- Учителю
- Конспект уроку з математики для 5 класу «Площа прямокутника і квадрата»
Конспект уроку з математики для 5 класу «Площа прямокутника і квадрата»
Тема. Площа прямокутника і квадрата
Мета. Сформувати в учнів поняття площа фігури. Поглибити вміння і
навички розв'язування задач на площу прямокутника і квадрата,
установлення зв'язків між одиницями виміру площі.
Продовжити роботу з розвитку логічного мислення та елементів
пізнавальної діяльності (кмітливості, умінь порівнювати, аналізувати),
вміння працювати в проблемній ситуації.
Виховувати культуру спілкування, самооцінку, інтерес до вивчення
геометрії. Формувати естетичний та художній смак.
Тип уроку: вивчення та первинне закріплення нових знань.
Обладнання: 1. Мультимедійний. проектор.
2. Презентація в Power Point.
3. Моделі прямокутників і квадратів.
4. Рулетка.
5. Роздавальний матеріал.
6. Підручник. Математика 5клас. Н.А.Тарасенкова,
І.М.Богатирьова, О.П.Бочко, О.М.Коломієць.
7. Експрес-контроль з математики для 5-го класу. Частина
перша. Н.А.Тарасенкова, І.М.Богатирьова, О.М.Коломієць.
Методи та методичні прийоми: словесні (розповідь, пояснення), наочні
(ілюстрація), практичні (вправи, задачі).
Форми організації пізнавальної діяльності учнів: фронтальна,
індивідуально - відокремлена, групова
Обладнання: лінійка, транспортир, таблиці, кольорова крейда.
Форми роботи: фронтальне опитування робота з підручником, індивідуальна
робота з , колективна робота.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
-
Організаційний етап.
Привітатися. Відмітити відсутніх.
II. Перевірка домашнього завдання.
Експрес - контроль з теми: «Степінь числа» (5хвилин)
Розв'язки взяти на перевірку та оцінювання.
III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети,
завдань уроку.
Створення проблемної ситуації.
Розповідь вчителя.
Іду я сьогодні в школу, а мені телефонує Оксана Іванівна, мама Полини з батьківського комітету вашого класу, і каже: «В четвер в класі батьківські збори. Я хочу запропонувати батькам дизайн касу змінити - стіну з вхідними дверима в голубий колір перефарбувати. Та не знаю скільки фарби нам знадобиться, виходячи з того на 1кв.метр треба 100г фарби.»
Відповідаю їй, кажу: «Не хвилюйтеся, Оксана Іванівна, я Вам зателефоную після уроків, бо зараз мені часу бракує».
А сама собі думаю. Так, я можу вам запропонувати допомогти батькам. Давайте разом спробуємо обчислити: скільки треба фарби , щоб пофарбувати стіну в голубий колір з розрахунку 100г на 1кв.метр.
Запитання до класу: Що для цього треба знати?
Яку форму має стіна?
Повідомлення теми, мети, завдань уроку
У звичайному житті на кожному кроці ми зустрічаємося з поняттям "площа". Що таке "площа", знає кожен. Кожен розуміє смисл слів: площа кімнати, площа садового ділянки. Подумайте і самостійно дайте відповідь на питання: «Що таке "площа"?». І ви побачите, що не так-то просто. Навіть математики змогли створити відповідну математичну теорію порівняно недавно. Правда, це нікому не заважало успішно використовувати поняття площі і в науці, і на практиці з незапам'ятних часів.
Сьогодні на уроці ми з'ясуємо, що таке площа, пригадаємо обчислювальні формули площі прямокутника і квадрата і , я гадаю, дамо відповідь на запитання: Скільки фарби потрібно для того, щоб перефарбувати стіну класної кімнати в голубий колір? (На 1м² потрібно 100г фарби.)
IV. Сприймання і усвідомлення учнем нового матеріалу
Пригадаємо, що нам відомо про площу з початкових класів.
Евристична бесіда.
1. Що це за величина площа?
Поглянемо на парту. Ви бачите на столі книжку, зошит, пенал. Кожен з них займає певну частину стола, і ми можемо порівняти, який з них займає більше місця, а який менше. Математики сказали б, що ми порівнюємо предмети за площею, яку вони займають на столі.
Площа - це величина, яку можна не тільки порівнювати, а й вимірювати.
2. Які ви знаєте одиниці вимірювання площі?
Одиницею площі вважають площу квадрата, сторона Якого дорівнює одиниці довжини. Такий квадрат називають одиничним квадратом.
1 мм2, 1 см2, 1 дм2, 1 а, 1 Га, 1 км2
Читають так: один квадратний…….
3. Дати характеристику одиниць вимірювання площі?
1 мм2 - це площа квадрата зі стороною 1 мм.
1 см2 - це площа квадрата зі стороною 1 см,
1 дм2 - це площа квадрата зі стороною 1 дм,
1 м2 - це площа квадрата зі стороною 1 м,
1 Ар(а) - це площа квадрата зі стороною 10 м,
1 Га (Гектар) - це площа квадрата зі стороною 100 м,
1 км2 - це площа квадрата зі стороною 1км.
Між одиницями площі існує зв'язок, так:
4. Що означає визначити площу фігури?
Визначити площу фігури означає з'ясувати, скільки одиничних квадратиків в ній вміщається.
5. Користуватися таким способом обчислення площі не зручно, тому для знаходження площ многокутників користуються формулами.
Про цю фігуру знають всі:
Кути в нього всі прямі!
І є чотири сторони,
А протилежні − рівні!
Це прямокутник.
У прямокутника є брат.
А назву має він квадрат
Як обчислити площі прямокутника і квадрата?
V. Музична фізична хвилинка .
VI. Первинне закріплення знань.
1). За підручником розв'язати: №718, №720, №727, №723 стр.162.
2). Розв'язання задач з завданням на слайді .
3). Практична робота.
-
розв'язати ключову задачу, вимірявши довжину та висоту стіни (наближено в метрах)
-
Роздати моделі прямокутників і квадратів.
Завдання. Обчислити площі фігур, вимірявши необхідні елементи.
(Площі фігур червоного кольору - 48см2 ,
жовтого кольору - 56см2 ,….)
Разом складаємо слово «УСПІХ».
-
48см2
56см2
64см2
72см2
80см2
У
С
П
І
Х
-
Підведення підсумків, рефлексія.
-
Цінування.
-
Оцінювання.
-
Рефлексія.
-
Інформація про домашнє завдання
Параграф 19- вивчити, розв'язати №720, №724, №734