- Учителю
- Конспект уроку 'Подорождо країни чотирикутника'
Конспект уроку 'Подорождо країни чотирикутника'
Тема уроку: Подорож у країну чотирикутників.
Мета уроку:
освітня:
-
узагальнення і систематизація знань учнів з теми «Чотирикутники»;
-
закріплення навичок розв'язування задач з даної теми;
розвиваюча:
-
розвиток логічного мислення, культури математичної мови і записів;
-
розвиток самостійності, почуття колективізму;
виховна:
виховання самостійності,
інтерес до математики,
взаємодовіру.
Тип уроку: урок-подорож.
Обладнання:
картки «Доміно»,
тестові завдання,
задачі в малюнках,
зведена таблиця властивостей чотирикутників,
лист оцінювання;
карта країни «Чотирикутників».
Епіграф уроку:
Знати - це означає, насамперед,
Уміти користуватися знаннями.
В.О.Сухомлинський
Хід уроку
І Організаційний момент
Відомий педагог В.О.Сухомлинський одного разу зауважив: «Знати - це означає, насамперед, уміти користуватися знаннями». Ці слова ми візьмемо за епіграф нашого уроку, на якому ви не просто зможете пригадати матеріал зтеми «Чотирикутники», але й цікаво, я сподіваюсь, проведете час. Сьогодні у нас урок-подорож по країні «Чотирикутники». Щоб подорож була цікавою, успішною, ви повинні показати всі знання з даної теми. Під час подорожі бажаю вам виявити свою самостійність, показати свої знання, творчі здібності. Діти, ми будемо разом з вами подорожувати на кораблі, який назвемо «Дружба», оскільки працюватимете ви по групах, тобто кают-компаніях. (Обираються керівники груп). Ви зможете сьогодні дати оцінку один одному і самому собі. У кожної групи є лист оцінювання, де ви будете зазначати бали за кожен вид роботи.
ІІ Актуалізація опорних знань учнів
Отже, ми розпочинаємо нашу подорож. Відкрийте свої бортові журнали і зробіть перший запис (дата і тема уроку).
Ось ми наближаємось до порту «Паралелограм». Але для того, щоб потрапити сюди, потрібно згадати основні властивості чотирикутників. Дане завдання ми проведемо у формі відомої гри «Доміно».
Правила гри: У кожного учня є картка, що містить запитання і відповідь. Починає гру учень з картками, у яких позначені слова «Старт» і «Фініш». Він ставить стартове запитання і закінчує гру фінішною відповіддю. Кожен учень уважно стежить за ходом гри, щоб не пропустити свою відповідь.
Запитання до гри
Старт
Яка фігура називається чотирикутником?
Багатокутник, що має 4 вершини, 4 сторони і 2 діагоналі. Як називаються дві несуміжні сторони чотирикутника?
Протилежні.
Які вершини чотирикутника називаються протилежними?
Дві вершини, що не є сусідніми.
Чому дорівнює сума кутів опуклого чотирикутника
360°
Що називається паралелограмом?
Чотирикутник, у якого протилежні сторони попарно паралельні. Чи є паралелограм опуклим чотирикутником?
Є.
Що таке трапеція?
Чотирикутник, у якого дві сторони паралельні, а дві інші сторони непаралельні.
Що називається основами трапеції?
Паралельні сторони трапеції.
Як називаються непаралельні сторони трапеції?
Бічними сторонами.
Яка трапеція називається рівнобедреною?
Трапеція, у якої бічні сторони рівні.
Як називається трапеція, у якої один з кутів прямий?
Паралелограм, у якого всі сторони рівні.
Що називається квадратом?
Прямокутник, у якого всі сторони рівні
Назвіть властивості квадрата.
Усі кути прямі, діагоналі рівні, діагоналі перетинаються під прямим кутом і є бісектрисами кутів.
Назвіть одну з ознак паралелограма.
У чотирикутнику дві сторони рівні і паралельні. Назвіть властивість діагоналей прямокутника.
Діагоналі рівні.
Сформулюйте теорему Фалеса.
Якщо паралельні прямі, що перетинають сторони кута, відтинають на одній його стороні рівні відрізки, то вони відтинають рівні відрізки і на іншій його стороні.
Що називаються середньою лінією трапеції.
Відрізок, що з'єднує середини бічних сторін.
Фініш
Так, я бачу, що ви пам'ятаєте властивості чотирикутників і хочу задати вам ще ось такі запитання:
-
Сформулюйте означення прямокутника через чотирикутник.
-
…квадрата через ромб.
-
…ромба через чотирикутник.
-
…квадрата через паралелограм.
-
…прямокутника через паралелограм.
-
…квадрата через чотирикутник.
-
…ромба через паралелограм.
Прошу командирів груп оцінити роботу учасників вашої групи за дане завдання.
ІІІ Застосування знань і вмінь при розв'язуванні задач.
Наша подорож продовжується. Наступна зупинка «Ромб». На цьому етапі ми з вами будемо розв'язувати задачі за готовими малюнками. Кожна група отримує по 3 задачі відповідного рівня складності, розв'язує їх і робить взаємоперевірку.
Із першої групи (високого рівня) учні показують свої розв'язки на дошці. У лист записуються результати оцінювання.
ІV Самостійна робота.
Рухаючись далі, ми наближаємось до порту «Квадрат». Але і тут нам необхідно виконати завдання, яке полягає в тому, що ви будете виконувати самостійно тестові завдання. Потім проведемо взаємоперевірку і результати запишете в листи оцінювання.
Тестові завдання
V Підсумок уроку.
На завершенні нашої подорожі ми з вами причалили на останню зупинку - «Трапеція», де необхідно виконати завдання такого типу: заповнити таблицю властивостей чотирикутників. (Поки учні виконують це завдання, я роблю підсумки оцінювання ваших листів. Заповнені таблиці зібрати і на наступний урок оголосити результати.)
Ви виконали свою роботу, тепер я можу сказати вам оцінки (за листами оцінювання).
VІ Домашнє завдання
Скласти кросворд, ребуси, задачі чи інше творче завдання по темі «Чотирикутники».
Задачі в малюнках по рівнях (групах).
6