7


  • Учителю
  • Санды теңсіздіктердің қасиеттері

Санды теңсіздіктердің қасиеттері

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Мақсаты: Білімділік: Сандытеңсіздіктердің қасиеттерін есептеулерде пайдалана білу, оқушылардың есептер шығарудағдысын жетілдіру. Оқушыларға тақырыпты меңгерту, ой тұжырымдарынжасауға жетелеу.Дамытушылық: Оқушылардыңойлау қабілетін, пәнге қыз
предварительный просмотр материала

Санды теңсіздіктердің қасиеттері

6-сынып


Мақсаты:

Білімділік: Санды теңсіздіктердің қасиеттерін есептеулерде пайдалана білу,

оқушылардың есептер шығару дағдысын жетілдіру. Оқушыларға

тақырыпты меңгерту, ой тұжырымдарын жасауға жетелеу.

Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, пәнге қызығушылығын

арттыру. Іскерліктерін, өз бетімен еңбектену сезімдерін, жеке

оқушылардың білім дағдыларын дамыту. Санды теңсіздіктердің

қасиеттерін пайдалана білуге дағдыландыру.

Тәрбиелік: Оқушыларды алғырлыққа, тапқырлыққа, дәлдікке, ұқыптылыққа

тәрбиелеу.

Сабақ түрі: бекіту сабағы.

Сабақтың типі: білім мен дағдыны қалыптастыру.

Сабақ көрнекілігі: интерактивті тақта, слайд-презентациялар, топтама қағаздар.

Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. №921, 926, 927

№921. Өрнектердің мәндерін салыстырып, теңсіздік белгісімен (<,>) жазыңдар. Мұндағы а>b.

3) 5) -3(a+5)<3(b+5)

4) 6) 6(a-3)>6(b-3)

ІІІ. Оқушылардың өтілген материал бойынша білімін тексеру.

Сабақ басында тарихи мәліметтер келтіріледі.

Теңсіздіктер ерте заманда-ақ белгілі болған. Евклид пен Архимед шығармаларында көптеген теңсіздіктер келтірілген. Теңсіздік таңбасы

17-ғасырда ағылшын ғалымы Томас Гарриот енгізген. Күнделікті өмірде теңдіктерден гөрі теңсіздіктер өте қажет болды. Тек математикада ғана емес теңсіздіктер экология, экономика, халық шаруашылығындағы байланыстарда қажет болып табылады.

Оқушылар теңсіздіктерге өмірден мысал келтіреді.

Оқушылар санды теңсіздіктердің 5 қасиетін өздері жалғастыру керек.

1)a болса, онда b>0

2)a>b және b>c болса, онда a>c

3) a>b, c-кез келген сан, онда a+c>b+c және a-c>b-c

4)a c>0 болса, онда ac және

a болса, онда ac>bc және 5)a болса, онда

Теңсіздіктердің қасиеттерін пайдаланып, теңсіздіктерді ықшамдауға «Қоян қайда секіреді?» ойынын ойнату. Оқушылар қоршалған теңсіздіктерді түрлендіру нәтижесінің келесі қадамын тауып, қоянның келесі орнын көрсету керек.



ІV.Дамыту кезеңі. (Есептер шығару)

Оқулықтан №927, №929, №931, №933 есептері шығарылады.

V. Бекіту.

VI. Үйге тапсырма: №920(2,4), №928,935

1-нұсқа

шешімдері



теңсіздіктер



Балл саны

x≤3

x≤6

x˂-2

x≤5

x>-1

X+2x>-3

2 балл

7x-8≤5x+2

3 балл

2x+5

3 балл

5(x-2)≥2x-1

4 балл


5 балл



2-нұсқа

шешімдері



теңсіздіктер



Балл саны

x<-5

x≥3

x≥7

x>-4

x≤2

х+3x>-20

2 балл

3x+4≥2x+11

3 балл

7+3x>x-1

3 балл

4(x-3)≤x-6

4 балл


5 балл





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал