7


  • Учителю
  • краткосрочное планирование по математике на тему «Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу» (6 класс)

краткосрочное планирование по математике на тему «Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу» (6 класс)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Математика пәнінен қысқа мерзімді сабақ жоспары «Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу» (6сынып)Мақсаты: Оқушылардың теңсіздіктерді шешіп, теңсіздіктің шешімін таба білу, жауабын жаза білу дағдыларын қалыптастыру; білімдерін нақтылау, жүйелеу, алған бі
предварительный просмотр материала

Математика пәнінен қысқа мерзімді сабақ жоспары

«Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу»


Күні

27.02.2015 Абышева А.С.

Сынып

6 «А»

Пән

математика

Сабақтың тақырыбы:


Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу

Мақсаты:

Оқушылардың теңсіздіктерді шешіп, теңсіздіктің шешімін таба білу, жауабын жаза білу дағдыларын қалыптастыру; білімдерін нақтылау, жүйелеу, алған білімдерін тереңдету.

Міндеттері:


  • Оқушылардың теңсіздіктерді шешіп, теңсіздіктің шешімін таба білу, жауабын жаза білу дағдыларын қалыптастыру; білімдерін нақтылау, жүйелеу, алған білімдерін тереңдету;

  • Танымдық қызығушылығын, логикалық, шығармашылық қабілеттерін дамыту;

  • Оқушыларды шапшаңдыққа, өз бетінше жұмыс істеуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

  • Оқушылар теңсіздіктерді шешіп, теңсіздіктің шешімін тауып, жауабын жаза біледі, есептерді талдай білуге үйренеді;

  • Оқушылардың танымдық қызығушылығы, логикалық, шығармашылық қабілеттері дамыды;

  • Оқушылар шапшаңдыққа, өз бетінше жұмыс істеуге, ұйымшылдыққа тәрбиеленеді.

Сабақтың мазмұны (сабақтың барысын қысқаша және уақытын жазып көрсету)

Мұғалімнің іс-әрекеті және қоятын сұрақтары

Оқушылардың іс-әрекеті

І. Қызығушылықты ояту кезеңі:

Топқа бөлу. «Есеп»

1мин

Шартымен таныстырады.

Оқушылар карточкадағы есепті шығарып, жауабына қарай топқа бөлінді. Карточканың артында әр оқушының өз міндеті жазылып тұрды.

«Алтын ереже»

2мин

Шартымен таныстырады.

Әр топтан бір оқушы топта жұмыс істеу «Алтын ережелерін» еске түсіреді.

  1. Миға шабуыл

«Сұрақ-жауап»

7мин

1) Санды теңсіздік дегеніміз не?

2) Теңсіздіктің қандай түрлері бар?

3) Сан аралығы дегеніміз не?

4) Сан аралығының қандай түрлері бар?

5) Сан аралықтары жақшалар арқылы қалай белгіленеді?

6) Жартылай интервал жақшалармен қалай жазылады?

7) Интервал қандай жақшамен белгіленеді?

8) Кесінді қандай жақшамен белгіленеді?

Сұрақтарға ауызша жауап береді

2. «Cәйкестік тест»

3мин

1.

1.

2.

2.

3.

3.

4.

4.


Жауабы: 1-4 , 2-3, 3-2, 4-1


3. «Қатесін тап»

7мин


Жауабы: Жауабы: Жауабы:

Дұрысы: Дұрысы: Дұрысы

Жауабы:

Дұрысы:


Оқушылар флипчартта топпен орындайды, әр топ спикерлері есептерді қорғайды.

ІІ. Мағынаны ашу кезеңі:

1. Деңгейлік тапсырмалар

7мин

«С»

Ж:

«В»

Ж:

«А»

Ж:

Тапсырмаларды орындайды, қорытындысын бағалау парақшасына жазады.

2. «ҰБТ және ОЖСБ есептерін шығару»

10мин

ҰБТ жинақтары 29-нұсқа №9, 2007 жыл

Жауабы: Е) (-∞;-4)

ҰБТ жинақтары 6-нұсқа №22, 2014 жыл

Жауабы: C) (1,5;3]

ОЖСБ дайындық 4-нұсқа №16, 2013 жыл

Жауабы: В)

Жауабы: Е) (-∞;-4)

Жауабы: C) (1,5;3]

Жауабы: В)


ІІІ. Ой толғаныс кезеңі

2. «Семантикалық карта»

7мин

Жауабы


Теңсіздіктер

[-2;7]

(-∞;-4)


(6;8]


+


+


+

+


+


Семантикалық картаны толтырып, қорытындысын бағалау парақшасына жазады.


«Теңсіздік белгісінің келіп шығуы»

Тарихи мәліметтер

1 мин


Әртүрлі шамаларды салыстыру және заттардың санын санау мақсатында теңдік түсінігімен қатар «үлкен» және «кіші» түсінігі пайда болды.Теңсіздік белгілерін алғаш ежелгі гректер пайдаланған. Мысалы Архимед, шеңбер ұзындығын есептеуде π(пи) санының шекарасын көрсеткен.

Өзінің «Бастамалар» кітабында Евклид екі оң санның геометриялық ортасы олардың арифметикалық ортасынан артық емес екенін көрсеткен. Бірақ олардың барлығында арнайы теңсіздік белгілері пайдаланылмаған.

Теңсіздік белгілері XVII- XVIII ғасырларда пайда болған. < және>белгілерін ағылшын математигі Томас Гарриот (1560-1621) енгізген.

Гарриот > және < белгілерін 3ші дәрежелі теңдеудің шешімдерін табуда пайдаланған.


Тарихи мәліметке қысқаша шолу

Рефлексия.

2мин

Тұжырым

Мен......................................................................................................................................................түсіндім

Мен тапсырмаларды оңай орындай аламын (алмаймын)-астын сызып көрсет

Менде..................................................................................................................................қиындықтар болды

Мен.....................................................................................................................................................қате жібердім.

«Блоб» сынып бөлмесі


«Блоб» ағашы арқылы оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өздерін көрсетеді және түсіндіреді.


Ресурстар:

Кеспе қағаз, карточкалар, постер, маркер.




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал