- Учителю
- Конспект урока по геометрии для 8 класса 'Теорема Пифагора'
Конспект урока по геометрии для 8 класса 'Теорема Пифагора'
Урок 50, 51
Тема. Теорема Піфагора.
Мета. Узагальнити та систематизувати знання учнів про теорему Піфагора, формувати вміння самостійно розв'язувати задачі на застосування теореми Піфагора і наслідків з неї.
Розвивати увагу, логічне мислення, просторову уяву, математичну мову.
Виховувати вміння працювати колективно, працьовитість, активність.
Тип уроку: формування умінь і навичок.
Девіз уроку. Не достатньо мати лише добрий розум, головне - це раціонально застосовувати його.
Р. Декарт
Хід уроку
-
Організація классу
Підготовка учнів до уроку. Контроль за відвідуванням учнями занять.
-
Перевірка домашнього завдання
Взаємоперевірка - діти обмінюються зошитами
1 завдання - рівень А - усна перевірка: в = 15,24,60,35, 84; с = 13, 41.
2завдання - рівень Б - Заздалегідь на дошці - Відповідь 36см.
III. Актуалізація розумової діяльності
-
Вправа «Мікрофон» - учні згадують матеріал про Піфагора і роблять повідомлення у «мікрофон»
-
Піфагора називали Піфагор Самоський на честь острова, де він народився.
-
Він жив близько YI ст. до н.е.
-
Відкрив теорему: «Квадрат гіпотенузи прямокутного трикутника дорівнює сумі квадратів його катетів
-
Ні, не відкрив. Я читав, що вона була відома ще раніше, а Піфагор лише часто застосовував її до розв'язування задач.
-
Існує понад 100 способів доведення цієї теореми.
-
Піфагор мав свою школу. Він захоплювався спортом. Неодноразово був чемпіоном з кулачного бою
-
…
-
Гра «Так - ні», робота в парах. Кожна пара отримує завдання, на яке треба відповісти «так ^» чи «ні -»
Тест
1.Єгипетським називається трикутник з катетами 3 і 4 та гіпотенузою 5 (^)
2.Для знаходження квадрату гіпотенузи треба скласти квадрати катетів (^)
3.Площа квадрата дорівнює а * в (-)
4.Якщо в прямокутному трикутнику катети дорівнюють 6см і 8см, то гіпотенуза дорівнює √28 (-)
5.Гіпотенуза рівнобедреного прямокутного трикутника з катетом а дорівнює а√2 (^)
6.Діагональ квадрата зі стороною 2см дорівнює 2√2см (^)
7.Діагональ прямокутника зі сторонами 13см і 5см дорівнює 12см (-)
8.Перимето єгипетського трикутника дорівнює 12см (^)
9.Радіус кола, описаного навколо прямокутного трикутника з катетами 6см і 8см дорівнює 10см (-)
10. Сторони ромба з діагоналями 6ми і 8см дорівнюють 5см (^)
11.Катет прямокутного трикутника дорівнює 15см, якщо його гіпотенуза дорівнює 25см, а другий катет 20см (^)
12.Медіана, проведена до гіпотенузи прямокутного трикутника з катетами 12см і 5см, дорівнює 13см (-)
Після спілкування в парах учні виконують самоперевірку виконаного завдання за ключем відповідей: ^ ^ _ _ ^ ^ _ ^ _ ^ ^ _
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
IV.Розв'язування задач на застосування теореми Піфагора
Клас об'єднується в групи
I група виконує тестові завдання - 6б
(Додаток 3, тестові завдання в електронному вигляді)
1
В. Враховуючи, що відповідно до теореми Піфагора квадрат гіпотенузи дорівнює сумі квадратів катетів, теорема Піфагора для трикутника АВС, зображеного на рисунку має вигляд:
а) АВ2 = ВС2 + АС2 ;
б) ВС2 = АВ2 + АС2 ;
в) АС2 = АВ2 + ВС2 ;
г
А
С) АС2 = АВ2 - ВС2 ;
2. Якщо катети прямокутного трикутника дорівнюють 4 см і 5 см, то квадрат гіпотенузи дорівнює:
а) (4+5)2 ;
б) (4-5)2 ;
в) 52 - 42;
г)42 +52.
3
А.Знайдіть сторону АВ прямокутного трикутника АВС, якщо АС= 1см, ВС=2см, ^ C =900.
а) 3см;
б) √3см;
в
В
С) 1,5см;
г) √5см;
4
В. За даними рисунка знайдіть катет АВ у трикутнику АВС (^ В =900)
а
\/2см) 1см; б)√2см;
в) √3см; г) 2см.
А
С
\/3 см
-
Чи можуть сторони прямокутного трикутника дорівнювати 6см, 7см, 8см?
а) так; б) ні; в) визначити не можна.
-
Знайдіть сторону квадрата, діагональ якого дорівнює 2 см.
а) 1см; б) 0,5см;
в)√2см; г) √2\2 см.
II група виконує завдання за готовими малюнками
1.(2б) 2. (2б) 3. (2б)
R-?
61
х1
18
12
х
91
80
16
Х = √91² + 61² = 109 R = ½√80² + 18² = 41 с = √16² + 12² = 20
А1х = ½ с = 10
4. (2б) 5. (2б)
х1а : в = 8 : 15
60
11R = 34см
О1(8х)² + (15х)² = 68²
64х² + 225х² = 4624
289х² = 4624
х² = 16
х=4
а=8*4 =32(см), в=15*4 = 60(см)
ОА = √60² + 11² = 61
III група
1. (2б) Діагоналі ромба дорівнюють 12см і 36см. Знайти сторону ромба.
а = √6² + 8² = 10(см)
2
В. (3б) Висота ВМ рівнобедреного трикутника АВС (АВ=АС) поділяє сторону АС на відрізки АМ=15см і СМ=2см. Знайдіть основу ВС трикутника.
АВ=АС=17см
ВМ = √ АВ² - АМ² = √17² - 15² = √289 - 225= 8(см)
А
С
15
2
ВС = √ ВМ² + МС² = √8² + 2² = √64 + 4
М=2√17 (см)
3. (3б) Основи рівнобічної трапеції дорівнюють 11см і 21см, бічна сторона - 13см. Знайти довжину діагоналі трапеції
А
Д
В
С
К
21
11
АК = (АД - ВС) : 2 = (21 - 11) : 2 = 5см
ВК = √ АВ² - АК² = √13² - 5² = √169 - 25 =√144 = 12(см)
З ∆ВКД: ВД =√ ВК² +КД² = √144 + 256 = 20см
КД = АД - АК = 21 - 5 = 16(см)
Відповідь. 20см
4. (4б) Відстань між центрами двох кіл радіусів 6см і 2см дорівнює 10см. Знайдіть довжину відрізка спільної дотичної, якщо відрізок, що сполучає центри кіл, перетинає дотичну.
А
В
К
О1
О
100
6
2
АК = ОО1 = 10см АК ІІ ОО1 , АК _І_ О1 В
∆АКВ - прямокутний (<�АКВ = 90º)
ОА = О1 К = 2см
ВК = О1 В - О1 К =6-2=4см
∆АВК: АВ = √ АК² + КВ²= √10² + 4² =
= √100 + 16 = √116 =2√29(см)
Відповідь. 2√29см
Колективне розв'язування задачи:
В прямокутній трапеції більша сторона дорівнює 6см і утворює з меншою основою кут 1200. Якими повинні бути основи трапеції, щоб в неї можна було вписати коло?
В
СРозв'язання.
Проведемо СН ┴ АД, СН=АВ,
<�����������������������������������
������������������������������������������������������
����������������������������
�����
�
�������������������������������
����������������������������
�������������������
Y.Підсумок уроку
Експрес - контроль О. М. Роганін Геометрія, 8 клас
Тест №16
І
А
Вваріант
На рисунку АВ ┴ ВС, АВ= 8см.
1. За даними рисунка знайдіть гіпотенузу АС,
якщо ВС = 6см.
а
С) 6см; б) 8см; в) 10см; г) 12см.
2. За даними рисунка знайдіть катет ВС, якщо АС = 10см.
а) 6см; б) 8см; в) 10см; г) 12см.
3. За даними рисунка знайдіть гіпотенузу АС, якщо ВС = √17см.
а) 7см; б) 9см; в) 11см; г) 12см.
4.Знайдіть довжину діагоналі прямокутника, якщо його сторона дорівнює 15см, а периметр 46см.
5. Бічна сторона рівнобічної трапеції дорівнює 10см, більша основа 17см, висота - 8см. Обчисліть периметр трапеції.
І
С
ВІ варіант
На рисунку АС ┴ ВС, ВС= 12см.
1. За даними рисунка знайдіть гіпотенузу АВ, якщо СС = 5см.
а) 5см; б) 12см; в) 13см; г) 15см.
2
А. За даними рисунка знайдіть катет АС, якщо АВ = 13см.
а) 5см; б) 12см; в) 13см; г) 15см.
3. За даними рисунка знайдіть гіпотенузу АВ, якщо АС = 9см.
а) 5см; б) 12см; в) 13см; г) 15см.
4.Діагональ прямокутника дорівнює 25см, а одна з його сторін - 7см. Обчисліть периметр прямокутника.
5. Бічні сторони прямокутної трапеції дорівнюють 8см і 17см, а менша діагональ 10см. Обчисліть периметр трапеції.
Y
СI.Дома
1 1.Діагоналі ВД і АС ромба відповідно дорівнюють 16см і 12см. Знайти сторону ромба.
Д2. Бічна сторона рівнобедреного трикутника дорівнює 13см, а висота, проведена до неї, дорівнює 5см. Знайти сторону трикутника.
В 3.3.Площа квадрата, побудованого на одному з катетів прямокутного трикутника, дорівнює 36см2, а сума площ квадратів, побудованих на другому катеті і гіпотенузі, дорівнює 164см2. Знайти периметр трикутника.
Розв'язання:
Задача 1. АВСД - ромб, згідно властивостей діагоналей ромба ВО=…..=
В=8см і ……..=ОС=6см, а також ВД……АС, з ∆ВОС (<��������������
����������������
����ідь. 10см.
А
С
О
Д
Задача 2. Нехай в трикутнику АВС АВ=ВС=13см, АД ┴ ВС, АД= 5см. З
Втрикутника АДВ (<����������������������������������������
��������������������������
���
��������������������������������������������������������
����������
���
���������������
���������������������������������������������
���������������������������������������������������������������������
���������������
������������������00; 2 с2 =200; с2 = 100; с = 10см. Звідки, в2 =
164….. с2; в2 =64; в=…..; а =6. Р = а + …………. =6+….+……=24(см)
Відповідь. 24см
А
с
в
В
С
а