- Учителю
- САБАҚ ЖОСПАРЫ 'ПАЙЫЗ' 5 СЫНЫП.
САБАҚ ЖОСПАРЫ 'ПАЙЫЗ' 5 СЫНЫП.
Орта мерзімді жоспар Мақсұт Н.М. математика пәні мұғалімі.
Сыныбы: 5
Пәні: математика
Модуль: §6.1. Пайыз. Берілген санның пайызын табу
Модуль құры-лымы
Сабақ реті
Модуль тақырыбы
Уа-қыт
Оқушы меңгеруі тиіс
Дескрипторлар
(10 балл)
Кіріспе бөлімі
1
Пайыз. Жай бөлшекті пайызға айналдыру. Ондық бөлшекті пайызға айналдыру
45
Пайыз ұғымын білу. Жай бөлшекті және ондық бөлшекті пайызға айналдыра білу.
0-10
Негізгі бөлім
2
Пайызды жай бөлшекке айналдыру. Пайызды ондық бөлшекке айналдыру
45
Пайызды жай бөлшекке және ондық бөлшекке айдалдыра білу.
0-10
3
Берілген санның пайызын табу
45
Берілген санның пайызын таба білу.
0-10
Қоры
тынды
4
Берілген санның пайызын табу
45
Берілген санның пайызын таба білу.
0-10
Пән: математика
Сыныбы: 5
Мерзімі:
Сабақтың тақырыбы: Пайыз. Жай бөлшекті пайызға айналдыру. Ондық бөлшекті пайызға айналдыру
Сабақтың формасы: топтық, жұптық.
Сабақтың әдістері мен оқыту формасы:
-
миға шабуыл, «Claster», Джигсо
Оқытылатын технологиялар:. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
Мақсаты: Пайыздың өмірде, өндірісте қолданылуы.
Міндеттері:
-
Білімдік: «Пайыз» туарлы ұғыммен таныстыру. Пайызды ондық бөлшекпен жаза білуге үйрету. Жай бөлшекті, ондық бөлшекті пайызға түрлендіруге үйрету. Қайсы шаманы 100 % -ға қабылдау керектігіне үйрету.
-
Дамытушы: пайыз бойынша қосымша мәліметтерді қарастыра отырып, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыруға бағытталған тапсырмаларды жеке, топтық және жұптық жұмыстарды орындау.
-
Тәрбиелік: бірін-бірі тыңдауға ,сыйлауға, қарым-қатынас мәдениетін сақтауға тәрбиелеу.
Күтілетін нәтижелер:
-
Пайыз ұғымын біледі;
-
Пайызды жай бөлшекпен, ондық бөлшекпен жаза біледі;
-
Жай бөлшекті, ондық бөлшекті пайызға түрлендіре алады;
-
Топта жұмыс жасай біледі;
-
Бірін-бірін тыңдайды;
Қажетті құрал-жабдықтар: таратпа материалдар, маркер, стикерлер, А4 қағазы.
Қолданылған әдебиеттер: Оқулық.
Сабақ құрылымы
Сабақ кезеңдері
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Уақыт
Ұйымдастыру түрі, бағалау түрі
1-кезең. Ұйымдастыру.
Үй тапсырмасын тексеру.
Мұғалім оқушыларды түгендейді. Сабаққа дайындығын тексереді. Оқушыларды топқа бөледі. Жидектердің, қалалардың, гүлдердің, пәндердің суреттері бар таратпаларды таратады.
Үйге берілген тапсырмаларды тексеру. Үйге берілген тапсырмалардың шешімі жазылған А4 парағын әр топқа таратады.
Кезекші оқушы сыныпта кім жоқтығын айтады. Оқушылар бір таратпалардан алып, топқа бөлінеді:
1-топ. Жемістер
2-топ. Гүлдер
3-топ. Қалалар
4-топ. Пәндер
5 минут
Бірін-бірі тексеру (формативті бағалау)
2-кезең
ұғыну
Бүгінгі сабақтың мақсатын оқушыларға анықтатады.
Осы топта неше оқушы?
Осы топта неше қыз бала бар?
Осы топтағы қыз балалар осы топтағы балалардың неше бөлігін құрайды?
Енді ұялы телефонымыз арқылы интернет желісінен пайыз ұғымы туралы мәліметтер алайық.
Оқулықтың 317-бетін ашамыз.
Жидектер тобы 2 абзацты;
Гулдер тобы 7.1-суретті;
Қалалар тобы 318 беттегі 1-абзацты;
Пәндер тобы соңғы абзацты талдаймыз.
№1265 ауызша орындау
1266 берілген бөлшектерді пайызбен жазыңыздар.
1268, 1269
16 оқушы
8 қыз бала
½ бөлігін
Ұялы телефоннан пайыз ұғымы туралы мәлмет алады.
Оқушылар постерлер арқылы сабақты талдайды. Бір-біріне түсіндіреді. Тақтаға шығып қорғайды.
Есептерді шығарады. Бір-біріне түсіндіреді.
Топта талқылап, есептерді бір-біріне түсіндіре отыра шығарады.
Өз бетінше оындайды
35 минут
Топтарды бағалау
3-кезең
рефлексия
№1266 (2), 1270
Бүінгі сабақтан не үйрендім? Деген сұраққа постерлер жасаңыздар.
Күнделіктеріне жазады.
Оқушылар А4 қағазына бүгінгі сабақ туралы өз ойларын жазады.
5 минут