7


  • Учителю
  • Тақырыбы: 'Бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру'.

Тақырыбы: 'Бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру'.

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

5-сынып

МАТЕМАТИКА


Сабақтың тақырыбы:

Бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру.


Сабақтың мақсаты:

Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру ұғымымен танысу. Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіруге үйрету. Сабақтың мазмұнын ашу, өзіндік ой қорытуға бағыттау.

Оқыту нәтижесі:

Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру ұғымымен таныса отырып, оларды ең кіші ортақ бөлімге келтіре алады. Тақырыптың мазмұнан ашады, өздіктерінен жұмыстануға үйренеді.

Әдіс-тәсілдер:

Сұрақ-жауап, Венн диаграммасы, ой қозғау, дәлелді ізденіс, үлестірмелі тапсырмалар.

Дереккөздер:

Натурал сандар, жай және құрама сандар, жұп және тақ сандар, натурал сандардың бөлінгіштігі, жай бөлшектер(5-сынып оқулығы).

Бағалау:

5 балдық жүйемен бағалау(формативті, жиынтық бағалау).

Жоспарланған мерзім:

Сабақтың барысы

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Ресурстар

Психологиялық ахуал тудыру

(Ұйымдастыру кезеңі):

2 мин

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындықтарын тексеру, зейіндерін сабаққа бағыттау. Мозайкалар тарату.

«Сәлем, достым» треннингін өткізу.

  • Сәлем достым (қол беріп амандасу)

  • Сен қалайсың ? (иықтарын қағады)

  • Қайда болдың ? (құлақтарын тартады)

  • Мен сені сағындым (қолдарын жүрекке қояды)

  • Сен келдің (қолдарын жаяды)

  • Жақсы болды (қатты құшақтайды)

Жұпқа бөлу. Бағалау парақшаларын тарату.

Бүгінгі сабақтың тәртібі:

Мұғалімді тыңдаймыз,

Бір-бірімізді сыйлаймыз,

Саспаймыз, асықпай,

Әр сұраққа, қателеспей,

Шуылдамай, қол көтере

отырып,

Жауап беруге тырысамыз -деп, бүгінгі сабақты бастаймыз.

Сәлемдеседі.

Мазайкаларды таңдап алады.


Ортаға шығып шеңбер құрады, оң жағындағы баламен бірге жұп құрып қимылдарын жасайды.


Мазайкаларды құрастыру арқылы жұппен отырады.

Слайд №1, жұпқа бөлетін мазайкалар.

Слайд №2,

мазайкалар, бағалау парақшала

ры.

Мағынаны ашу(жаңа сабаққа дайындық):

3 мин

Білу. «Миға шабуыл»

Оқушылар мазайкаларда берілген сұрақтарына жауап алу(оқушының мазайкаларында өткен сабаққа байланысты сұрақтар берілген).

1. Үлес дегеніміз не?

2. Жай бөлшек деген не?

3. Жай бөлшектердің негізігі қасиеті?

4. Жай бөлшектерді қысқарту деген не?

5. Координаталық сәуле қалай сызылады? 6. Бірлік кесінді деп нені түсінесіңдер?

7. Нүктенің координатасы деп нені түсіненсіңдер?

8. Координаталық сәуленің санақ басы қай нүкте?

Венн диаграммасын құру. Бұрыс бөлшектер мен аралас сандар ұқсастықтары мен ерекшеліктерін шеңберлерге жазу. Ортасына олардың ортақ қасиеттерін жазу.



Оқушылар мазайкада берілген сұрақтарға жауап береді.


Әр жұп өздеріне берілген тақырып бойынша А3 форматты қағазға Венн диаграммасын толтырады.

5 балдық жүйемен бағалау жүргізеді.

Слайд №3


А3 форматта Венн диаграмма

сы


Бағалау парақшала

ры.

Жаңа сабақты түсіндіру:

15 мин

Түсіну.

Тақтада жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіруге мысалдар мен оларды шығару үлгісін көрсету.

Әр жұпқа есептер беру.

1. Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіріп жазыңдар:

а) және , б) және

в) және , г) және

2. Бұрыс бөлшегін алдымен қысқартып, сонан соң аралас санға айналдырыңдар, сонан соң оларды ең кіші ортақ бөлімге келтіріңдер:

а) және , б) және ,

в) және г) және

Оқушылар тақтаға қарап тыңдайды және дәптерлеріне жазып отырады.

Берілген тапсырманы әр жұп өздіктерінен орындап, тақтада шығарып дәлелдейді.

Слайд№4

Үлестірмелі тапсырма

лар, бағалау парақшала

ры

Дамыту кезеңі(есептер шығару):

10 мин

Талдау.

Оқулықпен жұмыс: №535(5-9), №536(5-9).

  • Практикалық біліктерін толықтыруға бағдар беру;

  • Есептер шығару барысында ізденуге жетелеу, бағыттау.

Әр жұп оқулық бойынша жұмыс істейді. Әр тапсырманы бір-бірлерімен талқылай отырып орындайды. Бір-бірін 5 балдық жүйемен бағалайды.

Жұмыс дәптері, оқулық,

бағалау парақшала

ры.

Ой толғаныс

(сабақты бекіту):

7 мин

Қолдану.

Тапсырмаларды орындата отырып бұрынғы білімдерін пайдалана отырып, практикалық негізінде ізденіске, өз ойын айта білуге қолайлы сәт тудыру:

Сабақты қорытындылау мақсатымен карточкамен жұмыс орындау.

Карточка № 1


Бөлшектерді ортақ бөлімге

келтіріңдер:

а) ә)

б)

Әр жұп карточкамен жұмысты бір-бірлерімен ақылдаса отырып орындайды.

Бір-бірін 5 балдық жүйемен бағалайды.

Слайд №5

Кеспе қағаздары, бағалау парақшала

ры.

Сабақты қорыту:

3 мин

Жинақтау.

Өзіндік ізденіске бағыттау.

Сұрақ-жауап алмасу.

1. Қандай сан берілген бөлшектерге ортақ бөлім бола алады?

2. Толықтауыш көбейткіш деп қандай санды айтамыз?

3. Толықтауыш көбейткіш қалай табылады?

4. Бөлшектерді ең кішіортақ бөлімге қалай келтіреміз?

Оқушылардың алдында жай бөлшектерге байланысты жазылған қағаз қиындылары бар. Оқушылар өздері таңдау жасайды да, сұрақтарына жауап береді.

Слайд №6

Бағалау парқшала

ры


Рефлексия.

2 мин

«Ұнайды-Ұнамайды» кері байланыс алу. «Таңдау» әдісін қолдану. Оқушыларға смайликтер тарату.

Кері байланыс арқылы өз білімдерінің деңгейі анықталады, дәлелденеді.

Оқушылар таңдаған смайликтеріне сабақ бойынша түйіндерін жазып ватманға іледі.

Слайд №7

смайликтер


Үй тапсырмасы:

1 мин

  • Есептер шығару арқылы оз ойларын дәлелді ізденіске және ой жүйесін сауатты жеткізуге бағыттау.

  • Проблемалық сұрақтар қою.

  • №535(1-4), №536(1-4).


Жауапкершілікті сезінеді, қосымша тапсырмаларды орындау шығармашылық әрекеттерін дамытуға, тұлғалық қасиеттерін дамытуға жол ашады.

Оқулық

Бағалау.

2 мин

Оқушы пікірі мен талдау жұмыстарын бағалау. Ой қорытуға сабақ соңында сұхбаттасуға шақырар пікір қолдану.

Әр жұп қорытынды бағаларын шығарады.

Бағалау парақшала

ры





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал