- Учителю
- 'Л менР дыбыстарын ажырату'
'Л менР дыбыстарын ажырату'
Көзеріңнен күліп күн, отын үрлеп үміттің
Елістесің жанымды, назы балдай қылықтым
Пәк сезімдер гүл ашты, көңіліме нұр шашты
Қалай ғана сол сезім, махаббатқа ұласты
Бақыт күткен ақ таңдарым
Тәтті арманым, тапқан бағым
Қарсы алайық бақыт таңын бірге жаным, ғашығым
Арайлы таң нұр сыйлайсын
Гүл сыйлайсын, жыр сыйлайсын
Жарық шашқан жұлдызымсың құндызымсың, асылым
Ештеңе жоқ таңданар, саған әнім арналар
Сүйген журек алдында, шарасызбыз бар ма амал
Жүрек от боп жанса да, аңыз болған баршаға
Ғашықтар көп өмірде, қосылмаған қаншама
Бақыт күткен ақ таңдарым
Тәтті арманым, тапқан бағым
Қарсы алайық бақыт таңын бірге жаным, ғашығым
Арайлы таң нұр сыйлайсын
Гүл сыйлайсын, жыр сыйлайсын
Жарық шашқан жұлдызымсың құндызымсың, асылым
Таңғы шықтай тұнығым, сездің бе, жан жылуын
Жүрегіңе жол салар, махаббаттың жыры мың
Баурап алдың жанымды, бағалай біл, бағыңды
Өшіре алмас ешкім де, біздегі ыстық жалынды
Бақыт күткен ақ таңдарым
Тәтті арманым, тапқан бағым
Қарсы алайық бақыт таңын бірге жаным, ғашығым
Арайлы таң нұр сыйлайсын
Гүл сыйлайсын, жыр сыйлайсын
Жарық шашқан жұлдызымсың құндызымсың, асылым
Жарық шашқан жұлдызымсың құндызымсың, асылым
Сынып 1 29.10.15
Сабақтың тақырыбы: Бау - бақшаға саяхат
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Балаларға күз мезгілі, бау - бақша өнімдері туралы білім беру. Жеміс - жидектер мен көкөністер туралы түсініктерін кеңейту.
Коррекциялық:Танымдық әрекеттерін жетілдіру.Сипап сезу тактильді қимылдарын жетілдіру
Тәрбиелік:Табиғатты сүюге, құрметтеуге тәрбиелеу. Қойылған сұраққа толық жауап беруге төселдіріп, сөйлеу мәдениетін дамыту.
Сабақтың түрі:Жаңа сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілі:түсіндіру,ойын түрінде.
Көрнекілігі:суреттер, макеттер жеміс-жидектердің.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
А)амандасу Б)пед-психологиялық дайындық В)зейінін сабаққа аудару.
Салеметсің бе?
Шаттық шеңбері
Үлкенге де сіз
Кішіге де сіз
Сәлем бердік сіздерге
Құрметпенен біз.
Жоғары қарап күн көрдім
Төмен қарап жер көрдім
Оңға, солға бұрылып
Егеменді ел көрдім
Балалар сендер саяхатқа барғың келе ме?
- Ендеше біз бүгін бау - бақшаға саяхатқа барамыз. Саяхатқа біз поезбен барамыз
Қимылды ойын: «Поезд»
Пыш - пыш, пыш - пыш біз кеттік
Жүрісті біз үдеттік
Гу - гу, гу - гу гуілдеп
Қалып қойма біріңде.
Қане балалар тоқтайық пыш - ш - ш. Балалар біз міне бау - бақшаға да келіп қалдық. Қане поездан түсейік. Ой балалар қараңдаршы бау - бақша қандай әдемі. Айналаның бәрі сап - сары. Жерге сары кілем төселіпті. Күзгі бау - бақшаның сұлулығын қараңдаршы неткен әдемі, неткен ғажап.Сендер маған жемістер мен көкөністер жинауға көмектесесіңдер ме?
Балалар мұғалімге жемістер мен көкөністер жинауға көмектеседі.Сендер маған үлкен көмек бердіңдер.
Мұғалім: қане балалар сендер қандай жеміс пен көкөністер жинап бердіңдер?
Балалардан жинаған жемістері мен көкөністерінің аттарын, пішіні мен түсін сұрау.Дәптеріне жеміс-жидектердің суретін салдыру.
Сабақты қорыту:Балалар поезд болып, сыныптарына оралады.
Балалар сендерге саяхатымыз ұнады ма?
Балалар сендер саяхатта өздеріңді жақсы ұстадыңдар. Жемістер мен көкөністерді де жақсы тердіңдер
Бағалау:тиісті бағасын қою.
Сабақтың тақырыбы: Көкөністер мен жемістер
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: «Жемістер, жидектер, көкөністер» тақырыбына байланысты жаттығулар жасау. Осы тақырып бойынша алған білімдерін сараптау. Оқушылардың жұмыс барысын бақылау, оқушыларға көмек көрсету.
Тәрбиелік: Жемістердің, жидектер мен көкөністердің денсаулыққа пайдалы екенін айту. Оларды жуып жеу керектігін айтып түсіндіру.
Дамытушылық: Сұрақ - жауап, талдау - жинақтау әдісі.
Сабақтың әдісі: Сұрақ - жауап, талдау - жинақтау әдісі.
Сабақтың түрі: Ойын сабақ
Көрнекіліктер: Жеміс - жидектер суреті
Пәнаралық байланыс: дүниетану сабақтары
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
А) оқушыларды түгендеу
В) оқу құралдарын тексеру
Жаңа сабақ:
А) «Күз» тақырыбына сурет салу
Ә) суретті мазмұндау
Жаңа сабақты түсіндіру
Мұғалім: Балалар бүгін біз көкөністер мен жемістер деген тақырыпта өтілген сабақты қайталаймыз.
Кіріспе:
Жеміс-жидектер қашан піседі?(оқушының жауабы)
- Күз екенін қайдан білдіңдер
- Күзде күн суытып, жеміс - жидектер піседі, жапырақтар сарғаяды
Мен қазір саған жұмбақ жасырамын .
Жұмбақтар
Дөп - дөңгелек доптай, іші қызыл шоқтай.
Қабат - қабат тоны бар,
Кішкене ғана бойы бар.
Дәптермен жұмыс.
1тапсырма
1. Сөздерге сөйлем құрап жаз.
Бақша
Алма
Көмек
Оқушы
Сұрақтар
1. Күз айларын ата
2. Жемістерді ата
3. Көкөністерді ата
Сабақты қорыту:сұрақ-жауап арқылы
Бағалау кезеңі:тиісті бағасын қою
Үйге тапсырма: күз тақырыбына әңгіме жазу.
Сабақтың тақырыбы:Туған өлкем - мақтанышым
Мақсаты: Балаларды туған өлкесі Алматы облысы, Сарқан ауданының көрікті жерлерімен таныстыру, оның табиғатына, әсем көшелеріне, биік үйлеріне, мәдени орындарына, туған жерге деген сүйіспеншілігін арттыру мақсаты көзделеді.
Коррекциялық:Ауыз екі сөйлеу тілдерін жетілдіру,ойлау ,есте сақтау процестерін жетілдіру.
Тәрбиелік:Отанды сүйюге ,құрметтеуге ,елжандылыққа баулу.
Әдісі: Түсіндіру, сұрақ жауап, тиым сөздер, ертегілер айту, ойындар ойнау.
Сабаққа тіл дамыту, көркем әдебиет, айналамен таныстыру, экология, дене тәрбиесі, ән сабақтары, мүсіндеу жапсыру кіреді.
Ұйымдастыру кезеңі:
А)Амандасу Б)Ауа-райына тоқталу В)пед-психологиялық дайындық.
Жаңа сабақ:
Балалар бүгін сабағымызды бастамас бұрын, бір-бірімізбен амандасып алайық.
Қайырлы таң, алтын күн!
Қайырлы таң, көк аспан!
Қайырлы таң, жер-Ана!
Қайырлы таң, қонақтар!
Қайырлы таң, достарым.
Достарымды көргенде қуана қарсы аламыз. Алақанды ұстасып жылулықты аламыз. Алақандарының жылуы арқылы балалар бір-біріне, қонақтарға, туған жеріне жақсы тілектер айтып жақсылықтар тілейді.
Мұғалім: Балалар біз қай Республикада тұрамыз?
Балалар: Біз Қазақстан Республикасында тұрамыз.
Мұғалім: Біздің Президентіміз кім?
Балалар: Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев 1991 жылы
Республикамыздың тұңғыш Президенті болып сайланды. Мұғалім: Қазақстан Республикасының рәміздерін кім айтып
береді?
Балалар: Туы, Елтаңбасы, Ән ұран бар.
Мұғалім: Қазақстан Республикасының қандай қалаларын
білесіндер?
Балалар: Қарағанды, Тараз, Көкшетау, Алматы т.б. Елордамыз Астана, туған өлкеміз-Сарқан ауданы. Сарқан қаласының әсемдігін көзбен көруге саяхатқа шығамыз ба?
(Есіктің қонырауын соғып саяхатшы қонаққа келеді)
Саяхатшы: Сәлеметсіздер ме балалар! Мен өмір бойы барлық жер шарын кезіп жүрмін ал бұл қалада мүлде болған емеспін. Сарқан аласының көрнекті жерлерімен танысқым келіп өз картамды ашайын десем ашылмайды, маған сіздердің көмектеріңіз қажет.
Ойын: «Көршілерді ата»
Мұғалім: Көшелерде біледі екенсіндер, ендеше қонағымызға Сарқан қаласының көрікті жерлерімен таныстырайық.
Балалар: Жарайды, саяхатқа бірге ала кетеміз.
Біздер жолға шығайық,
Бұландының әсем жерлерін,
Біліп біздер алайық
Оң жақта да, сол жақта да
Биік үйлер бар екен.
1-аялдама. Мәдениет үйі
Тәрбиеші: Балалар біз қайда келдік?
Балалар: Мәдениет үйіне келдік.
Тәрбиеші: Бұл жерде ертегілер, үлкендерге арналған қойылымдар сахналанады, мерекелер өткізіледі.
Әрі қрай жүрейік
Бағдаршамға қарайық.
Қызыл көзі жанғанда
Қозғалмай тұрайық.
Сары көзі жанғанда,
Жүруге дайын болайық
Жасыл көзі жанғанда
Жолдан өтіп алайық.
2-Аялдама. Сопрт кешені
Бұл жерде спортық түрлерінен жарыстар өтеді. Еліміздің атын шығаратын спорт жұлдыздарын білеміз. Олар: Серік Қонақбаев, Даулет Тұрлыханов, Бекзат Саттарханов, Ольга Шишигина. Біз де өскенде спорт түрлерінен үйірмеге барамыз. Қазірден бастап спортпен шұғылданып жүрген Рахат өз өнерін көрсетті.
Мұғалім: Енді әрі қарай жолға шығайық, әнімізді айтып жолды қысқыртайық.
Мұғалім: Балалар, саябаққа адамдар не үшін келеді?
Балалар: Демалу үшін.
Мұғалім: Балалар айтыңдаршы ағаштады кесуге, шөптердіжұлуға, торғайларды атуға бола ма екен?
Балалар: Жоқ еш уақытта табиғаттың байлықтарына қиянат жасауға болмайды.
Тиым сөздерді еске түсірейікші
Жалғыз ағашты шаппа.
Суға түкірме
Құстың ұясын, құмырсқаның илеуін бұзба
Көк шөптерді жұлма
Мұғалім: Жарайсыңдар, балалар. Сендерге туған қалаларың ұнай ма?
Балалар: Бізге туған өлкеміз ұнайды.
Мұғалім: Балалар бүгін біз саяхатшыға көмектесті, қаламыздың әсем жерлерімен таныстырды. Біз мектебімізге оралып табиғи материалдардан саяхатшыға өз қолымыздаң сыйлық жасап берейік.
Балалардың қолөнер жұмыс іс-әрекеті.
Саяхатшы балалардың сыйлығына өз ризашылығын білдіреді. Балаларды мадақтап, өз сыйлық табыс етеді.
Тәрбиеші сабақты қорытындылап, балалар саяхатшымен қоштасады.
«Бекітемін»
Мектеп директоры: К.М.Мамбетбаев
Сарқан облыстық көмекші мектеп-интернатының 2014-2015 оқу жылында
тіл дамуының кемшіліктерін түзету сабағына арналған сабақ кестесі
Апта күндері
1-ші сынып
2-ші сынып
3-ші сынып
4-ші сынып
5-ші сынып
6-шы
сынып
Дүйсенбі
Сейсенбі
4(жеке)
2(жеке)
3(жеке)
5(жеке)
1(жеке)
6(жеке)
Сәрсенбі
2(жеке)
3(жеке)
4(жеке)
5(жеке)
1(жеке)
Бейсенбі
3
4(жеке)
2(жеке)
1(жеке)
5(жеке)
Жұма
Сенбі
2(жеке)
4
3
1
Логопед: К.К.Смагулова
Годовой план работы на 2013-2014 учебный год учителя-логопеда ФГКОУ СОШ №151 Журкиной Юлии Витальевны
Целью работы школьного логопедического пункта является коррекция и профилактика нарушений развития устной и письменной речи обучающихся.
Задачи:
-
Своевременное выявление нарушений развития письменной и устной речи обучающихся.
-
Комплектование групп. Организация коррекционного процесса, направленного на преодоление трудностей в освоении обучающимися общеобразовательных программ.
-
Оформление и ведение документации.
-
Пропаганда логопедических знаний с целью профилактики нарушений развития речи.
-
Консультативно-методическая работа с учителями начальных классов, родителями, воспитателями ГПД, психологом, воспитателями детского сада.
-
Обобщение и распространение собственного педагогического опыта.
-
Ведение внеурочной работы.
-
Внедрение в коррекционный процесс средств ИКТ с целью повышения его результативности.
-
Оснащение кабинета учебно-методическими пособиями, дидактическим и наглядным материалом.
-
Повышение уровня профессиональной квалификации.
Содержание коррекционного процесса
Направление работы
Содержание
Сроки проведения
Диагностика
- первичное обследование устной речи первоклассников и обучающихся начальной школы, которым рекомендовано продолжить занятия на логопункте;
- диагностика развития письменной речи и чтения обучающихся 2-4 классов;
- итоговое обследование обучающихся
- оценка результатов обследования, обработка данных;
2-13 сентября 2013 г.
Сентябрь 2013 г., январь 2014 г.
Сентябрь 2013 г., май 2014 г.
Ведение документации
- формирование группы детей, зачисленных на логопункт;
- оформление речевых карт;
- заполнение индивидуальных карточек обучающихся;
- заполнение журнала обследования устной и письменной речи;
- написание годового плана работы;
- составление перспективного планирования;
- оформление паспорта кабинета;
- написание справки по особенностям речевого развития развития первоклассников;
- регулярное предоставление отчетов по результатам коррекционного обучения;
2-13 сентября 2013 г.
Октябрь 2013 г.
В течение года
Организация коррекционного процесса
- комплектование подгрупп;
- составление расписания подгрупповых и индивидуальных занятий;
- ведение индивидуальных тетрадей;
2-13 сентября 2013 г.
Взаимодействие с учителями начальных классов, воспитателями ГПД, психологом.
- участие в работе методического объединения;
- посещение открытых уроков и внеклассных мероприятий, а также рабочих уроков по чтению и письму в 1-4 классах.
В течение года
Обобщение и распространение собственного педагогического опыта.
- ведение страницы на сайте , регулярное пополнение страницы новым материалом;
- публикация собственных методических разработок по использованию ИКТ в работе логопеда в журнале «Логопеды Заполярья»;
- проведение открытых занятий;
- участие в подготовке методической недели;
- выступление на педсоветах, семинарах;
В течение года
Февраль-март 2014 г.
В течение года
Консультативно-методическая работа с родителями и воспитателями детского сада.
- выступление на родительских собраниях с целью просветительской работы на темы
«Зачем нужен логопед в школе», «Если Ваш ребенок левша», «Что такое дисграфия», «Как работать по индивидуальным тетрадям дома»;
- индивидуальные консультации с родителями;
- проведение индивидуальных открытых занятий для родителей с целью оптимизации коррекционного процесса;
- оформление стенда «Говорим красиво»;
- участие в собрании родителей будущих первоклассников с целью ознакомления с результатами логопедического обследования;
- проведение круглого стола с воспитателями
детского сада по вопросам речевой готовности к школе и профилактике дисграфии в дошкольном возрасте, доведение до воспитателей и специалистов ДОУ результатов логопедического обследования;
- доведение до родителей школьников результатов первичного, текущего и итогового обследования обследования;
Сентябрь 2013 г.
Декабрь 2013 г.
Март 2013 г.
В течение года
В течение каникул
Апрель 2014 г.
По согласованию с воспитателями ДОУ
В течение года
Ведение внеурочной работы.
- разработка плана работы кружка;
- проведение дополнительных индивидуальных занятий с детьми, пропустившими занятия из-за болезни;
Сентябрь 2013 г.
В течение года
Мероприятия по оснащению кабинета учебно-методическими пособями, дидактическим и наглядным материалом.
- составление плана развития кабинета;
- разработка и оформление дидактического пособия по развитию речевого дыхания;
- изготовление пособий по развитию звуко-буквенного анализа;
- озеленение кабинета;
Сентябрь 2013 г.
Во время каникул
В течение года
Внедрение в коррекционный процесс средств ИКТ.
- разработка методического материала по формированию фонематического слуха и восприятия с использованием современных компьютерных технологий
В течение года
Повышение уровня профессиональной квалификации
- подготовка к защите на первую квалификационную категорию;
- защита первой квалификационной категории
- прохождение курсов повышения квалификации на базе Центра патологии речи и нейрореабилитации г.Москвы по темам «Дизартрия.Нарушение голоса», «Логопедический массаж»
Сентябрь - март 2013-2014 уч.г.
Апрель 2014 г.
19-22 декабря 2013 г.