7


  • Учителю
  • Разработка на тему 'Виет теоремасы'

Разработка на тему 'Виет теоремасы'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

8ә-сынып Алгебра күні: 9.12.2014ж.


Сабақтың тақырыбы: Виет теоремасына есептер шығару.

Сабақтың мақсаты: 1) Виет теоремасын пайдаланып, келтірілген

квадрат теңдеудің түбірлерін табуға және Виет теоремасына кері теореманы пайдаланып, квадрат теңдеу құруға үйрету.

Дамытушылық мақсаты: 1. Алған білімдерін әртүрлі жағдайда қолдана білуге дағдыландыру.

2. Белсенділігін көтеруге,логикалық ойлау қабілетін арттыруға, өз ойын жүйелеуге, тез шешім қабылдауға , қарама-қайшылықты байқауға дағдыландыру.

Тәрбиелік мақсаты: Оқушылардың білімге деген қызығушылығын арттыру. Ұжым намысын қорғай білетін, шығармашылық қабілеті дамыған тұлға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Біліктілік пен дағдыны игеру және қалыптастыру сабағы.

Сабақтың әдісі: Ойын сабақ

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, тірек сызба, үлестірмелі карточка.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

№ 294

Квадрат теңдеу

Түбірлерінің қосындысы

Түбірлерінің көбейтіндісі

Х1

Х2

1)х2+9х+12=0

−9

14

−7

−2

2)х2−2,6х−20,4=0

2,6

−20,4

−3,4

6

3)х2−10/3х+8/3=0

10/3

8/3

4/3

2

4)х2−5х−24=0

5

-24

8

-3

5)х2−8/7х+16/49=0

8/7

16/49

4/7

4/7

6))х2+16/3х+64/9=0

−16/3

64/9

−8/3

−8/3

7)х2−(√2+√5)х+√10=0

√2+√5

√10

√2

√5

8)х2−6х+4=0

6

4

3−√5

3+√5

9)х2−(√2−√7)−√14=0

√2−√7

−√14

−√7

√2

Қайталау сұрақтары:

1.Квадрат теңдеу деген не?

2.Дискриминант қалай табылады?Оның 3 жағдайы?

3.Виет теоремасын тұжырымда және кері теореманы айт.

Тарихи мағлұмат?

ІІІ.Қызығушылық ояту

сөзжұмбақ шешу.



1. аяғы біреу, қолы жоқ.

Шиыр-шиыр жолы көп.

2. түріндегі теңдеу қалай аталады?

3. саны неге тең?

4. тіктөртбұрыштың ені мен ұзындығының көбейтіндісі нені береді?

5.екі санның бөліндісі?

6. нөлден кіші сандар?

7. қандай теорема деп аталады?

8.барлық рационал және иррационал сандар жиыны қалай аталады?

9. қарама-қарсы сандардың қосындысы неге тең?


4. оқулықпен жұмыс №297 тақ сандары

1)х2-9х+14=0, 3)х2+7х+12=0, 5)х2-25=0, 7)х2-4х+1=0, 9)х2-5=0;

№298

1)х1=-√6, рационал сан шығу үшін тек қана қарама-қарсы сан қосу керек, онда х2=√6. Демек , ізделінді теңдеу х2-6=0.

3)х1=3+√3 х2=3-√3; х2-6х+6=0

2),4) өз бетінше орындауға беріледі

5. сергіту сәті

  1. «Иә» немесе «Жоқ». «Кім дұрыс жауабын табады?»


Теңдеу

Түбірлерінің қосындысы

Түбірлерінің көбейтіндісі

x-37x+27=0

-37

27

y+41y-371=0

-41

-371

2x-9x-10=0

4,5

5

3x+12x+7=0

4

-7/3

3x-10=0

-10

0


6


7. №299

1)

Теңдеу х2-4х+4=0

Д=p2−4q=(-4)2−4∙4=0

X=-p/2=4/2=2 Ж:х=2

8. қорытынды сұрақ:

  1. Квадрат теңдеудің анықтамасын кім айтады?

  2. Қандай теңдеулер толымсыз квадрат теңдеулер деп аталады?

  3. Қандай теңдеулер келтірілген квадрат теңдеулер деп аталады?

  4. Квадрат теңдеулерді шешудің формуласы қалай жазылады?

  5. Виет теоремасы қалай жазылады?


9. үйге тапсырма №299

10. бағалау.




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал