- Учителю
- : Шш дыбысы мен әрпі
: Шш дыбысы мен әрпі
Сабақтың тақырыбы: Шш дыбысы мен әрпі
</ Сабақтың мақсаты: 1. Өтілген дыбыстар туралы балалрдың
білімдерін бекіту ( cұрақ - жауап арқылы).
2. Балалардың ойлау қабілеттерін, қиялын дамыту, Шш дыбысыменжәне
әріп таңбасымен таныстыру.
3. Тапқыр, ұшқыр ойлы болуға тәрбиелеу, жазуға қолдарын жаттықтыру.
Көрнекіліктер: кеспе әріптер, суреттер, текшелер.
I.Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық дайындық
Күн жылуын сезініп,
Жүректерге құяйық.
Сол арқылы жан - жаққа
Мейрімділік сыйлайық. (қимылымен көрсету)
2. - Дыбыс дегеніміз не?
- Нешеге бөлінеді?
- Дауысты дыбыс, дауыссыз дыбыс қалай айтылады?
II. Негізгі бөлім:
-
Жұмбақ жасыру.
Зулап түсер төменге,
Шыға алмайды өзі өрге. ( шана)
Шана сөзіне дыбыстық талдау жасау, буынға бөлу. Ш әрпімен таныстыру, тақтаға ілу, ауада жазып көрсету.
Ш дыбысынан келетін сөз ойлату.
III. Сергіту сәті:
Ары сермеп қолымды,
Бері сермеп қолымды.
Денеме күш жинаймын
Сабақты терең ойлаймын!
Тіл ұстарту жаттығу
-ШЫ, -ШЫ,- ШЫ.
Атам менің аңшы.
IV.Дәптермен жұмыс:
Дәптерге берілген суреттердің аттарын атап,дыбыстық талдау жасату.
Шш дыбысы сөздің қай буынында тұрғанын түсіндіру.
Үлгі бойынша Ш дыбысын жаздырту.
V.« Кім тапқыр?» дидактикалық ойыны.
Шарты: берілген дыбыстың орнын таба білуге машықтандыру. Ойын барысында балаларды зейінді болуға дағдыландыру. Түстерді тез айырып, жылдамдыққа, тапқырлыққа баулу. Достық қарым - қатынасты тәрбиелеу.
VI. Дыбыстық артикуляциясы:
-
Ерін аздап дөңгеліп тұрады.
-
Жоғарғы, төменгі тістер арасы алшақ кетеді.
-
Тілдің ұшы қатты таңдайға көтеріледі.
-
Тіл мен таңдай арасында ауа толқыны еркін өтеді.
VII. Қорытынды:
С - Ш дыбыстарын буында, сөзде дұрыс, айтып анық ажырату. Мәтінді оқу.