- Учителю
- 'Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру' тақырыбына сабақ жоспары.
'Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру' тақырыбына сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Пәні: Математика.
Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру.
Сабақтың мақсаты: а) білімділік: Оқушыларға толықтауыш көбейткіш туралы түсінік беру, бөлімдері әр түрлі бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіре білу дағдыларын қалыптастыру.
ә) дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту, ой-өрістерін кеңейту, танымдық қызығушылықтарын дамыту.
б) тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, бірлесіп жұмыс істеуге, өзара көмек беруге, бірлікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілі: Баяндау, түсіндіру, сұрақ-жауап, топтық жарыс, жеке жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: слайдтар, үлестірме қағаздар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) оқушылармен сәлемдесу; ә) оқушылардың сабаққа қатысуларын түгендеп тексеру; б) оқушылар назарын сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
ІІ.1. Өткен сабақ тапсырмаларының орындалуын оқушылардың жұмыс дәптерлерінен тексеріп шығу.
ІІ.2. Жекелеген оқушыларға үлестірме қағаздар үлестіру:
№1 үлестірме қағазы
саны сәйкес келетін нүктені координаталық сәуледе кескіндеп көрсет.
О
№2 үлестірме қағазы
саны сәйкес келетін нүктені координаталық сәуледе кескіндеп көрсет.
О
№3 үлестірме қағазы
саны сәйкес келетін нүктені координаталық сәуледе кескіндеп көрсет.
О
№4 үлестірме қағазы
саны сәйкес келетін нүктені координаталық сәуледе кескіндеп көрсет.
О
ІІ.3. Өткен матеиал қайталап пысықтап шығу:
-
Координаталық сәулені қалай сызамыз?
-
Бірлік кесінді ретінде нені аламыз?
-
Координаталық сәуледі қандай нүкте санақ басы деп аталады?
-
Координаталық сәуледе жай бөлшекті қалай кескіндеп көрсетеміз?
-
Мына суреттегі А, В, С нүктелерінің координаталарын анықтаңдар:
А В С
О 1 2 3
ІІ.4. Үлестірме қағаздардағы тапсырмаларды жинап тексеру.
ІІІ. Оқушыларға жаңа сабақ тақырыбын және мақсаттарын таныстыру.
ІV. Жаңа сабақ материалын түсіндіру:
1-мысал: (№535 а) есебі) Бізге және жай бөлшектері берілсін. Бұл бөлшектерді дөңгелекте көрсетейік. жай бөлшегін көрсетейік: дөңгелекті теңдей үш бөлікке бөліп, оның екі бөлігін қоңыр түске боядық.
жай бөлшегін көрсетейік: дөңгелекті теңдей 4 бөлікке бөліп, оның екі бөлігін қоңыр түске боядық.
Енді дәл осы дөңгелектеріміздің әрбірін 3 және 4 сандарының ең кіші ортақ еселігіне, яғни теңдей 12 бөліктерге бөлейік.
Суретімізден байқайтынымыз: = және де =
12 саны және бөлшектері үшін ортақ бөлім екен.
Сонымен, бөлімдері әр түрлі бөлшектерді бөлімдері бірдей бөлшектер түрінде жазуға болады екен.
және бөлшектерін ортақ бөлімге келтірейік. Бөл бөлшектердің ортақ бөлімі болатын сан 3-ке және 4-ке қалдықсыз бөлінуі керек, яғни олардың екеуіне де ортақ еселік сан болуы қажет. Ал, 3 пен 4 сандарының ортақ еселік сандары шексіз көп: 12, 24, 48, және тағы басқалар.
Анықтама: Берілген қысқармайтын бөлшектердің ортақ бөлімі болып сол бөлшектердің бөлімдерінің ең кіші ортақ еселігі алынады.
ЕКОЕ (3, 4) = 12. Яғни және бөлшектері үшін ортақ бөлім 12 саны.
Енді осы ортақ бөлімді берілген бөлшектердің бөлімдеріне бөлеміз де, толықтауыш көбейткіштерін анықтаймыз.
Бөлшектің толықтауыш көбейткіші дегеніміз - ортақ бөлімді берілген бөлшектің бөліміне бөлгенде шығатын сан.
Сонда бізде 12:3=4, яғни 4 саны - бөлшегінің толықтауыш көбейткіші.
12:4=3, яғни 3 саны - бөлшегінің толықтауыш көбейткіші.
Енді берілген бөлшектердің алымын да, бөлімін де өз толықтауыш көбейткішіне көбейтеміз:
=
=
және бөлшектерінің бөлімдері бірдей. Яғни біз берілген бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтірдік.
Есептеулерді орындаған кезімізде толықтауыш көбейткішті сәйкес бөлшектің алымының үстіне жазып қоямыз:
Сонымен, бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру үшін:
-
берілген бөлшектердің бөлімдерінің ең кіші ортақ еселігін анықтаймыз, осы сан бөлшектердің ең кіші ортақ бөлімі болып табылады.
-
Ең кіші ортақ бөлімді берілген бөлшектердің бөлімдеріне бөліп, әр бөлшектіңтолықтауыш көбейткіштерін табамыз.
-
Әрбір бөлшектің алымы мен бөлімін өздерінің толықтауыш көбейткішіне көбейтеміз.
2-мысал: , бөлшектерін ең кіші ортақ бөлімге келтірейік.
ЕКОЕ (15, 12, 8) табайық.
8 2 12 2 15 3
4 2 6 2 5 5
2 2 3 3 1
1 1
Сонда ЕКОЕ (15, 12, 8)= 3∙5∙2∙2∙2=120
120:8=15
120:12=10
120:15=8
,
Егер аралас бөлшектер берілсе, онда ең кіші ортақ бөлімге олардың бөлшек бөліктерін келтіреміз.
3-мысал: 2 және 1 бөлшектерін ең кіші ортақ бөлімге келтірейік.
ЕКОЕ (16, 14) табайық.
14 2 16 2
7 7 8 2
1 4 2
2 2
1
Сонда ЕКОЕ ( 16, 14)= 2∙2∙2∙2∙7=112
112:14=8
112:16=7
2 =2 және 1 = 1
Егер берілген бөлшектердің біреуінің бөлімі басқасының бөліміне еселік сан болып тұрса, онда сол бөлшектің бөлімі ең кіші ортақ бөлім болады.
IV. Оқушыларға есептер шығарту:
№535 5) және
ЕКОЕ (9, 3) =9
9:9=1
9:3=3
және =
7) және
ЕКОЕ (7, 3) =21
21:7=3
21:3=7
және =
№536 3) және
ЕКОЕ (14, 7) =14
14:14=1
14:7=2
және =
V. Математикалық турнир.
Сынып оқушылары екі командаға бөлінеді. Әр команда өздеріне капитан таңдайды. Сынып оқушылары білім деңгейлеріне сәйкес А және В деңгейлеріне бөлінген және қатармен отырғызылған.
Командарларға тапсырмалар:
І-қатар командасына
ІІ-қатар командасына
А деңгейіне
В деңгейіне
А деңгейіне
В деңгейіне
№536 (1, 4, 7)
№538 (1,3)
№536 (2,5,8)
№538 (2,4)
№539 (1)
№539 (2)
VI. Жаңа сабақ материалының игерілуін пысықтап тексеріп өту:
-
Берілген бөлшектердің ең кіші ортақ бөлімі болып қандай сан саналады?
-
Толықтауыш көбейткіш дегеніміз қандай сан?
-
Толықтауыш көбейткішті қалай табамыз?
-
Теңдеулерді ең кіші ортақ бөлімге қалай келтіреді екенбіз?
VII. Оқушыларға бағалар қою.
VIII. Сабақты қорытындылау.
IX. Үйге тапсырмалар беру: §20, 1-4 сұрақтарға дайындалу,
№537 (3,4), №538 (5,6), №539 (3)