- Учителю
- Поурочный план по алгебре на тему 'Парабол' (7 класс)
Поурочный план по алгебре на тему 'Парабол' (7 класс)
Алгебра пәнінен сабақ жоспары
7-сынып. Тақырыбы: у=ах3 түріндегі функция
Мақсаты: Білімділік: у=ах2 және у=ах3 түріндегі функция анықтамасы мен қасиеттерімен таныстыру, графигін салу дағдыларын қалыптастыру
Дамытушылық: функциялардың графиктерін қасиеттері бойынша ажырата білу, графигі бойынша функцияны анықтау.
Тәрбиелік: өзіндік шешімді қабылдау мүмкіндігін қамтамасыз ететін тұлғалық қасиеттерін тәрбиелеу
Сабақ түрі: жаңа материалды игеру
Сабақтың әдіс-тәсілдері: АКТ, СТОү, диалогтік оқыту, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, оқытуды бағалау және оқу үшін бағалау, оқытудағы көшбасшылық, топпен жұмыс, жұппен жұмыс,
Сабақ барысы
Деңгей
Әдіс-тәсіл
Мұғалім әс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі
СТОү
АКТ
-
Психологиялық ахуал туғызу (аяқпен амандасу)
-
Сабақтың тақырыбына шығу үшін түрткі сұрақ қояды (cлайдта кубтық және квадраттық параболаның суретін көрсету): - суреттегі екі графиктің ерекшелігін айтыңдар.
-
Кубтық параболамен таныстырады
-Параболалардың тармақтары өзгеше.
Сабаққа мақсат қояды
Білу
СТО
Мозайка әдісі
Мәтінді оқу (70-71 бб)
Оқулықтан мәтінді оқиды
Түсіну
СТО, ОЖТ
Жұппен, топ ішінде ой бөлісіп, постерге салғызу, ЖИГСО әдісі кезінде оқушыларды бақылау, бағыт-бағдар беру.
Мәтіннен оқып, жұппен, топ ішінде ой қозғап, кубтық парабола графигін салудың алгоритмін, қасиеттерін өз сөздерімен білдіреді, постерге салады. ЖИГСО әдісі арқылы басқа топ мүшелерімен бөліседі.
Постерді қорғайды.
Қолдану
Диалогтық оқыту, БжК, ТжД
І топ тапсырмасы: Бір координаталық жазықтықта у=х3 , у=1/2х3 және у=2х3 функциясының графиктері арасында байланыс орнатыңыз.
ІІ топ тапсырмасы: Бір координаталық жазықтықта у= -1/2х3 у=1/2х3 функциясының графигіктері арасында байланыс орнатыңыз
а>1 болғанда у=1/3х3 функцияның графигі у=х3 тің графигін Оу осіне параллель бағытта ординаталар осінің оң жағында жоғары қарай, ал сол жағында төмен қарай1/3 есе созу арқылы шығады.
O<������������������������������������������������������������������������������������������������������������������
����������
����леп оқыту
«Живая геометрия» бағдарламасы бойынша функция графигін көрсетеді. Тиісті, тиісті емес нүктелерді топтастыр тапсырмасы (№314 есеп) .
Берілген функцияға тиісті нүктелерді анықтайды
Жинақтау
СТО, ЖЕ, ТжД
315-есепті шығарудың тиімді тәсілін ұсыныңдар
Есепті шығарудың тиімді тәсілін жұппен, топпен талдап, топтан бір оқушы қорғайды.
Бағалау
Дарынды оқушымен жұмыс, көшбасшы-лық
Кубтық параболаны салудың тиімді тәсілін ұсыныңдар
Тиімді тәсілдің алгоритмін ұсынып, жұппен, топпен талқылап, әр топ өз алгоритмін ұсынады