7


  • Учителю
  • Математика. 'Дөңгеле және шеңбер' 4- сынып

Математика. 'Дөңгеле және шеңбер' 4- сынып

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Бекітемін: оқу -ісі меңгерушісі: Арыстангалиева Г.Ж.

Пән мұғалімі: Габдушева Г.А.

Сыныбы: 4 «ә»

Күні: 29.09.15

Пәні: математика

Мұғалімі: Габдушева Г.А.

Сабақтың тақырыбы:

Дөңгелек және шеңбер. Радиус және диаметр.

Мақсаты:

Дөңгелек пен шеңбердің айырмашылығын саралап, радиус пен диаметрдің аражігін ажыратуды меңгеру.

Күтілетін нәтижелер:

-дөңгелек пен шеңбердің, радиус пен диаметрдің айырмашылығын біледі;

-белгілеріне қарапдөңгелек пен шеңберді, диаметр мен радиусты тауып, дәлелдейді;

-алған білімдерін тиянақтап, дөңгелек пен шеңберді, радиус пен диаметрді сзбаға түсіріп, ерекшеліктерін саралап, дәлелдер келтіреді;

Керекті жабдықтар

Сызба плакаттар, суреттер,

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе


Пәнді хабарлау. Үй тапсырмасының орындалуын тексеру.

Сынып ұранын қайталау.

Құралдарын дайындайды.Үй тапсырмасының орындалуын өзара тексереді. Сынып ұранын хормен қайталайды.

Тұсаукесер


-Демонстрациялық слайд негізінде дөңгелек пен шеңбердің ара жігін ажыратып, айырмашылығын саралауға мүмкіндік туғызу.

Шеңбер мен дөңгелектің ортасы-оның центрі; Ол-О нүктесімен белгіленеді;

-үстел беті

-үстел шеті

-шыны аяқ жиегі

-шай табақ пішіні

-бұрыштары жоқ, шар тәрізді фигура.

-шеңбер дөңгелектің жиегі, оның ортасы қуыс;

-дөңгелек сызықпен шектелген, барлық нүктелері центрден бірдей арақашықтықта жатқан фигура, оның ортасы бітеу;

дөңгелек

шеңбер

шеңбер

дөңгелек

Негізгі бөлім




Радиус -r центрден шеңбер сызығына дейін жүргізілген кесінді (арақашықтық). Шеңбердің центрі арқылы өтіп, шеңбердің қарама - қарсы нүктелерін қосатын кесінді - диаметрі - d.

№2 Дөңгелектердің d мен r өлшеп,мм өрнектеу.

№3

1-топ: r =3см шеңбер сызу

2-топ: r =1см шеңбер сызу

3-топ: r =4см шеңбер сызу

4-топ: r =2см шеңбер сызу

Бейнероликке қосылып сергіту жасауды ұсыну.

№4 (ауызша) Кім байқампаз?

-Қай суреттегі шеңберлердің центрлері ортақ?

- Қай суреттегі шеңберлердің центрлері әртүрлі, бірақ радиустары бірдей

№5 4,5-інші суреттегі сызбаларды сызу.

№6 Есептер бойынша өрнектер жазу.

Циркул көмегімен шеңбер, оның центрі мен радиусын сызады.

r1=13мм; r2=15мм; r3=12мм; r4=10мм; r5=14мм;

d1=26мм; d2=30мм; d3=24мм; d4=20мм; d5=28мм;


Өлшемге сай шеңбер сызады.


Қосылып жасайды;

-3-інші

4,5-інші

70

а/560 - 560 : 8 =490 ә/113 ∙ 3 = 339

410 500

б/500 - (294 + 116)=90 в/3500 + 3500 : 7= 4000


Қорытынды


-шеңбер дегеніміз не?

-дөңгелектің қандай айырмашылығы бар?

-радиус дегеніміз не?

-диаметр дегеніміз ше?

-центр дегеніміз ше?

Үйге №7,51-бет. Сызбаға сәйкес бірнеше өрнек сызу.

Өзара бағалау.

Сұрақтарға жауап беру, пікірін дәлелдеу.



Күнделікке түртіп алу.

Көрші топ мүшелерін стикердеді диолог әдісімен бағалау.

Сабақтың өзіндік талдауы:

Сабақ бойынша өзгертулер:





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал