- Учителю
- «Көрсеткіштік теңдеулер жүйесін шешу» тақырыбына есептер шығару. Ашық сабақ. 11 сынып.
«Көрсеткіштік теңдеулер жүйесін шешу» тақырыбына есептер шығару. Ашық сабақ. 11 сынып.
Сабақтың тақырыбы: «Көрсеткіштік теңдеулер жүйесін шешу» тақырыбына есептер шығару.
Сабақтың мақсаты: 1Корсеткіштік теңдеулер жүйесін шешу әдістерін есеп шығаруда қолдана алу.
2) Оқушылардың іскерліктерін өз бетінің еңбектену дағдыларын қалыптастыру барысында білім дағдыларын дамыту.
3) Жан-жақты дамыған, саналы тұлға тәрбиелеу .
Сабақтың типі:Дәстүрлі емес сабақ.
Сабақты түрі: қайталау және пысықтау сабағы.
Әдісі: Топтық жұмыс, жеке дара жұмыс, деңгейлік
Пән аралық байланыс: 7 сынып алгебра, 6 сынып алгебра,
Көр: Презентация тапсырмалар жазылған топшамалар.
Сабақ барысы: а) Ұйымдастыру
Ә) Үй тапсырмасын тексеру №172 (2)
Б) Өткен сабақты пысықтау. Трек схемасы.
1)Бірдей негізге келтіру
5ǀх+3ǀ =125 5ǀх+3ǀ =53 ǀх+3ǀ = 3
13ǀх+уǀ =1 13ǀх+уǀ =130 ǀх+уǀ = 0
-
х+3=-3 х=-6 2) х+3=3 х=0
х+у=0 у=-6 х+у=0 у=0
Жауабы: (-6;6) (0;0)
-
Жаңа айнымалы енгізу
5х-4у=9 5х=а а-в=9 а-16=9
5х-2*4у=-7 4у=в а-2в=-7 а=25
в=16
5х=25, х=2 4у=16, у=2
Жауабы: (2;2)
В)Есептер шығару
А деңгейі (№3032,9411,3211,2513.)
№2 Теңдеуді шешіңдер
35х+у=27
22х-у=16
№94-11
3log3(x+y)=2
22x+y=16
3log3(x+y)=2
22x+y=16
3х+2у=7
3х+2-2у-1=19
№32-11
7·2х+6у=13
3·2х+1+6у=9
№25-13
3log3(x+y)=2
22x+y=16
В деңгейі (1512, 18-2, 4,7,8,9)
№18-2
3x·3y=27
3x+3y=12
№15-12
3(x+2)=9
x+y=5
№4
32х-1·27х+у=3
(5х-у)2=36
№7
8х=10у
2х=5у
№8
5ǀх+3ǀ=125
12ǀх+уǀ=1
№9
х+5у+2=9
2х-5у+3=11
С деңгейі (5,10,11,12,11-11)
№11-11
3х+3у=36
32х-у+3х=12
№5
ух2+7х+12 = 1
х+у=6
у > 0
№10
2х+2·3х+у=56
3·2х+3х+у+1=87
№11
32х-2у=725
3х- = 25
№12
3·7х - 3у = 12
7х · 3у = 15
Г) Логикалық тест
1)Тізбектес екі натурал сандардың көбейтіндісі олардың кішісіннен 2 есе үлкен. Осы сандарды табыңдар.
А)4,5 Б)2;3 С) 2;4 Д)3;4 Е)1;2
2) Сандардың белгілі заңдылық бойынша жазылған. Белгісіз санды жазыңыз.
1;4;9;16 (?); 36
А)11 Б)12 С)10 Д)25 Е)14
3) Ауылдағы қаздар мен қояндардың бастарының саны 24, ал аяқтарының саны 66. Аулада неше қаз, неше қоян бар?
А) 15 қаз, 9 қоян
Б) 12 қаз, 12 қоян
С) 16 қаз, 8 қоян
Д) 11 қаз, 13 қоян
Е) 14 қаз, 10 қоян
№4
Барлық бағандардағы және қатарлардағы сандардың қосындылары тең болса, онда A, B, C, D неге тең?
А
В
С
6
5
9
D
9
4А) 5; 6; 7; 8;
В) 7; 6; 7; 7;
С) 4; 5; 6; 9;
D) 6; 9; 9; 5;
E) 5; 5; 6; 7;
№5
Кестенің құралу ережесін тауып, жетіспеген санды табыңыз.
7
16
6
11
5
2
2
2
3
2
3
4
49
256
216
121
?
16
Д) Сабақты қорытындылау. Бағалау
Е) Үйге тапсырма: С деңгейіндегі есептер
1)Бірдей негізге келтіру
5ǀх+3ǀ =125 5ǀх+3ǀ =53 ǀх+3ǀ = 3
13ǀх+уǀ =1 13ǀх+уǀ =130 ǀх+уǀ = 0
-
х+3=-3 х=-6 2) х+3=3 х=0
х+у=0 у=-6 х+у=0 у=0
Жауабы: (-6;6) (0;0)
-
Жаңа айнымалы енгізу
5х-4у=9 5х=а а-в=9 а-16=9
5х-2*4у=-7 4у=в а-2в=-7 а=25
в=16
5х=25, х=2 4у=16, у=2
Жауабы: (2;2)
1)Тізбектес екі натурал сандардың көбейтіндісі олардың кішісіннен 2 есе үлкен. Осы сандарды табыңдар.
А)4,5 Б)2;3 С) 2;4 Д)3;4 Е)1;2
2) Сандардың белгілі заңдылық бойынша жазылған. Белгісіз санды жазыңыз.
1;4;9;16 (?); 36
А)11 Б)12 С)10 Д)25 Е)14
3) Ауылдағы қаздар мен қояндардың бастарының саны 24, ал аяқтарының саны 66. Аулада неше қаз, неше қоян бар?
А) 15 қаз, 9 қоян
Б) 12 қаз, 12 қоян
С) 16 қаз, 8 қоян
Д) 11 қаз, 13 қоян
Е) 14 қаз, 10 қоян
№4
Барлық бағандардағы және қатарлардағы сандардың қосындылары тең болса, онда A, B, C, D неге тең?
А
В
С
6
5
9
D
9
4А) 5; 6; 7; 8;
В) 7; 6; 7; 7;
С) 4; 5; 6; 9;
D) 6; 9; 9; 5;
E) 5; 5; 6; 7;
№5
Кестенің құралу ережесін тауып, жетіспеген санды табыңыз.
7
16
6
11
5
2
2
2
3
2
3
4
49
256
216
121
?
16