- Учителю
- Толымсыз квадрат теңдеулерді шешу
Толымсыз квадрат теңдеулерді шешу
8 сынып, алгебра мерзімі:19.11.2015ж
Пән мұғалімі: Ахметбаева М.Ж
-
Сабақтың тақырыбы
Толымсыз квадрат теңдеулерді шешу
Оқып-
үйренудің негізгі
мақсаттары
Толымсыз квадрат теңдеулерді шығару дағдыларын бекіту;
Берілген теңдеуді мәндес теңдеумен алмастыру дағдысын дамыту;
Оқып-үйренудің нәтижесі
Теңдеулер туралы түсініктері кеңейеді, екінші дәрежелі теңдеулерді шешу дағдылары дамиды, практикалық есептер шығаруда квадрат теңдеулер рөлін бағалау арқылы тақырыпты оқып-үйрену мен терең зерттеуге оң мотивация қалыптасады.
Оқытуда қолданылатын
әдіс-тәсілдер
Салыстыру - талдау, өз бетінше зерттеушілік жұмыс, диалогтық оқыту,сыни тұрғыдан ойлауға үйрету,оқыту үшін бағалау;
Түйінді идея
«Теңдеулер - математиканың барлық құпия қақпаларының алтын кілті».
С. Коваль
Сабақтың типі
Жаңа білім игеру сабағы
Сабақтың түрі
Танымдық- зерттеу сабағы
Сабақ барысы
І.Ұйымдастыру
кезеңі
А) сыныптың назарын сабаққа аудару «менің көңіл-күйім»
Б) сабақ мақсатын қою, оқыту тәсілдерін талдау
ІІ. Оқушылар білімін жан-жақты тексеру
диалогтық оқыту:
Ауызша есептер:
ІІІ.Жаңа білім игеру
А)теориялық бөлімі
Б) Практикалық бөлімі -
А деңгейі жаттығуларын тақтада орындау, толық талдау
Мағананы ашу:
(1) түрінде берілген теңдеу квадрат теңдеу деп аталады.
Мұндағы а, в, с нақты сандар. , х-айнымалы.
а -1 коэффициент, в - 2 коэффициент, с бос мүше.
Егер (1) теңдеудегі болса, онда ол теңдеу толық квадрат теңдеу деп аталады.
Мысалы,
В немесе с, немесе в мен с нөлге тең болатын дербес жағдайлардағы квадрат теңдеу толымсыз квадрат теңдеу деп аталады.
Толымсыз квадрат теңдеулер былай жазылады.
1. , мұндағы с=0.
2. , мұндағы в=0.
3. , мұндағы в=0, с=0.
Егер толық квадрат теңдеудегі бірінші коэффициент 1-ге тең болса (а=1), онда ол келтірілген квадрат теңдеу деп аталады.
.
Толымсыз квадрат теңдеулерді шешу жолдары.
1. . х(ах+в)=0
х1=0, ах+в=0, х2=
Мысалы, .
2. ,
Мысалы,
3. , теңдеудің сол жақ бөлігі х=0 болғанда ғана нөлге тең болады. Сондықтан теңдеудің бір ғана түбірі бар, және ол нөлге тең.
-
Мысалы,
№ 1 тақтада жазып қою, ауызша орындау:
Мына теңдеулердің түрін атап, коэффиценттерін көрсет:
ІV.Жаңа білім бекіту
1 ) оқулықтан № № № жазбаша орындау
V. Үйге тапсырма
№ Дифферен. тапсырмалар
VІ.Сабақты қорту,оқушылар білімін бағалау
Рефлексия
-
Өзің үшін қандай жаңа білім алдың?
-
Қандай функцияның графигін салуды үйрендің?
-
Нені білгің келеді?
-