7


  • Учителю
  • Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер

Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала



Сабақтың мақсаты:

1. Оқушылардың сандар туралы ұғымын кеңейту, өмірмен байланыстыра отырып бөлшек сандарды ұғындыру.

2. Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін, танымдық қабілетін дамыту

3. Оқушыларды ұқыптылыққа, жауапкершілікке, адамгершілікке тәрбиелеу.



Сабақтың түрі: Жаңа сабақты меңгерту

Көрнекілігі: Электронды оқулық, интерактивті тақта

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі

Оқушыларды сабақ бастауға бейімдеп, сабаққа дайындаймын. Онан соң жаңа тарауды бастағалы отырғанымызды және оның бірінші тақырыбы «Жай бөлшектер. Жай бөлшектерді оқу және жазу» екенін айтып, бүгін осы тақырыпты өтетінімізді айтамын.



ІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру

Жаңа сабақты электронды оқулық арқылы түсіндіремін.

а) Жай бөлшек ұғымын енгізу.

Дөңгелекті тең 4 бөлікке бөлейік. Тең бөліктер үлестер деп аталады. Әрбір үлес - дөңгелекті өзара тең 4 бөлікке бөлгендегі 1 бөлігі. Жазылуы дөңгелектің Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер-і; Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер-дің оқылуы: «төрттен бір». Демек, 1:4 дегеніміз Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер; Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер, мұндағы - сызықша - бөлшек сызығы. 1-бөлшектің алымы, 4- бөлшектің бөлімі.

Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер

1-сурет

Бөлшек сызығының астындағы сан неше тең бөлікке бөлінгенін көрсетеді, сондықтан оны бөлшектің бөлімі деп атайды, бөлшек сызығының үстіндегі сан ол бөліктердің нешеуі алынғанын көрсетеді сондықтан оны бөлшектің алымы деп атайды.

Бұдан соң интерактивті тақтадан электронды оқулықтағы тапсырмаларды орындатамын.



ІІІ. Жаңа сабақты бекіту

а) Интерактивті тақта арқылы тапсырмалар орындату

1-тапсырма бөліндіні бөлшек түрінде жазу.

m : n = Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер ; Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер

Жай бөлшек: m- алымы

n- бөлімі





Бөлінгіш бөлшектің алымына жазылады да, бөлгіш бөлшектің бөліміне жазылады. Электронды оқулықтағы 3 тапсырманы орындатамын.



Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер- жетіден бір; Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер - он бірден сегіз; Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер-он алтыдан бес;



Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер- жеті жүз жетпіс бірден жүз тоғыз



2-тапсырма. Оқулықпен жұмыс

№ 393

Боялған бөліктерді бөлшек түрінде жаз.

Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер





Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерСабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерСабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерСабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер



№ 402

Боялған бөліктерді бөлшек түрінде жаз.

Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер





Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерСабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерСабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер



Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер





№ 397

1) Бөлшек түрінде жазыңдар:



1) Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер; 2) Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер; 3) Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер.



2) Бөлшектердің әрқайсысын бөлінді түрінде жазыңдар:



1) Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер; 2) Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер; 3) Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер.

№ 399.

1) Бақтағы 120 ағаштың Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер -і шырша ағаштары. Бақта неше шырша ағаштары бар.

Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерСабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерСабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерСабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерСабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерСабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер



Қосымша тапсырма:

Өлшем бірліктері арасындағы байланысты пайдаланып, х-тің орнын үлестермен мәндерін қойыңдар:

1 м=10 дм; 1 дм=x м; Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер м.



1 м=100 см; 1 см=x м; Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер м.

1 кг=1000 г; 1 г=x кг; Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер кг.

1 доллар=100 цент; 1 цент=x доллар; Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер доллар.

б) Математикалық лото

Әр партадағы 2 оқушы ретімен барып жауапты тауып фигураны құрастырады. Дұрыс жауапты тапса фигура дұрыс құрастырылады.

1-қатарға. Бөліндіні жай бөлшек түрінде жазу:

1) Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер; 2) Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер; 3) Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер;

4) Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер; 5) Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер; 6) Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер.

Дұрыс құрылса, «Білім - теңіз» деген жазуы бар теңіздің суреті шығады.

2-қатарға. Бөлшекті бөлінді түрінде жазу

1) Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер; 2) Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер; 3) Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер;



4) Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер; 5) Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер; 6) Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер.



2-қатар дұрыс құрса, «Мектеп-кеме» деген жазуы бар мектеп үйінің суреті шығады.



3-қатарға.

1) Бөлінгіші 9-ға, бөлгіші 25-ке тең, Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер



2) Бөлінгіші 42-ге, бөлгіші 41-ге тең, Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер



3) Бөлгіші 89-ға, бөлінгіші 59-ға тең, Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер



4) Бөлінгіші 200-ге, бөлгіші 27-ге тең, Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер



5) Бөлгіші 92-ге, бөлінгіші 65-ке тең, Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер



6) Бөлінгіші 15-ке, бөлгіші 73-ке тең, Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер

3-қатар дұрыс құрса, гүл шоғы бар сурет шығады



ІҮ. Қорытындылау:



Білім теңіз тәрізді тұңғиық, жұмбағы көп түбіне жетіп зерттеу үшін көп еңбек қажет, теңіз түбіндегі асыл тастар алу, теру көп тер төгуді қажет етсе, білім де дәл солай. Неғұрлым тереңдеп сүңгіген сайын ғылым қызығына бойлай бересің. Әр оқушыны осындай ғылым теңізінде жүзгізіп, білімнің асыл тастарын тергізетін кеме «Мектеп» болып табылады дей келіп 3-қатардың құрастырған гүл шоғын бүгінгі сабаққа жақсы қатысқанымыз үшін алған сыйлығымыз дей отырып, сабаққа жақсы қатысқан оқушыларды бағалап, сабағымды аяқтаймын.

Ү. Үйге тапсырма: № 400, 407



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал