- Учителю
- План урока на тему 'Пифагор теоремасы'
План урока на тему 'Пифагор теоремасы'
Сабақтың тақырыбы: Пифагор теоремасы
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Пифагор теоремасы туралы түсінік беру. Тік бұрышты үшбұрыштардың катеттері мен гипотенузасын Пифагор теоремасын пайдаланып есептеуді үйрету. Осы тақырып бойынша алған білімдерін тереңдетіп, жинақтау, жүйелеу. Оқушылардың икем дағдысын машығын қалыптастыру.
Дамытушылық: Пифагор теоремасының қөмегімен есептер шығару арқылы оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілетін дамыту. Танымдық қызығушылықты дамыту.
Тәрбиелік : Оқушыларды ұқыптылыққа, еңбекқорлыққа, өзін-өзі басқаруға тәрбиелеу. Көпшіл болуға үйрету, жауапкершілікке дағдыландыру Математика пәніне деген ынта ықыласының тұрақты болуын қамтамасыз ету. Оқушыларды тиянақтылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың типі: Дағдыны қалыптастыру.
Сабақтың көрнекілігі:Үшбұрыш, интерактивті тақта, электронды оқулық, тақта, бор, сызғыш.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеп, оқу құралдарын тексеру.
В2. Үй тапсырмасын тексеру.
№275
Берілгені: АВС-тікбұрышты
АВ-гипотенуза
сАВ =с
А= α
Табу керек: АС, ВС, В=?
Шешуі:
Жауабы: ,
α
А
С
3. Оқушының білімін тексеру
Сіз білесіз бе?
1. Тік бұрышты үшбұрыштың ..... бұрышына ... қатынасы осы бұрыштың косинусы деп аталады.
-
Тік бұрышты үшбұрыштың ..... бұрышына ... қатынасы сол бұрыштың синусы деп аталады.
3. Тік бұрышты үшбұрыштың ..... бұрышына ... қатынасы сол бұрыштың тангенсі деп аталады.
4. . Тік бұрышты үшбұрыштың ..... бұрышына ... қатынасы сол бұрыштың котангенсі деп аталады.
3. Жаңа білім беру.
Теорема: Тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасының квадраты катеттерінің квадраттарының қосындысына тең.
Дәлелдеуі: AB,
▲ADC, ▲BDC-тікбұрышты
екендігі дәлелденді.
Теорема: Үшбұрыштың бір қабырғасының квадраты қалған екі қабырғасының квадраттарының қосындысына тең болса, онда үшбұрыш тік бұрышты болады.
AB2=BC2+AC2
Дәлелдеу керек: С=900
Дәлелдеуі: AС=A1С1, ВС=B1C1, С1=90, ▲A1B1C1 аламыз.
Пифагор теоремасы бойынша
A1B12= B1C12+ A1C12 => A1B12= BC2+ AC2 . Теорема шарты бойынша BC2+ AC2 =AB2 => A1В12 =AB2=> A1В1 =AB.
В1
В
А1
С1
А
С
A1В1 =AB, AС=A1С1, ВС=B1C1 => ▲A1B1C1=▲ ABC=> С=С1.
ABC үшбұрышының С бұрышы тік екендігі дәлелденді.
4. Ауызша жаттығулар.
5. Есептер шығару.
№126
Берілгені: тікбұрышты үшбұрыш
1) a=6; b=8.
2) a=5; b=6.
3) a=8; b=8 .
Табу керек: с-?
Шешуі: 1)
2) c=
3)
Жауабы: 1) 10; 2) ; 3)16
c
b
a
№128
Берілгені: тіктөртбұрыш
a=6 дм
b=8 дм
Табу керек: d-?
Шешуі:
Жауабы: 10 дм.
№129
Берілгені: тіктөртбұрыш
a=91 см; d =109 см
Табу керек: b -?
Шешуі:
Жауабы: 60 см.
Сабақты қорытындылау:
1. Тікбұрышты үшбұрыштың белгісіз элементін табу үшін қандай формуланы пайдаланамыз?
2. Пифагор теоремасын тұжырымда.
Үйге тапсырма беру: №127, 131.
№130
Берілгені: АВС теңбүйірлі үшбұрыш
АВ=ВС=17 см.
АС=16 см.
ВН⊥АС
Табу керек: ВН-?
Шешуі:AH=AC:2=16:2=8
▲ABH:
Жауабы: 15 см..
Н
СВ
А
9.12.2010 жыл