7


  • Учителю
  • 'Аудан ұғымы. Дөңгелектің ауданы'

'Аудан ұғымы. Дөңгелектің ауданы'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Қысқа мерзімді жоспарР.Т.Ургенишбаев, Айнакөл ОМ математика пәні мұғаліміАқмола облысы, Бұланды ауданы Пәні: Геометрия Күні: Сыныбы: 9 «А» Сабақтыңтақырыбы Аудан ұғымы. Дөңгелектің ауданы. Сілтеме Геометрия./ С.Шәкілікова, Ж.Нұрпейіс, Ғ.Қалдыбаева Алматы: «Мектеп»,
предварительный просмотр материала

Қысқа мерзімді жоспар

Р.Т.Ургенишбаев, Айнакөл ОМ математика пәні мұғалімі

Ақмола облысы, Бұланды ауданы



Пәні: Геометрия

Күні:

Сыныбы: 9 «А»

Сабақтың

тақырыбы

Аудан ұғымы. Дөңгелектің ауданы.

Сілтеме

Геометрия./ С.Шәкілікова, Ж.Нұрпейіс, Ғ.Қалдыбаева Алматы: «Мектеп», 2013. - 107-112 беттер.

Мақсаты


Мақсаты: Аудан туралы түсінік кеңейеді

Дөңгелектің ауданын есептейтін формуласымен танысады.Дөңгелек аудандарына есептер шығару дағдылары қалыптасады.


Күтілетін

нәтижелер


Топтық, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үлгі алады, тапсырмалар бойынша есептерді формуламен шығара алады, өздеріне деген жауапкершіліктері артады

меңгеруге құмарлығы артады,

Сабақтың түрі

Жаңа білімді меңгерту

Қолданылатын әдістер

Оқыту әдіс тәсілдері: топпен жұмыс, бірлескен оқу.

Сын тұрғысынан ойлауға үйрету: ашық сұрақтар қою, сәйкестендіру,

АКТ-ны қолдану: сегіту сәті,презентация, видео «Командыдағы ең бастысы»

Жас ерекшелікке сәйкес оқыту: деңгейлі тапсырмалар.

Білім беру үшін және оқуды бағалау тәсілдері бойынша жиынтық бағалау, көшбасшы,кері байланыс


Керекті жабдықтар


Оқулық, интерактивті тақта, түрлі- түсті қағаздар,бағалау парағы,стикер, смайликтер, түрлі-түсті қарындаш, қағаздар

Сабақтың барысы:


Сабақ

кезеңдері

Уақыт

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе


1 мин


3 мин

Ұйымдастыру

Ынтымақтастық атмосферасын құру

«Арқадағы сурет»



Тұсаукесер

6 мин


Топқа бөлу

Дөңгелек фишкалар арқылы сыныптың оқушыларын топқа бөлу. Сабаққа қатыспаған оқушыларды белгілеу.





Психологиялық ахуал туғызу

Мұғалім оқушыларға видео ролик көрсетеді «Командыдағы ең бастысы»

Сұрақ:

-Бұл видеоның мағынасы неде, және мен не үшін көрсеттім?


2.Үй тапсырмасын тексеру.

Оқушылардың өткен білімдерін тексеру үшін, «Сұрақ -жауап» мұғалім-оқушы, оқушы -оқушы әдісін пайдалану

3. Оқушылардың білімдерін бағалау


оқушылар дөңгелек фишкалардың артындағы сандар бойынша топ-топқа бөлінеді


Оқушылар өз ой-пікірлерін айтады


Оқушылар бір-біріне сұрақ қойып «Досик» ойыншығын лақтырып ,сол оқушыдан жауап алады.


Оқушылар бір-бірін «Бармақ» әдісімен бағалайды.


Негізгі бөлім

Білу

3 мин

«Миға шабуыл» арқылы жұмыс жүргізеді.

-Оқушылар,шеңбер мен дөңгелектің ұқсастығы мен айырмашылықтары бар ма?

Мұғалім толықтырады.

-Дұрыс айттыңдар,өте жақсы!

-Олай болса, бүгін сіздер дөңгелек және оның ауданы жайлы тереңірек танысасыңдар.


Оқушылар өз ой-пікірлерін айтады


Түсіну

8 мин


Тақырыптың мазмұнын ашу мақсатында , топтарға «Кластер» әдісін ұсынамын


1.Оқулықпен жұмыс. Оқушылар топ болып тапсырманы орындайды

2. Әр топтан бір оқушы ортаға шығып түсіндіреді, сұрақтарға жауап береді

3. «Бағдаршам» арқылы оқушылар өз-өздерін бағалайды

Қолдану

5 мин

Мақсаты:Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуін қадағалау.

«Сәйкесін тап » тапсырмасы беріледі

R=6 болса


R=11

D=22 болса

шеңбер центрі арқылы өтіп, оның екі нүктесін қосатын кесінді

Радиус -

шеңбермен

Диаметр -

шеңбердің кез келген нүктесін центрмен қосатын кесінді

Шеңбер -

πṚ2

Дөңгелек ... шектелген

3,14

Толық бұрыш

берілген нүктеден бірдей қашықтықта жатқан нүктелер

жиыны

Шеңбер ұзындығы


D=12

пи


360

Дөңгелек ауданы


2πṚ


Оқушылар өз бетімен тапсырманы орындайды, топта талдайды, тақырыпты түсінеді. Топтағы бір оқушы түсіндіреді, келесі топ тексереді, қатесін түзетеді.


Әр топ өздерін жеке- жеке «бағдаршам» әдісімен бағалайды.

Сергіту сәті


2 мин

«Мозайка» ойыны,дөңгелек фигуралар құрастыру. Бұл кезеңде алдын ала қиылып дайындалған фигуралардан дөңгелек құрастыру керек. Топ болып сайысады,

мұғалім музыка қосып қояды.

Оқушылар тапсырманы орындайды.


Жеңген топты қол соғып шапалықтап құрмет көрсетеді

Талдау

6 мин

Мұғалім әр топқа тапсырма береді


1 топтың тапсырмасы «Тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасы 10см,ал оған іштей сызылған шеңбердің радиусы 2 см.Шеңбердің сыртқы бөлігінің ауданын табыңдар»

2 топтың тапсырмасы «Шеңбердің радиусы 5дм, оған іштей тікбұрышты үшбұрыш сызылған. Тікбұрышты үшбұрыштың сыртқы бөлігінің ауданын табыңдар»

1. Оқушылар топ болып тапсырманы постерде орындайды

2. Әр топтан бір оқушы ортаға шығып қорғайды, сұрақтарға жауап береді


Жинақтау


3 мин

Мақсаты: Алған білімдерін пайдалана отырып жинақтау,бекіту.

Мұғалім сұрақтары:

1. Шеңбер дегеніміз не? Оның ұзынды?

2. Дөңгелек дегеніміз не? Оның ауданы?

3. Айырмашылықтарын және элементтерін атаңдар

Оқушылар сұрақтарға жауап береді

Қорытынды


3 мин

Мақсаты:

Оқушылардың салыстыру және ажырата алуын қадағалау.

Күнделікті тұрмыстық жағдайда,табиғатта кездесетін шеңбер мен деңгелекке мысалдар келтіруін сұрау

Оқушылардың түйнді ойлары

Үйге тапсырма

1мин

Ауызша айтып, тақтаға жазады


Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.


Рефлексия

2мин


Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленді?

Не білдім?

Не ұнады?

Сабақтан алған әсерім


Стикерге өз ойларын жазып, плакатқа іледі.


Бағалау

2 мин

Жиынтық бағалау

Топ басшылары өз топтарын зерттеушілік жұмыстары бойынша өзі бағалайды.


Бақылаушының бағалау парағы:

Оқушылардың

аты жөні

1.Үй тапсырмасы

(Білу)

2. Түсіну

3. Қолдану

4. Талдау

5. Жинақтау

Қоры-тынды бағасы

Мұғалімнің қорытынды бағасы

1

2

3

4

5


Белсенділігі: «5» - 5 ұпай, «4» - 4 ұпай,« 3» - 3 ұпай

1.Жаңа тақырыпқа шығу,түсіну -1 ұпай

2.Топпен жұмыс жасау,талдау -1ұпай

3.Сәйкестендіру, қолдану -1ұпай

4.Шашылған ойларын жинау-1 ұпай

5. «Досик»-пен ойнау,үй тапсырмасы-1 ұпай


Бақылаушының бағалау парағы

Бағалау өлшемдері

Спикер

Хатшы

Уақыт сақшысы


1

Тапсырманың орындалуы

2

Өз міндетін атқаруы

3

Құнды идеяның айтылуы



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал