- Учителю
- Сабақ жоспары Арифметикалық прогрессияның п –ші мүшесінің формуласы
Сабақ жоспары Арифметикалық прогрессияның п –ші мүшесінің формуласы
№14 орта мектеп- гимназиясы | Математика мұғалімі Нугербекова К.И. Талдықорған қаласы | |||||
Сабақ тақырыбы: | Арифметикалық прогрессияның п -ші мүшесінің формуласы
| |||||
Сабақ мақсаты: | Арифметикалық прогрессияның n -ші мүшесінің формуласын қолдана отырып, есептерді өз бетінше шығара білу дағдыларын қалыптастыру | |||||
Негізгі ұғымдар | Тізбек, арифметикалық прогрессия, n -ші мүшесінің формуласы | |||||
Күтілетін нәтиже | Арифметикалық прогрессияның n -ші мүшесінің формуласын қолдана біледі, әртүрлі есептерде есептеу жолдарын қарастыра алады. | |||||
Сабақ түрі | Шығармашылық сабақ | |||||
Керекті жабдықтар | Оқулық, бағалау парағы, интерактивті тақта арқылы презентация, стикерлер, тест жинақшалары | |||||
Тапсырмалар | ○ Топқа бөліну ( оқушыларға бір-бір әр таңдаған елдің сәлемдесулері бойынша, топқа бөлінеді) ○ А-3 форматына сұрақтар жазу ○ Формуланы табу ○ Ауызша тапсырмалар орындау ○ Тест жұмысы ○ Алгоритмдік деңгей. ҰБТ есептерін орындау ○ Эвристикалық деңгей. Математикалық жәрмеңке - Шығармашылық деңгей. Арифметикалық прогрессия тақырыбына эссе жазу | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | ||||
Ұйымдастыру бөлімі: | Оқушылармен амандасу, түгендеу, психологиялық дайындық,сәлемдесу тренингі бойынша сыныпты 3 топқа бөлу, топ басшыларын сайлау, топ жұмысының бағалау парағын үлестіру.
| Сабаққа келмеген оқушыларды айтады, топқа бөлінеді және топ мүшелері рөлдерін сайлайды. Оқушылар алдын ала бір -бірін тексереді. Егер орындалмаған есептері болса,орындаған оқушы шығару жолын түсіндіріп талдайды. | ||||
Миға шабуыл | Өткен тақырыпты қайталай отырып, бүгінгі сабақта тақырып бойынша алған білімімізді әр түрлі тапсырмалар бойынша ойымызды жинақтаймыз. | Оқушылар тыңдайды. Оқушылар өткен тақырыпты естеріне түсіреді. Оқушылар топтасып, тапсырмаларға жауап беруге дайындалады. | ||||
Ұшқыр ойдан -ұтымды жауап Танымдық деңгей | Ауызша сұрақтар беру:
Тізбектің қай түріне жататынын анықта:
1)5;5,5;6;,6,5..... Өспелі тізбек 2)-9:-10,5;-12;... Кемімелі тізбек 3) аn= 3n-2, аn-5n, fn=4n-6 Формула арқылы берілген тізбек 4 )Ү1 = -2, у2=1, у3=0, у4=1, у5=2, у6=3….. Графиктік тәсіл тізбегі 5)0,0,0,.....: 3,3,3,.....: а,а,а,.....: Тұрақты тізбек Заңдылығын анықтап тізбектерді рекуренттік формуламен көрсетіңдер 1)1,3,5,7,9,..... an+1=an+2 2)2,5,8,11,14,..... an+1=an+3 3)8,4,0,-4,-8,-12,..... an+1=an-4 4)0.5;1;1.5;2;2.5;...... an+1=an+0,5 Формуланы тап.
1.Арифметикалық прогрессияның анықтамасы
2. Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы
3. Арифметикалық прогрессияның кез-келген мүшесін анықтайтын формула
+d 4.Арифметикалық прогрессияның айырымының формуласы
1. Арифметикалық прогрессияның анықтамасы
2.Арифметикалық прогрессияның n- ші мүшесінің формуласы
3. Арифметикалық прогрессияның кез келген мүшесін анықтайтын формула
4.Арифметикалық прогрессияның айырымының формуласы
| Осы тақырыптан алған білімдерін пайдалана отырып әр оқушы өз жауаптарын ортаға салады. Топтар жарыса отырып жауап береді. Оқушылар «формуланы тап» тапсырмасын орындап қарсылас топтармен тексереді.
| ||||
Алгоритмдік деңгей Сергіту сәті
Эвристикалық деңгей Шығармашылық деңгей |
Тест жұмысы. Әр есепке 1 ұпай. Тест 1. Арифметикалық прогрессияда а1=3, d=2 болса, оның алғашқы бес мүшесін көрсетіңіз. А) 4,5,7,9,11 В) 3,5,7,9,11 С) 3,6,7,9,11 D) 3,6,8,9,11 Е) 3,5,7,9,12 2.Егер а5=8,7 және a8=12,3 болса, d және a1-ді табыңыз: А)d=1,6, a1=2, 3 В)d=3,6, a1=-5,7 C)d =1,2, a1= 3,9D)d=1,4, a1=3,1 E)d=1,3, a1=2,9 3.Арифметикалық прогрессияда а1=-7,3 және а2=-6,4 болса, 26 саны тізбектің нешінші мүшесі болады? А) n=39 B) n=38 C) n=27 D) n=28 E) n=30 4.Арифметикалық прогрессияның а1 мүшесін табыңдар а99=989; d=-100 A) 10789 B) -10789 C) -1089 D) 1089 E) 107089 5. Арифметикалық прогрессияның а9 мүшесін табыңдар 1; -1; ..... A) 15; B) -10; C) 10; D) -15; E) 11; (Әр топқа ҰБТ - ға дайындық кітапшасынан алынған бір есептен беріледі.)
3 ұпай
Интербелсенді тақтада би қимылдары көрсетіледі
Математикалық жәрмеңке. (Деңгейлік тапсырмалар) 1 ұпай а1= -100; a2= -70 болатын арифметикалық прогрессия. Т/к: а3 ; а8.
1)5,7,9,..... арифметикалық прогрессия. Т/к: аn 2)37 саны а1=10, d=2,7 болатын арифметикалық прогрессияның мүшесі бола ма? 5 ұпай 1).299 саны келесі екі арифметикалық прогрессиялардың: 5; 8; 11; ... және 3; 7; 11; ...ортақ мүшесі болуы мүмкін бе? Егер болатын болса, онда әр прогрессиядағы оның нөмірін көрсетіңіз. 2).а11= 23; a21= 43 болса, онда арифметикалық прогрессияның елуінші мүшесін табыңыз. Жауаптары: 1 ұпай d=a2-a1= -70+100=30 a3=a1+2d=-100+60=-40 a8=a1+7d= -100 +210=110 3 ұпай 1)a1=5; d=7-5=2 an=a1+(n-1)d an=5+(n-1)2 an=3+2n 2) an=a1+(n-1)d 10+2,7n-2,7=37 2.7n=37-7.3 n=29,7:2,7 n=11 арифм. прогрессияның мүшесі болады. 5 ұпай 1). Жауабы: 99 және 75. 2). Жауабы: 101.
Математикалық эссе: «Арифметикалық прогрессия»
|
Математикалық тестің жұмысын 5 минутта орындау. Жұппен алмасып, бір-бірінің жұмысын тексереді. Әр топ таңдап алған есептерді тақтаға шығарып, шығару жолын түсіндіреді.
Оқушылар қимылды қайталайды
Оқушылар әр деңгейдегі есептерді өз беттерімен орындайды және топ арасында бір-бірін тексереді Оқушылар жазған эссені оқып, қорғайды | ||||
Қорытынды | Ендеше, бүгінгі сабағымызды қорытындылай келе, өз жұмысымызға бағалау жүргізейік. Бағалау критерийлері «5» - 25 балдан жоғары «4» -15 б.-24б. «3» - 6 б - 14 б. «2» - 0 б - 5 б
| Топ басшылары анықтамасы берілген топтық бағалау жүргізеді, критерийлер бойынша бағалайды, мұғалімге ұсынады. | ||||
Үйге тапсырма:
Рефлексия |
№222, №224. Оқулық: А.Шыныбеков Оқушыларға стикерлер таратылады.
|
Күнделікке үй жұмысын жазады.
Берілген стикерлерді толтырып, баспалдаққа жабыстырады. |
|