7


  • Учителю
  • Открытый урок по математике на тему 'Пропорция' (5 класс)

Открытый урок по математике на тему 'Пропорция' (5 класс)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

5 - «Г» сынып, математика.

Абдураимова Ш.А

Сабақтың тақырыбы: Процент.Проценті бойынша санды табу.Берілген санның процентін табу

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік: Проценті бойынша санды табу, бөлінді бойынша бөлінгіш бөлгіштің неше процентін құрайтынын табу жолдарын үйрену, есеп шығару білім, икем дағдыларын жетілдіру, оқушылардың алған біліміндерін тереңдету, жинақтау, жүйелеу.

2.Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту, проценті бойынша санды табу бөлінді бойынша бөлінгіш бөлгіштің неше процентін құрайтынын табу формуласын пайдаланып есеп құрастырып үйрену, іскерлік дағдыларын қалыптастыру, арттыру.

3.Тәрбиелік: Алған біліміне жауапкершілікпен қарауға, өз мүмкіндігіне сенуге, жолдасын бағалай білуге тәрбиелеу .

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.

Сабақтың әдіс- тәсілі: Жұптық, жұптық бағалау, билингвал оқыту әдісі.

Көрнекілігі: проектор, слайдтар, жұптарға арналған тапсырма парақтары, үлестірме тапсырмалар,түрлі түсті стикерлер.

Күтілетін нәтіже:

  • Оқуға бағыт-бағдар беру;

  • Жұптық жұмыс істеу арқылы аталған тақырыпты меңгеріп шығу;

  • Оқушылардың өзін және достарын бағалау мүмкіндіктерін жасау;

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу, тізімдеу, оқу -құралдарын дайындау (2 минут)

Психологиялық дайындық

Қайырлы күн-туған жер,

Қайырлы күн -туған ел!

Қайырлы күн-ұстазым

Салем бердік достарым!

Сәтті өтсін бұл сабақ

Сәтті болсын күніміз!

2.Үй тапсырма тексеру кезеңі: Өткен сабақты, үй тапсырмасын пысықтау үшін «Домино» ойынын ойнаймыз.Экрандағы есептерді дұрыс шешу керек, жауаптарын бос кестелерге толдырып жазып, бүгінгі сабақтың тапқырыбы шығады.

Сандардың арифметикалық ортасын табу, сандардың модасы.(3мин)

42,5

18,75

8,2

5,04

150

7,475

90,8


п

р

о

ц

е

н

т

3.Жаңа сабақ : Актуалды сұрақ. Процент жайлы білгеніміз, естігеніміз, көргеніміз жайлы білген мәліметтерді сұрақтар арқылы стикерлерге жазып тақтаға жабыстыру.(7 минут)

Нені үйрену қажет:


  • Ерітіндінің концентрациясын табуды;

  • Егіннің шығымдылығын табуды;

  • Жұмыс өнімділігін табуды;

  • Заттың арзандатылған бағасын есептеуді;

  • Заттың қымбаттатылған бағасын есептеуді.


Нені білуі тиіс:


  • Процент туралы ұғымды;

  • Процентті жай бөлшекпен, ондық бөлшекпен жазуды

  • Жай бөлшекті, ондық бөлшекті процентпен жазуды;

  • Берілген санның процентін табуды;

  • Проценті бойынша санды табуды;

  • Бөліндінің проценттік шамасын табуды;

  • Күрделі процентті табуды.

  • 1 дециметрдің 0,01-і 1 миллиметр

  • 1 центнердің 0,01-і 1 килограмм

  • 1 килограмның 0,01-і 10 грамм екенін өз беттерімен тауып үйренеді

  • Процент.

Тақырыпта шамалардың жүзден бір үлесі процент деп аталатынына тоқталамыз.


Процент. Берілген санның процентін табу







Процентті бөлшекпен немесе нату-рал санмен жазу үшін процент сан- ын 100-ге бөлу керек


Бөлшекті немесе нату-рал санды процентпен жазу үшін, процент са-нын 100- ге көбейтіп, процент бел-гісін тіркеп жазу керек


Берілген сан-ның процентін табу үшін :

1) Процентті бөлшекпен өрнектеу керек;

2) берілген сан-ды осы бөлшек-ке көбейту керек


Формуласы:


b= a*(P/100)


а- берілген сан

ь- берілген санның процентке сәйкес мәні

Р - проценттер

Проценті бойынша санды табу








Проценті бойынша санды табу үшін :

процентті бөлшекпен өрнектеу керек;

берілген санды осы бөлшекке бөлу керек


Формуласы:


a= b/ (P/100)

a - проценті бойынша табылатын сан

b-проценті берілген сан P- проценттер


Бөлінді бойын-ша бөлінгіш бөлгіштің неше процентін құорайтынын табу үшін:

Бірінші санды екінші санға бөлу керек;

Шыққан бөлін-діні процентпен өрнектеу керек


Формуласы:


P% =(b/a)*100

а- берілген сан

b- берілген санның процентке сәйкес мәні

Р - проценттер




а) Процентпен жаз: 0,1; 25; 5,2

г) Сыныптың қыз және ұлдарының пайызын есептеңдер.

Не түсінгені жайлы тұжырым жасау:

Кім өз есебін қалай шығарғаны жөнінде басқамен ой бөлісу: (3 минут)






4.Сабақты бекіту,жаттығыулар орындау: Оқулықпен жұмыс.(5мин)

5.Семантикалық карта. Жұптық жұмыс. (3мин)

Кестеде тігінен тапсырмалар, ал көлденең жауаптары берілген. Тапсырма мен дұрыс жауапқа сәйкес келетін әріптерді теріп жазсақ, сөз шығады.

жауап

10%

25%

75%

50%

2%

тапсырма

0,1

Б

А

Қ

С

Т

0,25

Т

І

К

Е

Ө

0,75

У

П

Л

Ж

Р

05

Ы

Н

Я

І

О

0,02

В

Б

Ф

Ш

М


«Білім»


6. Сәйкестік тесті.Жұптарын ауыстыру. Санға сәйкес проценттін табу керек.(5мин)

3%


0,1

7%


10%


0,03

20%


0,5

25%


50%


1

75%


100%


120%


1,42

142%



7.Топтарға бөлу. (5мин)

«Саудагерлер»

«Банкирлер»

«Статистиктер»

Заттың бағасы 760 тг.

Егер заттың бағасы 20% -ке қымбаттаса, оның қымбаттатылған бағасы неше теңге? Жауабы:912 тг


Жинақ кассасына 6%-тік жылдық өсіммен 90 000 тг салынды. Жинақ кассасындағы осы ақша бір жылдан соңнеше теңге болады? Жауабы: 95 400 тг


Сыныптағы 28 оқушының 75%-і спортпен айналысуды ұнатады. Сыныптағы оқушылардың нешеуі спортпен айналысуды ұнатады?

Жауабы: 21 оқушы


8.Сергету сәті.«Мақсатқа жету» ойынын ойнайық. Экранға қарасаңдар әр түрлі мамандықтар суреттері бар. Әрбір суреттің артында есеп жасырылған. Қанекей кезекпен шығып, тапсырмаларын орындайық.(5мин)


Дәрігер Мұғалім Аспазшы Ғарышкер

Шаштараз Құрылысшы Сәулетші Дизайнер

Ұшқыш Программист Инженер Полиция қызметкері

Қызықты және логикалық сұрақтар.

9.Сабақты қорытындылау.

10.Оқушыларды бағалау.Оқушылар жиналған жетондарын есептеп, бағалау критерий бойынша өз-өзін бағалайды. (3мин)

11.Рефлекция. Тақтада 3 түрлі сурет: күн, бұлт, жаңбыр кескенделген. Оқушыларға сабақ «өте жақсы» ұнаған болса күнге, «орта деңгейде»ұнаған болса бұлтға, «қызық емес» болса жаңбырға стикерлерді жабыстырамыз.(2мин)

12.Үй тапсырмасын беру: №1384,1385 ( 2 минут)




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал