7


  • Учителю
  • Нақты санның n-ші дәрежелі түбірі және оның қасиеттері.

Нақты санның n-ші дәрежелі түбірі және оның қасиеттері.

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақтың тақырыбы: Нақты санның n-ші дәрежелі түбірі және оның қасиеттері.

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың нақты санның n-ші дәрежелі түбірі және оның қасиеттері туралы білімдерін тереңдете отырып, күрделі есептер шығару жолдарын көрсету, үйрету.

1. Нақты санның түбірі мен оның қасиеттерін пайдалана отырып, оқушылардың ой өрісін кеңейту.

2. Алған білімдерін есептер шығаруға қолдана білу бейімділігін қалыптастыру.

3.Оқушыларды ізгілікке адамгершілікке тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Оқушылардың білімін қортындылау.

Сабақтың түрі: Қайталау - толықтыру сабағы

Көрнекілік: слайд

«Адам байлығының ішіндегі ең тамашасы - білім»

Әбу-Р-Райхан Әл Бируни

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі: (2минут) (оқушылардың түгелдей сабаққа дайындығын тексеру)

  2. Өткен сабақты қайталау (5 минут)(үйге берген тапсырманы сұрау, қасиеттерін еске түсіру)

  3. Өткен сабақты бекіту (19минут) (есептің шығару тәсілдерін үйрету)

  4. Өзіндік жұмыс (20 минут)

  5. Үйге тапсырма 2(минут)

  6. Қорытындылау 2(минут)

Өткен сабақты қайталау

  1. Түбір таңбасының ішіндегі сандар қандай мәндер қабылдауы мүмкін?

Мысалдар келтіріңдер.

  1. Кез келген нақты саннан әр уақытта n-ші дәрежелі түбір табыла ма?

Жауабын түсіндіріңдер

  1. Үй тапсырмасын сұрау: №75 (2,3), №76 (2,3), №77 (2,3), №79 (3,4), №80 (3,4), №81 (2,3)

Өткен сабақты бекіту

1. Слайд бойынша түсіндірме

1. Өрнекті ықшамда: (a, b ∈ Z; c ∈ Z+).

d = ¼*b2*c).

a ± 2√d = (√x1 ± √x2)2, мұндағы x1 и x2 теңдеудің түбірі болып табылады x2 - ax + d = 0.


Мысалы:

Өрнекті ықшамдау:

Шешу жолы: =

квадрат теңдеуіне келтіреміз:

x2 - 37x + 300 = 0.

Сонда:

х1 = 25; x2 = 12.

= ()2=5-2

Жауабы: 5 - 2√3.

Слайдпен түсіндіру.


2. Өрнекті ықшамда: (a, b ∈ R).


√a ± √b = x;


(√a ± √b)2 = x2;


a ± 2√ab + b = x2. (*)


Мысалы:


Өрнекті ықшамда:


= x;


2= x2;


+3-2;


6 - 2= x2;


4 = x2;

x=2;


Жауабы: 2.


Слайдпен түсіндіру.


Өрнекті ықшамдау тәсілін қолданамыз

4.

(+)3=x3

20+14

(+)+20-143



40+3x3

3-6x-40=0

3-16x+10x-40=0

x(x2-16)+10(x-4)=0

x(x-4)(x+4)+10(x-4)=0

(x-4)(x2+4x+10)=0

Екінші жақшадағы өрнек әр уақытта оң болғандықтан, бір ғана түбірі болады, ол x=4

№84

(2 = x2

47-42

176=x2

x=4


2.

= x2

2

2

52=x2

x=


№85

а)

№86

1)



3)4)

Өзіндік жұмыс

I-нұсқа

1.

2.

3.

4.

5.

II-нұсқа

1.

2.

3.

4.

5.

Үйге тапсырма беру: №84 (2,3,4), №86 (2), №88,№89.

Қортындылау: оқушыларды бағалау.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал