7


  • Учителю
  • Бұрыштың түрлері. Үшбұрышты сызғыш.

Бұрыштың түрлері. Үшбұрышты сызғыш.

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Күні: Сынып: 5 «В» Сабақтың тақырыбы: Бұрыштың түрлері. Үшбұрышты сызғыш. Сабақтың мақсаты: 1. Білімділігі: Оқушыларға екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелерінің шешімін оны графиктік тәсілмен шешуді үйрету. Сабақ түрі: Жаңа сабақ Сабақтың көрнекілігі: Сызғыш, тран
предварительный просмотр материала

Күні: Сынып: 5 «В»

Сабақтың тақырыбы: Бұрыштың түрлері. Үшбұрышты сызғыш.

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділігі: Оқушыларға екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелерінің шешімін оны графиктік тәсілмен шешуді үйрету.

Сабақ түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың көрнекілігі: Сызғыш, транспортир, интерактивті тақта, презентациялары.

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру бөлімі:

(сынып оқушыларын түгендеу, сабақ барысына дайындау)


II. Үй тапсырмасын тексеру: №1393

1. Сәуле дегеніміз не?

2. Бұрыш дегеніміз не?

3. Бұрыштың өлшем бірлігі қалай аталады?

4. Биссектриса дегеніміз не?

5. Транспортир не үшін қажет?


III. Жаңа сабақ:

Бұрыштың түрлері. Үшбұрышты сызғыш.

1) Жазыңқы бұрыш тең бұрыш.

А О В

АОВ =


2) EOF бұрышы - тік бұрыш. Тік бұрыш жазыңқы бұрыштың жартысына тең болғандықтан, оның градустық өлшемі

EOF =

Анықтама: Градустық өлшемі - қа тең бұрыш тік бұрыш деп аталады.

Тік бұрышты транспортирді пайдаланып та, үшбұрышты сызғышты пайдаланып та салуға болады.

3) Тік бұрыштан кіші бұрыш сүйір бұрыш деп аталады.

D


O

В

ВOD = ВOD - сүйір бұрыш.


Анықтама: Градустық өлшемі - тан кіші бұрыш сүйір бұрыш деп аталады.

4) Тік бұрыштан үлкен, бірақ жазыңқы бұрыштан кіші бұрыш доғал бұрыш деп аталады.

Мысалы: СОВ бұрышы доғал бұрыш деп аталады. СОВ =

С


О В

5) Дөңгелектің диаметрі бойындағы ОА және ОВ радиустары төбелері ортақ және қабырғалары ортақ екі жазыңқы бұрышты құрайды.Сонда дөңгелектің центрі болатын О нүктесін қоршаған бұрыштың градустық өлшемі екі жазыңқы бұрыштың градустық өлшеміне тең , яғни


А В

Градустық өлшемдеріне қарай бұрыштардың мынадай түрлері бар: жазыңқы бұрыш, тік бұрыш, сүйір бұрыш, доғал бұрыш және толық бұрыш.


Сабақты бекіту: Жаттығулар жұмысы

№1397

А С K

F


О

В N P N

AOB = CFN = PNK =


№1398

А С

О

В


Сабақты қорытындылау:

Үй тапсырма: №

Бағалау: Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал