7


  • Учителю
  • «Квадрат теңдеуді шешудің әдістері» Ашық сабақ. 8 сынып

«Квадрат теңдеуді шешудің әдістері» Ашық сабақ. 8 сынып

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сыныбы: 8

Сабақтың тақырыбы: «Квадрат теңдеуді шешудің әдістері»

Сабақтың мақсаты: Білімділік: квадрат теңдеулерді шешудің әртүрлі тиімді тәсілдерін үйрету, олардың ерекшеліктерін танытып, есептер шығаруда қолдана білуге үйрету.

Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін дамыта отырып, ой-өрістерін кеңейтуге, шығармашылықпен жұмыс істеуге мүмкіндік жасау.

Тәрбиелік: Шапшаңдыққа, өз бетімен жұмыс жасай білуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Практикалық сабақ.

Сабақтың әдісі: Интерактивті тақта, кубик, әртүрлі тапсырмалар

Сабақтың жоспары:

1.Ұйымдастыру бөлімі

2.ой толғау сәті (сұрақ-жауап)

3.Біліміңді тексер (деңгейлік тапсырма)

4. «ойланайық, кім ойшыл?»

5. «Кім жылдам?» (Тест)

6.Қорытындылау

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру бөлімі

Біздер өткен сабағымызда «Квадрат теңдеуді шешудің әдістері» тақырыбымен танысқанбыз. Енді сабағымызды бастамас бұрын біз бүгін топпен жұмыс жасаймыз, яғни төрт топқа бөлініп отырмыз. Әр топқа ат қойылады.

  1. Виет тобы 3.Коэффициент тобы

  2. Дискриминант тобы 4.Көпмүшелер

ІІ. Ой толғау сәті

Квадрат теңдеулер туралы не білесіңдер, ой қозғап білімімізді жинақтайық!

Квадраттық теңдеулер, квадрат теңдеуді шешудің әдістері көбейткіштерге жіктеу, екімүшенің квадратын айырып алу, формула арқылы шешу, Виет теоремасы бойынша шешу, графиктік тәсілмен шешу.

ІІІ. Біліміңді тексер

Топпен жұмыс істейміз, әр топтан шығып берілген тапсырманы қорғайсыңдар

І топ-Көбейткіштерге жіктеу, графиктік тәсіл

ІІ топ-Екімүшенің квадратын айырып алу, коэффициенттерінің қасиеттері.

ІІІ топ-Виет теоремасы бойынша.

ІV топ-Квадраттық теңдеу деп нені айтамыз, формула арқылы шешу.

ІV. «Ойланайық кім ойшыл?»

Ал қазір квадраттық тәсілдердің әдістерін қолдану, салыстыру, дәлелдеуге байланысты жұмыстар жасаймыз. Мына кубиктің төрт жағындағы тапсырмалармен жұмыс жасаймыз.

Дәлелдеңіз: График арқылы квадраттық теңдеудің шешу жолдарын дәлелдеңіз.

Салыстырыңыз: Квадраттық теңдеулердің шешу әдістерін салыстырыңыз.

x2-4x-5=0

x2-5x+x-5=0

x(x-5)(x-5)=0

(x-5)(x+1)=0

x-5=0 x+1=0

x=5 x=-1

Қолданыңыз: a=1, b=5 , c=-6 коэффициенттерді қолданып, квадраттық теңдеу құрастырыңыз.

V.Кім жылдам?

ТЕСТ

1)-x2+14x+48 квадрат үшмүшеден толық квадратты айырыңдар.

А. (x+7)2-1; В. (x+7)2+1;

С. (x-7)2-1; D.-(x-7)2+97.

2) 2x2-10x+12 квадрат үшмүшесін көбейткіштерге жіктеңдер

А. (2x-4) (x+3); В. 2(x-2) (x-3)

C. 2(x+2)(x+3) D. (x-2) (x-3)

3) x1=2,5 және x2=-3 деп алып, квадрат үшмүшені жазыңдар

А. x2 -5,5x+7,5 B. x2 -0,5x-7,5

C. x2 -5,5x-7,5 D. x2 +0,5x-7,5

4) бөлшекіт қысқартыңыз.

А) B. C. D.

5) 7x2-31x-6=0 теңдеуінің дискриминантын есептеңіз.

А.D=1129 B.D=919 C.D=793 D.D=1003.

6) Берілген теңдеулердің арасынан келтірілген квадрат теңдеуді көрсетіңдер

А. 5 x2-29=0 B. -x2+2x-4,8=0 C. x3+x2+12x=0 D. X2-0,7x-0,75=0

7.3x2+6,1x-5,4=0 квадрат теңдеуін шешіңдер

А. x1=-2,7 және x2= B. x1=2,7 және x2=- C . x1=5,4 және x2= D. x1=5,4 және x2=

8) 20 x2+x-12=0 теңдеуінің теріс түбірін табыңдар

А. - B.- C.- D.-

9. 4x2-9=0теңдеуінің коэффициенттерімен бос мүшесін табыңдар

А) а=4, b=0, c=9 B. a=-4, b=0, c=9 C. a=4, b=0, c=-9 D a=4, b=1, c=9

10.х-тің қандай мәндерінде x4+0,2x3-0,35x2 өрнегінің мәні 0-ге тең болады?

А) 0,7; 0; -0,5 В) 0,5;-0,7; С) -0,5;0;0,7 D)-0,7;0;0,5

Қорытынды.Квадрат теңдеулерді шешуде әр түрлі әдістерді қолданудың ұтымдылығы неде?

Үйге тапсырма: Квадраттық теңдеулерді шешу әдістеріне әрқайсысынан

7 есеп тауып, шығарып келу.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал