- Учителю
- Сабақтың тақырыбы: Оң және теріс сандар. Координаталық түзу
Сабақтың тақырыбы: Оң және теріс сандар. Координаталық түзу
Математика |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша бөлу тәсілдері.
| ||
Сілтеме |
Математика оқулығының әдістемесі,ғаламтор | ||
Сабақтың жабдығы |
қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер | ||
Жалпы мақсаттар Оқыту нәтижесі |
1. Көп таңбалы сандарды ауызша көбейту жне бөлу тәсілдерін үйрету, 2. Есепті өздігінен талдап шығара білуге дағдыландыру, ойлау, сте сақтау қабілеттерін дамыту; 3. Ұқыптылыққа тәрбиелеу | ||
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті | ||
Топқа бөлу |
Парталарда суреттер тұрады, оқушылар мұғалімнің үстелінде жатқан суреттерді таңдап, сол сурет орналасқан партаға отырады. Сөйтіп 4 топ құрамыз. |
Сол суреттерге байланысты төрт топқа бөлініп отырады | |
Ынтымақтастық атмосферасы |
Күн жарығын алақанға саламын. Жүрегіме басып ұстай қаламын. Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді, Болып кетер сонда дереу жан-жағым. |
Оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады. | |
Бағалау парақшасымен таныстыру |
Әр топқа бағалау парағын таратамыз. Онда жалпы бағалау жүйесі мен ұпай көрсеткіштері көрсетілген. |
Оқушылар бағалау нұсқаларымен танысады | |
Үй тапсырмасын пысықтау
|
№ 8 есепті тексеріп шығу. Жан-жақты білім тексеру: Кім тауға бірінші шығады? -Жолаушы жолда 2 тәулік және 6 сағат болды. Жолаушы жолда неше сағат болды? -960-ты 3 есе кеміт. -76 мен 54 сандарының қосындысын 10 есе кеміт. |
Оқушылар дәптерге орындайды | |
Жаңа сабақ |
№1 Бөлуді ауызша орындау. Жаңа сабақ өткен сабаққа ұқсас түсіндіріледі. №2 Жазба мен есептеу тәсілін түсіндіру. Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша бөлу кезінде алдымен бөлінгіш пен бөлгіштегі нөлдерді теңдей алып тастап, содан соң бөлуді орындау қажет. Оқулықпен жұмыс. № 3 есепті мұғалімнің басшылығымен оқушылар тақтада түсіндіре отырып орындайды. 548100 : 90 4200 ∙ 70 326840 : 40 3260 ∙ 300 507000 : 60 15300 ∙ 80 №4 теңдеуді шеш. Тақтада орындату. №5 Есептің шешуін амалдар бойынша немесе өрнек түрінде орындау. S=250 ∙ (250 + 150) = 100 000м2 | ||
Сергіту сәті |
«Қаражорға» биі |
Оқушылар әуенге билеп,сергиді | |
Ой толғаныс |
№ 7. 1- бағанын өз бетімен орындау тапсырылады, соңынан тексеріледі. № 9. Логикалық есепті шығару барысында сызба қолдану. | ||
Шығармашылыққа тапсырма |
2 адам шахматты 2 сағатта ойнаса, 1 адам неше сағат ойнайды? 2 сағат ойнайды | ||
Үй тапсырмасы |
№ 8,№ 7-нің қалған бағаны |
Оқушылар күнделіктеріне жазады | |
Бағалау |
Кері байланыс :«Екі жұлдыз, бір тілек» |
Бағалау парақшасын толтырады | |
Кеі байланыс | |||
Математика |
Уақыты: |
Кабинет: |
Мұғалім: |
Сабақтың тақырыбы |
Ауызша көбейту және бөлу тәсілдері | ||
Сілтеме |
Математика оқулығының әдістемесі,ғаламтор | ||
Сабақтың жабдығы |
қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер | ||
Жалпы мақсаттар Оқыту нәтижесі |
Мақсаты: көп таңбалы сандардың өтілген есептеу тәсілдерін бекіту; оқып-үйренген тәсілдерді меңгеру деңгейін анықтау және түзетулер жүргізу. | ||
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті | ||
Бағалау парақшасымен таныстыру | |||
Топқа бөлу |
Оқушыларға кесілген суреттер үлестіріледі. |
Қолдарына алған қиындыларды құрастырып,сол бойынша топқа бөлінеді. Суреттерді тақтаға іледі. | |
Ынтымақтастық атмосферасы |
Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Мұғалім келесі оқушыға үлкен жүректі ұсынып тұрып,бүгінгі күніне сәттілік тілейді. |
Оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады. | |
Үй тапсырмасын пысықтау
|
Көбейту кестесін сұрау |
Оқушылар ауызша орындайды | |
Жаңа сабақ Зейінділік ойыны: № 1. Кестені толтыр. Есептеуді қалай тиімді орындауға болатынын ойлан.ІҮ. Жаңа сабақ: 1. түсіндіру, еске түсіру, қайталау. № 2.(а). Қосындыны санға қалай көбейтуге болады?
(1 000 + 200 + 30 + 4) ∙ 2 = 1 000 ∙ 2 + 200 ∙ 2 + 30 ∙ 2 + 4 ∙ 2 = 2 000 + 400 + 60 + 8 = 2 468 1 234 ∙ 2 = 1 000 ∙ 2 + 200 ∙ 2 + 30 ∙ 2 + 4 ∙ 2 = 2 000 + 400 + 60 8 = 2 468 №(ә). Қосындыны санға қалай бөлуге болады?
Түсіндіріп шығару. (2 000 + 400 + 60 + 8) : 2 = 2 000 : 2 + 400 : 2 + 60 : 2 + 8 : 2 = 1 000+ 200 + 30 +4 = 1 234 1 234 : 2 = 617 Ү. Жаңа сабақты пысықтау: Есеп шығару: жұптық жұмыс. № 3. Түсіндіре отырып есепте. Көрсетілген теңдіктерді пайдалан. 4 ∙ 6 = 24 4 ∙ 6 000 = 24 000 7 ∙ 7 000 = 49 000 4 000 ∙ 8 = 32 000 № 4. Есепті шығар. Ш: 500 000 - 700 ∙ 2 = 500 000 - 1 400 = 498 600 Ж: арақашықтығы 498 600м. Ш: (45 + 38) + 50 = 83 + 50 = 133 Ж: барлығы 133м № 5. Өздік жұмыс. Тіктөртбұрыш, шаршы сыз. | |||
Ой толғаныс |
БББ кестесі |
Оқушылар толтырады | |
Сабақты бекіту |
Шығармашылық тапсырма.№ 7. |
Саған қайсы тапсырма қиын болды?
| |
Үй тапсырмасы |
№ 6. 53 - бет. |
Оқушылар күнделіктеріне жазады | |
Бағалау |
Бүгінгі сабақ ұнады ма? |
Бағалау парақшасын толтырады | |
Пәннің аты |
Уақыты: |
Кабинет: |
Мұғалім |
Сабақтың атауы |
Пайдалы қазбалар Білімділігі: Пайдалы қазбалардың түрлерімен таныстыру,
олардың адамға тигізетін пайдасы мен зиянын түсіндіру.
Пайдалы қазбалардың кен орындары, шартты белгілері, өндіру
әдісі жайлы түсінік беру. Қазақстанда жер қойнауын зерттеген
ғалым, академик Қ. И. Сәтбаев туралы әңгімелеу, Алматыдағы
геологиялық мұражайлар туралы мағлұмат беру; | ||
Мақсаты Күтілетін нәтиже | |||
Психологиялық ахуал |
Бүгінгі сабақта қолданатын ұранымыз: |
Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. | |
Топқа бөлу |
Геометриялық фигуралар үлестіріледі
|
Оқушылар таңдаған фигураларына сай топтарға бөлініп отырады. | |
Қызығушылықты ояту |
«Ұяшық таңдау» ойыны арқылы ұпайларды жинай отырып, өз
білімімізді көрсетеміз және бүгінгі танысатын тақырыбымызды
білетін боламыз. | ||
Сергіту сәті |
«Халықтар» биі | ||
Жаңа сабақ |
Мақсатымыз: Пайдалы қазбалардың түрлерін бірнеше топқа
бөле отырып, олар туралы білім түсініктерімізді
кеңейтеміз | ||
Ой толғаныс |
Шығармашылық тапсырма | ||
Үйге тапсырма |
Мәтінді оқу, мазмұндау. іздену. Қазақстанның физикалық картасынан пайдалы қазбалар өндірілетін жерлерді көрсетуге дайындалу. Шартты белгілерін жатқа жаза білуге дайындық жасау. |
Күнделіктеріне жазып беремін | |
Бағалау |
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау</</p>
|
Бағалау парақшасын толтырады. | |
Кері байланыс |
|
Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады |