- Учителю
- Рационал сандарға амалдар қолдану
Рационал сандарға амалдар қолдану
Пәні: математика 6 сынып
Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарға амалдар қолдану, деңгейлік
тапсырмалар.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушылардың рационал сандарға амалдар қолдану жөніндегі білімдерін тиянақтау, толықтыру және бағалау.
Дамытушылық: оқушылардың ой-өрісін кеңейту, ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелілік: оқушыларды ұқыптылыққа, ынтымақтастыққа, жауапкершілікке, еңбек ете білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы
Сабақтың әдісі: жеке жұмыс, топтық жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, таратпа материалдар.
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру (оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру, сабақтың мақсатын айту)
Бүгінгі сабақтағы мақсатымыз - «қайталау- оқу анасы» деген қағидаға сүйене отырып, алған білімдерімізді есеп шығаруда пайдалана алу.
2. Үй жұмысын тексеру. (тақта арқылы) №579
1) 0,5 * = - 6,5 Жауабы : х = 4; х = 1.
2) | 9 - 4х| : 8 + 0,875 =1 Жауабы: х = 2; х = 2,5.
3) 6,8 : | 5х -24| + 2,3 = 4 Жауабы: х = 4,85; х = 4,75.
4) | 4х - 9| * 2,6 + 3,8 = 22 Жауабы: х = 4; х = 0,5
Кім ойшыл?
1. Жұлдызшаларды тиісті "+" немесе "-" таңбасымен ауыстырыңдар:
* 18 + (*5)= -23
*4 · (*12)= 48
*51,5 + (*51,5)=0
*18,4 + (*5.9)=-12,5
3. Қайталау сұрақтары
«Жауабын тап» ойынын ойнаймыз.
1. Санақ басынан санды кескіндейтін нүктеге дейін қашықтық ____
(санның модулі) деп аталады.
2. Кез келген теріс сан нөлден _____ (кіші).
3. Екі теріс санның қайсысының модулі үлкен болса, сол сан _____ (кіші).
4. -25 пен -18-дің қосындысының модулі неге тең? (-43)
5. -4 · (-8,5) көбейтіндісін есепте. (34)
6. -0,25х=5 теңдеуін шеш. (х=-20)
7. -4·38,7 · (-2,5) тиімді тәсілмен есепте. (387)
8. -8+х+(-22) өрнегін ықщамда.(-30+х)
(интерактивті тақтада жауаптарды жылжыту арқылы тексеріледі)
- Таңбалар ережесін жаз
Кім жылдам?
Деңгейлік тапсырмалар
деңгей
есептер
1 топ
2 топ
3 топ
А
№581
2) (0,25-1): (-5)
4) 1,4:(-7)+(- 0,8)
6) 5,6:(-4)+0,4
№582
2) -6(1,5+а)
4)
6)
В
№586
1)
2)
3) :
С
№592
2)
3)
4)
Жауаптары интерактивті тақтада біртіндеп ашу арқылы тексеріледі.
Графикалық диктант және тест жұмысы
(Оқушылардың жартысы графикалық диктантты, жартысы тест жұмысын орындайды)
Тест жұмысы.
Қосуды орында:-11,6+(-4,8)
А/15,9 В/ -7,1 С/-16,4 Д/ 7,1
Азайтуды орында: -4,7-(-3,1)
А/ -1,6 В/ 7,8 С. 1,6 Д/ -7,8
Амалды орында: -5*0,3
А/ -1,5 В/ -0,15 С/ 15 Д/ 1,5
Амалды орында: -1,2/(-4)
А/ -3 В/ 0,3 С/ 3 Д/ -0,3
Теңдеуді шеш: -5/а=-10
А/ 2 В/ -2 С/ 0,5 Д/ -0,5
Қарама -қарсы сандардың қосындысы ... тең:
А/ 0 В) 1 С/ -1 Д/ -2
7. Теңдеудің түбірін көрсет: |х|+1=4
А/ -5; 5; В/ -3; 3; С/ -3 Д/ 6; -6
8. -(-(-(-74))) неге тең?
А/ -74; В/ 74; С/ 0 Д/ -47
9. -30; 0,2; -9; -0,8 сандарының қайсысының модулі үлкен?
А/ 0,2; В/ -9; С/-30 Д/-0,8
10. -20; 0,4: -7,4 ; -2 сандарының қайсысының модулі кіші?
А/ -20; В/ 0,4; С/ -7,4 Д/ -2
11.Жұлдызшаның орнына теңдік тура болатындай, таңбаны қой:
-(*5) = - 5 *(- 3,9) = 3,9
* (+0,2) = - 0,2 - (*0,75) = 0,75
12. Марат ойлаған санын - 7-ге көбейтіп, нәтижесіне 15,7 санын қосқанда қосынды -11,6-ға тең болды. Марат қандай сан ойлады?
Жауаптары интерактивті тақтада біртіндеп ашу арқылы тексеріледі.
7. Оқушыларды бағалау.
Бағалау парағы:
р/с
Аты-жөні
Үй тапсырмасы
Кім ойшыл?
Кім жылдам?
Оқулықпен жұмыс
Тест
Қорытынды баға
1
2
3
7. Үйге тапсырма: № 581 (тақ) № 582 (тақ); №586 (1).
Бүгінгі сабағымызды қорытындылайық. Натурал сан, бүтін сан, рационал сандарды Эйлер - Венн дөңгелектерімен көрсетейік. Рационал сандарды оқып-үйрену қажет пе? Өмірде кездесетін мысалдарға назар аударайық. (сурет бойынша)
«№5 Күршім орта мектебі» КММ
ТАҚЫРЫБЫ: «Рационал сандарға амалдар қолдану»
6 сынып
Бегешова А.М.
2014-2015 оқу жылы