- Учителю
- СУДОКУ-математика мен логиканың арасын байланыстыратын көпір.
СУДОКУ-математика мен логиканың арасын байланыстыратын көпір.
Мұғалімнің аты-жөні: Абдурасулова Мухаббат
Оқыту пәні: Математика
Санаты: Бірінші
Сабақтың тақырыбы: СУДОКУ-математика мен логиканың арасын байланыстыратын көпір.
Сабақтың түрі: Үйірме сабақ
Өткізілген сыныбы: 5-6 сыныптар
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың математика пәніне болған қызығушылығын арттыру және кәсіпке бағдарлау.
Өткізілген күні:
05.01.2016 ж
Сабақтың тақырыбы:
СУДОКУ-математика мен логиканың арасын байланыстыратын көпір.
Мақсаты:
Оқушылардың математика пәніне болған қызығушылығын арттыру және кәсіпке бағдарлау.
Жұмыс нәтижесі:
Өз ойын ашық айта алады, белсенділік таныта алады, өмірде қолдана біледі.
Сілтеме
Логикалық есептерді шешу. Ж.Бейсеков, Г.Нуржигитова
Негізгі идея
Ұйымшылдық,шыншылдық,досқа құрмет
Ресурстар
Постер, түрлі-түсті қалам, А3, А4 қағазы, маркер, түрлі-түсті қағаздар, сигнал құралдары, көңіл-күйді білдіретін смайликтер, қайшы, стикер АКТ-ны қолдану
Сабақтың барысы:
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-ірекеті
Жаңа сабақ кезеңдері
Ұйымдастыру сәті;
Топқа бөлу;
Сабақ барысы:
Оқушылармен сәлемдесу.
Бүгінгі сабағымыздың мақсатымен таныстыру.
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру."Мен кіммін, және мен неге сенемін" тренингін өткізу.
Топ басшысын анықтау.
Мұғаліммен сәлемдесу.
Психологиялық дайындық.
Оқушылар шеңбер бойымен тұрады,және осы тақырып бойынша өз көзқарастарын айтады.
Топ басшы белгіленеді. Топ мүшелерінің міндеттері анықталады.
(хатшы,төраға,
баяндамашы, бақылаушы)
Ой қозғау:
«Ыстық орындық» әдісі;
"Кубизм" әдісі;
Енді, балалар осы екі топ болып мынадай тапсырмаларды орындайды:
Өтілген тақырыптар бойынша "кубизм"әдісі арқылы ашық сұрақтар құрастыру. "Ыстық орындық" арқылы құрастырылған сұрақтарға жауап беру;
Топ мүшелері ақылдасады, топ басшысы топ мүшелерінің қызметтерін белгілейді.
Топтан бір қатысушы шығып "Ыстық орындық"қа отырады, сұрақтарға жауап береді.
Судоку есептерін шешу;
Практикалық жұмыс.
1-тапсырма:
3х3 тор көзінде 1,2,3 сандар орналасқан. Сол тор көздегі сандар тігінен де, жатығынан да орналасу керек. Сандарда қалай орналастырамыз?
1
1
1
1
4
3
1
5
4
3
Топпен бірлесе жұмыс орындалады,ортақ пікірге келеді
Орындаған есептерін тақтада дәлелдеп береді.
1
2
3
3
1
2
2
3
1
3
4
2
1
2
1
3
4
1
2
4
3
4
3
1
2
2
3
4
5
1
4
5
1
2
3
1
2
3
4
1
3
4
5
1
2
5
1
2
3
4
Кәсіпке бағдарлау.
Мамандық таңдауға көмек.
Бірнеше кәсіп иелерінің суреттерін таңдау арқылы математика пәніне байланысын анықтау. Постер құрастыру.
Оқушылар суреттерді таңдай отырып постер құрастырады және оны математика пәнімен байланысын анықтайды. Құрастырған постерлерін қорғайды.
Ауызша есептеулер
№1. 11-ге көбейту-ге көбейту
Цифрлардың қосындысы 10-нан аспайтын екі таңбалы санды 11-ге көбейту үшін,ойша санның цифрларының ортасын ашып арасына екі цифрдің қосындысын қою керек.
Мысалдар:
72*11=7 (7+2) 2= 792
35*11=3 (3+5) 5= 385.
Цифрлардың қосындысы 10-ға тең немесе 10 асатын екі таңбалы санды 11-ге көбейту үшін,ойша санның цифрларының ортасын ашып арасына екі цифрдің қосындысын қою керек, одан кейін бірінші санға 1-ді қосып, ал екінші және соңғы(үшінші санды) сол беті қалдыру керек.
Мысал:
94*11=9 (9+4) 4= 9(13)34=1034.
Оқушылар ауызша есептеудің шартын үйренеді, мысалдар келтіреді.
32*11=3(3+2)2=352
15*11=1(1+5)5=165
Осындай есептерді шығару барысында қолдана алу дағдысы қалыптасады.
Рефлексия
Сабақ ұнадыма, несімен ұнады?
Оқушылар рефлексиясы.
Топ бір-бірін «Екі жұлдыз бір тілек» арқылы бағалайды.
Стикер арқылы
кері байланыс.
Оқушылар сабақ бойынша қиналатын екі нәрсе туралы жазады. Содан кейін оқушылар мен мұғалім сол «кір жерлерді» тазартуға кіріседі.
Бағалау
Мұғалімнің формативті бағалауы.
Сабақты оқушылар
"Бармақ" әдісімен
бағалайды.