- Учителю
 - Урок на тему: 'Натурал көрсеткішті дәреже және оның қасиеті' 7 класс
 
Урок на тему: 'Натурал көрсеткішті дәреже және оның қасиеті' 7 класс
Сыныбы: 7 «а»
Пәні: Алгебра
Сабақтың тақырыбы: Натурал көрсеткішті дәреже және оның қасиеті
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Дәреже, дәреже негізі, дәреже көрсеткіштері ұғымдарымен танысу. Қасиеттерін қолдана білуге үйрету.
Дамытушылық: Білім сапасын көтеріп, пәнге қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік: Оқушылардың белсенділіктерін арттырып, өзіне-өзі баға беруге, өз жетістіктерін сезініп, әлсіз жақтарына сын көзбен қарауға үйрету.
Сабақтың түрі: Жаңа материалды таныту.
Көрнекілігі: интербелсенді тақта,бағалау парағы
Сабақтың барысы: Жаңа материалды таныту.
Көрнекілігі: интербелсенді тақта, бағалау парағы
Сабақтың барысы:
-  
Ұйымдастыру кезеңі. Сабақтың құрылымын айтып, соған сәйкес бағалау парағын ұсыну;
 
Бағалау критериясы
5 тапсырма дұрыс болса - «3»
9-10 тапсырма дұрыс болса -«4»
11-12 тапсырма дұрыс болса - «5»
-  
Жаңа тақырыпты меңгерту.
 
Тақырыпты дәптерге жазу.Тақтада бірнеше бірдей көбейткіштердің көбейтіндісі жазылған. Мысалы, 8*8*8*8=84: 2\3*2\3*2\3*2\3*2\3=(2\3)5
Жалпы түрде: а*а*а.....а=ап
Анықтама. Бірдей көбейткіштерден тұратын көбейтіндіні дәреже деп атайды.
84 жазуындағы 8 саны-дәреженің негізі, 4 саны-дәреженің көбейткіші, оқылуы «8-дің төртінші дәрежесі»
Ап өрнегіндегі а (қайталанатын көбейткіш)-дәреженің негізі, п (көбейткіштің неше рет қайталанатынын көрсететін сан)-дәреженің көрсеткіші деп аталады. Оқылуы « а санының п-ші дәрежесі»
Есіңде сақта!
-  
А1= а
 -  
А0=1
 -  
3 егер а>0 және п натурал сан болса, онда ап>0, яғни кез келген оң санның натурал дәрежесі оң санға тең:
 -  
Егер а<0 және п жұп сан болса, онда ап>0 , яғни теріс санның жұп дәрежесі теріс сан:
 
Егер а<0 және п тақ сан болса, онда ап>0, яғни теріс санның тақ дәрежесі теріс сан.
Қасиеттері
-  
Аm * an=am+n
 -  
Am/an=am-n
 -  
(am)n=am*n
 -  
(abc)n=anbncт
 -  
(a/b)n=an/bn
 
 
 
-  
Деңгейлік тапсырмалар орындау (оқулықпен жұмыс)
 
1-деңгей
№1
Дәреже түрінде жазыңдар:
-  
4*4*4*4*4*4=46
 -  
(-3)*(-3)*(-3)*(-3)*(-3)=(-3)5
 -  
K*k*k*k*k*k=k6
 -  
(2/3)*(2/3)*(2/3)*(2/3)=(2/3)4
 
2-деңгей
№ 4.
Өрнекті түрлендіріңдер:
-  
A4/a3=a4-3=a
 -  
(xy)3=x3y3
 -  
308*2/602*25=28*158*2/24*152*25=156
 -  
(-2x3/y)2=4x6/y2
 
3-деңгей
№ 9.
Бөлшек түрінде жазыңдар
-  
(m/n2)5=m5/n10
 -  
(-xy2/a3)2=x2y4/a6
 -  
(p/y3)3*(y3/p2)2=p3y6/y9p4
 -  
( a4/b3)2*(b/a2)5=a8b5/b6a10
 
-  
Ой қозғау. Математикалық диктант
 
-  
Бірнеше бірдей көбейткіштердің көбейцтіндісі .. деп аталады.
 -  
Қайталанатын көбейткіштер .. деп, ал көбейткіштер саны .. деп аталады.
 -  
65 өрнегіндегі 5 саны .., ал 6 саны ... болады.
 -  
Кез келген оң санды дәрежеге шығарғандағы .. шығады.
 -  
Теріс санның жұп көрсеткішті дәрежесі ...
 -  
Теріс санның тақ көрсеткішті дәрежесі ..
 -  
Кез-келген санның квадраты ...
 
-  
Ұпай санын есептеу. Бағалау
 -  
Рефлекция
 
А) Бүгінгі орындалған тапсырмаларға баға берулеріңіздегі сұраймын. сабақта саған қалай болды:
- жеңіл:
-бірқалыпты:
- қиын
Ә ) Берілген материалды қалай меңгергеніңді айт:
-толық меңгердім, қолда аламын:
-меңгердім, бірақ қолдана аламын:
-аздап меңгердім:
-мүлдем меңгерген жоқпын.
7. Үйге тапсырма 1- деңгей: № 5
2-деңгей : № 10
3-деңгей: № 11
-  
Сабақты қорытындылау