7


  • Учителю
  • Ашық сабақ тақырыбы: Л-Р дыбыстарын ажырату.

Ашық сабақ тақырыбы: Л-Р дыбыстарын ажырату.

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

№1 А.С Пушкин атындағы мектеп-гимназиясы





















Ашық сабақ





Тақырыбы: [Л-Р] дыбыстарын ажырату

Сабақ түрі: Топтық сабақ.













Логопед: Ілияс Айдана





























Сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: [Л - Р] дыбыстарын ажырату.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: [Л - Р] дыбыстарының айтылуын және артикуляциялық қалпын дамыту. [Л - Р] дыбыстарын дұрыс айтуға, бір - бірінен ажыратуға үйрету.

Түзетушілік: Оқушыларға «Л», «Р» дыбыстарын жеке буында, сөзде дұрыс айтуын бекіту. Оқушының фонематикалық есту қабілетін, сөйлеуін дамыту, сөздік қорын көбейту. Жаңа сөздерді үйрете отырып, дыбыстық және буындық талдау жасауды үйрету.

Тәрбиелік: Логопедті мұқият тыңдауға дағдыландыру, сабаққа деген қызығушылығын арттырып, тиянақтылыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Көрнекі құралдар: [Л - Р] әріптері, жеміс - жидектер суреттері.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

- Сәлеметсің бе!

- Қазір жылдың қай мезгілі? (Көктем)

- Бүгінгі сенің көңіл-күйің қалай?

- Бүгінгі сабағымыз қызықты өткелі отыр, балалар қандай жеміс - жидектерді білесіңдер?

- Қане, өзіміз жақсы көретін жеміс - жидектерді атап айтайықшы:

ІІ. Жаңа сабақ:

  • Бүгінгі сабағымызда біз [Л - Р] дыбыстарын дұрыс, анық, әдемі айта отырып, жеке буында, сөзде ажыратуды үйренеміз. Сонымен қатар жеміс - жидектер еліне сапар шегейік, иә балалар, бәріміз жеміс - жидекті жақсы көремізғой солайма?

  • Сабақ барысында сендерді бағалауға жақсы қатысқан оқушыларға 5ке жауап берген оқушыға күліп тұрған смайлик, 4 ке жауап берген оқушыға жай жымиып тұрған смайлик, ал 3 ке жауап берген оқушыға мұңайып тұрған смайлик беремін.

ІІІ. [Л - Р] дыбысының кескінін, артикуляциясын көрсетіп, жеке айтылуын сипаттау.

  • [Л - Р] әріптерін көрсетемін.

  • Дыбыстарды жеке айтқызамын:

Л дыбысы:

Ерін - іргелес дыбысқа байланысты

Тіл - тіліміз жоғары қызыл иекке тиеді

Жел - суық жел

Р дыбысы:

Ерін - іргелес дыбысқа байланысты

Тіл - қасық пішіндес болады

Жел - суық жел

Діріл - діріл пайда болады.

ІV. Ұсақ моторикасын дамыту.

- Оқушылардың алдарына таяқшалар таратып беремін.

- Таяқшалармен «л - р» дыбыстарын құрастырып жасауды тапсырамын

V. Фонематикалық қабылдауын дамыту.

- Оқушыларға қызыл және көк жалауша таратып беремін.

- Мен бірнеше дыбыстарды айтамын сол дыбыстардың ішінен [Л] дыбысын естігендеріңде қызыл жалаушаны , ал [Р] дыбысын естігендеріңде көк жалаушаны көтересіңдер. Мұқият тыңдап отырыңдар. (аузымды қағазбен басып, оқушыларға дыбыстарды атаймын).

VІ. [Л -Р] дыбыстарының таңбалануы .

- Балалар біз дыбысты естиміз, енді осы дыбыстардың таңбалануы болады, оны біз әріп деп атаймыз. Ал, әріпті біз не істейміз? (көреміз, жазамыз, оқимыз).

- Міне бұл Л және Р

- Л және Р әріптерін енді тақтада жазып көрсетейікші.

VІІ. Сергіту сәті.

VІІІ. [Л -Р] дыбыстарын буында, сөзде ажырату.

Буында ажыратуға буындарды айтқызып, одан сөз құрау.

Л дыбысына: Ла - ла -ла (гүл суреті)

Ыла - ыла - ыла (жылан суреті)

Ол - ол - ол (қол суреті)

Р дыбысына: ра - ра -ра (радио суреті)

Ара - ара - ара (тарақ)

Ар - ар - ар (шалбар)

Ойын: «Дүкенші»

Мақсаты: [Л - Р] дыбыстарын ажырату.

Ойын барысы: Мен дүкенші (мұғалім) боламын, ал сендер сатып алушы боласыңдар. Менен келіп өздерің ұнаған жеміс-жидек сатып алуларыңа болады. Тақтада плакатта «жеміс - жидектер дүкені» жазылған және [Л - Р] дыбыстары бар жеміс - жидектер жапсырылған.

- берілген жеміс - жидектерден алғанын (алма, лимон, анар, гранат, алмұрт, шабдалы, құлпынай) атап, дәмін, түрін сипаттап, «л» дыбысы немесе «р» дыбысы барма жоқпа соны анықтап айтқызу, сөзді талдату.

- алма - 4 әріптен, 2 буыннан, л дыбысы екінші буында, ортасында естіліп тұр.

Жұмбақты шеш:

1. Шаңқ - шұңқ еткен үні жоқ, сусыз оның күні жоқ, Жүріп кетсе соңында, қалып жатқан ізі жоқ. Бұл не? (Балық)

2. Екі езуі құлағына жетеді, Тамақ жесе ызың - ызың етеді. Бұл не? (Ара)

Қорытынды.

- Бүгін біз қандай дыбысты ажыратып үйрендік?

- [л] дыбысын қатыстырып буынның басында, ортасында, соңында буындар құрап айтшы?

- [р] дыбысын қатыстырып буынның басында, ортасында, соңында буындар құрап айтшы?

- [Л - Р] дыбыстары бар қандай жеміс - жидектер білесің?

VІІ. Үйге тапсырма

[Л - Р] дыбыстары бар өзіңе ұнаған жеміс - жидек суретін дәптеріңе салып кел.

VІІІ. Бағалау.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал