]
sin α sin β = [(cos (α-β) -cos (α+ β)]
cos α cos β = [cos(α - β)+cos(α+ β)]
Жаңа тақырыпты түсіндіру :
Үш еселік аргумент формуласы
sin 3α = 3sin α - 4sin³ α
cos 3α = 4cos³ α - 3cos α
Дәрежені төмендету формуласы
sin² α = cos² α =
sin³ α = cos³ α =
sin² α · cos² α = sin³ α · cos³ α =
Есептер шығару №124,№127,№137 , №140
Үйге тапсырма: № 138,№141,№142,144
Бағалау
№ 23
Пән: алгебра
Сынып: 10
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Тригонометриялық функциялардың графигі мен қасиеттері
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Оқушыларды тригонометриялық функциялардың графигін салу арқылы қасиеттерімен таныстыру.Есеп шығаруда қолдана білуге үйрету
Дамытушылығы: Оқушының график салу шеберлігін қалыптастыру және практикамен ұштастыруға үйрету,шығармашылығын және ойлау қабілетін дамыту
Тәрбиелігі: Оқушыны графикті тануға үйрету,ұқыпты тыңдауға ,сұрақтарға нақты жауап беруге баулу
Көрнекілігі: \ Карточка,Слайдтар
Типі: Жаңа сабақты меңгерту
Жаңа технология: Компьютерлік, дамыта оқыту технологиясы
Барысы:
1.Ұйымдастыру : Оқушыны түгендеу, сабаққа даярлау
II.Үй тапсырмасы:
ІІІ Жаңа тақырып түсіндіру:
у= sin x функциясының қасиеттері және графигі
-
Д(у) - х R
-
E(y) - [-1; 1] кесінді, яғни y [-1; 1]
-
sin (x+2) = sin x,функциясы периодты, ең кіші периоды 2
-
Функциясы тақ, өйткені sin (-x) = - sinx
5) , nZ кесінділерінде функция бірсарынды өспелі, ал кесінділерінде функция бірсарынды кемімелі,
6) х = nZ - sinx функциясының максимум нүктелері, ал
х = nZ - минимум нүктелері. sinx-тің максимум нүктелеріндегі мәні +1-ге, ал минимум нүктелеріндегі мәндері - 1-ге тең.
sin x функциясының графигін синусойда деп атайды
y=cos x функциясының қасиеттері және графигі
сos x функциясының графигін косинусойда деп атайды
болғандықтан у = tg x функциясының экстремум нүктесі жоқ
у = ctg x функциясының қасиеттері және графигі
у = ctgx функциясының экстемум нүктесі жоқ.
ІV.Есептер шығару № 80,№81,№82,№83 тақтары
-
Функцияның жұптығын немесе тақтығын анықтаңдар:
-
у = xcosx F(-x) = -x cos(-x) = -x cosx жұп та,тақ та емес
-
у - 1 F (x) = = жұп функция
2. Функциялардың графигін салыңдар у = sinx , y = cos x функцияларының графиктерін салыңдар
Сабақты қорытындылау: сабаққа белсене қатысқан оқушыларды бағалау
Үйге тапсырма: №80(б,в),№80(б,в) №82 (б,в), №83 (б,в)
№24
Пән: алгебра
Сынып: 10
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Тригонометриялық функциялардың графигі мен қасиеттері
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Оқушыларды тригонометриялық функциялардың графигін салу арқылы қасиеттерімен таныстыру.Есеп шығаруда қолдана білуге үйрету
Дамытушылығы: Оқушының график салу шеберлігін қалыптастыру және практикамен ұштастыруға үйрету,шығармашылығын және ойлау қабілетін дамыту
Тәрбиелігі: Оқушыны графикті тануға үйрету,ұқыпты тыңдауға ,сұрақтарға нақты жауап беруге баулу
Көрнекілігі: Компьютер , Карточка,Слайдтар
Типі: Бекіту сабақ
Барысы:
1.Ұйымдастыру : Оқушыны түгендеу, сабаққа даярлау
II.Үй тапсырмасының орындалуын тексеру.
Өткен тақырыпты қайталау:
у= sin x функциясының қасиеттері және графигі
y=cos x функциясының қасиеттері және графигі
у = tg x функциясының қасиеттері және графигі
у = ctg xфункциясының қасиеттері және графигі
ІІІ. Дамыту кезеңі. Есептер шығару:№ №83(а,ә),№84 (а,ә)
№83 берілген функцияның жұп , тақ немесе жұп та ,тақ та емес екенін көрсетіңдер
а) у= f(-х)= =; D(y)=R/πn/2,n€Z; функция тақ .
Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.
Үйге тапсырма:§ 7, №83(б,в), №84(б,в)
№25
Пән: алгебра
Сынып: 10
Күні: ___________
Сабақтың тақырыбы: §7. Кейбір тригонометриялық функциялардың қасиеттері графиктерін салудың мысалдары
Мақсаты:
1. Білімділігі: Негізгі тригонометриялық функциялардың қасиеттерін меңгеріп, қарапайым түрлендірулер көмегімен олардың графигін сала білу.
2. Дамытушылығы: Оқушылардың білімін толықтыру, тереңдету, материалдарды жүйелей алу біліктіліктерін қалыптастыру. Функцияны зерттеу жөнінде білімдерін дамыту.
3. Тәрбиелігі: Оқушылардың танымдық ізденістерін, шығармашылық қабілеттерін дамыту. Адамгершіліктің кейбір қағидаларын оқушылар бойына сіңіру.
Көрнекі құралдар: Функция графиктері, формулалар,
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгеру сабағы.
Методикалық әдіс-тәсілдер: Түсіндірмелі иллюстрациялық.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу, барлық оқушылардың назарларын сабаққа аудару. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.
Үй тапсырмасын тексеру:
Өткен тақырыпты қайталау:
у= sin x функциясының қасиеттері және графигі
y=cos x функциясының қасиеттері және графигі
у = tg x функциясының қасиеттері және графигі
у = ctg xфункциясының қасиеттері және графигі
Жаңа сабақ:
Мысал 1. y = cos(3x - ) + 1 функциясының графигін салайық.
Шешуі: Алдымен y = cosx y = cosx функциясының графигін пайдаланып саламыз, оны Ох-ке параллель бағытта 3 есе сығу қажет. Сонда
у=0,5cos3x (33 сурет) функциясының графигішығады. Берілген функцияны
y = cos3( x - ) +1 түрінде жазып, салынған y = cos3x -тің графигін оңға қарай бірлікке жазып 1 бірлікке параллель жоғары көшіреміз сонда фуекцияның графигі шығады. (34 сурет)
Есептер шығару: № 220 (1,3,5,7,9), № 221(1,3)
Қорытындылау
Тригонометриялық функцияның графигі қалай салынады?
Үйге тапсырма: § 3 № 220 (2,4,6,8), № 221(2,4)
Бағалау.