7


  • Учителю
  • 5 Сынып. Сабақ жоспары 'Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру'

5 Сынып. Сабақ жоспары 'Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Пәні: Математика Сынып 5


Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру


Сабақтың мақсаты мен міндеттері:

Білімділік мақсаты:

  • оқушыларға толықтауыш көбейткіш туралы түсінік беру;

  • оқушылардың бөлімдері әр түрлі бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіре білу дағдыларын қалыптастыру

Тәрбиелік мақсаты: Адамгершілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу

Дамыту мақсаты: Танымдымдық қызығушылықты дамыту

Сабақтың түрі: Жаңа сабақты меңгерту

Әдіс-тәсілдері: Сұрақ-жауап

Сабақтың көрнекілігі: картотека № 51

Сабақтың барысы

Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды түгендеу және сыныптың тазалығына мән беру

Олардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру

Үй тапсырмасын тексеру, қайталау

  1. Координаталық сәуле қалай сызылады?

  2. Бірлік кесінді деп нені түсінесің?

  3. Координаталық сәуленің санақ басы қайсы нүкте?

  4. Нүктенің координатасы дегеніміз не?

Координаталық сәуледегі берілген нүктеге сәйкес келетін сан, осы нүктенің координатасы деп аталады.

1. бөлшектің бөлімінде қандай сан болса, бірлік кесіндіні сонша тең бөлікке бөлу керек;

2. бөлшектің алымында қандай сан болса, бірлік кесіндінің сонша бөлігін алу керек.

Тақырыпқа алдын ала даярлық тапсырмасын орындағанда оқушылар

А


А

В


В

Сонда және бөлшектерінің ең кіші ортақ бөлімі 12-ге тең болатынына көз жеткізуге болады.

Бөлімдері әр түрлі жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру жай бөлшектердің негізгі қасиетіне негізделеді.

Мысалы, және жай бөлшектердің ең кіші ортақ бөлімге келтірейік. 6 мен 7- өзара жай сандар. Онда ЕКОЕ(6;7)=42


Енді толықтауыш көбейткіштерін табамыз 42:6=7, 42:7=6 Сонымен 7 және 6 - толықтауыш көбейткіштер. Берілген бөлімдері әр түрлі бөлшектерді сәйкесінше толықтауыш көбейткішіне көбейтеміз.

;

Сонда және бөлшектерін және түрінде жаздық, яғни берілген бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтірдік.

Егер берілген бөлшектердің біреуінің бөлімі басқа бөлшектердің бөлімдерінің ең кіші ортақ еселігі болса, онда сол бөлім ортақ бөлім ретінде алынады.

Мысалы, бөлшектерін ең кіші ортақ бөлімге келтіргенде ЕКОЕ(4,8)=8,

8:4=2 (толықтауыш көбейткіш)

Демек, бөлімдері бірдей бөлшектер, яғни ең кіші ортақ бөлімге келтірілген бөлшектер.

Мысалы, бөлшектердің ең кіші ортақ бөлімге келтірейік.

ЕКОЕ(7,4,14)=28, енді толықтауыш көбейткіштер: 28:7=4, 28:4=7,28:14=2

да

бөлшектері - ең кіші ортақ бөлімге келтірілген бөлшектер.

Есеп бөлшектерін ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек.

шешуі: 1. 75=3·5·5; 18=2·3·3;

ЕКОЕ(75,18)= 3·5·5·3·3=450

  1. 450:75=6; 450:18=25

  2. ;


Деңгейлік есептер шығару

І деңгей

№534 , №535 әр қатарға 3 есептен

ІІ деңгей

№539 әр қатарға екі есептен

ІІІ деңгей

№541 және №542 әр қатарға екі есеп

Оқушыларды бағалау

І-деңгей «3»

ІІ-деңгей «4»

ІІІ-деңгей «5»

Сабақты бекіту:

ІV. Фронтальды сұрақтар қойып жаңа сабақты пысықтау:

  1. Ортақ бөлім дегеніміз не?

  2. Бөлшектердің ең кіші ортақ бөлімі дегеніміз не?

  3. Бөлшектердің ең кіші ортақ бөлімге келтіру үшін не істеу керек?


Үй тапсырмасы:

І-деңгей: №538

ІІ- деңгей: №548

ІІІ - деңгей:№559



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал