7


  • Учителю
  • Сабақ жоспары тақырыбы: 'Үй жаннуарлары' (1сынып)

Сабақ жоспары тақырыбы: 'Үй жаннуарлары' (1сынып)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала



Күні:

Маманның аты-жөні:


Смагулова К - логопед

Баланың аты-жөні:


Асан Айтбек

Туған жылы:


29.09.2008ж.

Аңгарымы:


ВР полная расщелина верхней губы и неба слева. Состаяние после хейлопластики. Органическая открытая ринолалия ОНР 3 ур.


Тақырыбы:

Үй жануарлары


Мақсаттар:

Білімділік:

Дамытушылық:

Тәрбиешілік:


Оқушының төрт түлік туралы білімін кеңейту.Төрт түліктің пайдасы туралы әңгімелеу арқылы түсінігін дамыту


Берілген тақырып бойынша оқушылардың ауыз екі сөйлеу тілін, логикалық ойлау қабілетін, сөздік қорын, танымдық іс -әрекетін , сонымен қатар ұсақ саусақ моторикасын дамыту.


Төрт түлікті күтіп баптауға, қорғап, қамқорлық жасауға, төлдерге деген сүйіспеншілік арқылы тәрбиелеу.

Көрнекіліктер:

Мақта, сөйлеу ережесі, сюжеттік сурет, тақпақтар құстар туралы


І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Дем алу жаттығулар

ІІІ. Артикуляциялық жаттығулар ерінге және тілге


ІV. Негізгі бөлім

V. Сергіту сәті.

VІ. Дәптермен жұмыс


Сабақты бекіту:


VІІ. Қорытындылау

Сабақтың барысы:

  • Сәлеметсін бе, Айтбек.

  • Бүгін көңіл-күйін қандай?


Психологиялық күйге келтіру

Біз амандастық, ал біздің саусақтар бір-бірімен амандасқан жоқ

Бас бармақ пен балан үйрек,

Бас бармақ пен ортан терек,

Бас бармақ пен шылдыр шүмек,

Бас бармақ пен кішкене бөбек.


-«Қатты жел» - мұрынмен терең дем аламыз, ауыздан үрлеп шығарамыз.

- Жел қалай соғады? /терең дем аламыз, шығарғанда үстел үстіндегі мақтаға үрлейміз/.


«Сағат»

«Тәтті бал»

«Жымию»


  1. Логомассаж

  • Екі бетті бір мезгілде томпайту

  • Бет жақтары кезекпен томпайту /ауаны бір жақтан екінші жаққа ауыстыру/

  • Тістеп тұрып ауызды ашу

  • Жақты қабыстыру

  • Маңдай , мұрын және бет сүйегі бұлшық еттерінің қатаюна жасалатын уқалау

  • Маңдайды сипалау : маңдайдың ортасынан екі құлаққа қарай сипалау

  • Бетті сипалау: мұрынның екі жағынан ауызға қарай сипалау

  • Мұрынды сипалау :саусақтардың ұшымен екі жағын дірілдетіп жеңіл сипалау


2. Қайталау

Сөйлеу ережелері:

-Сөйлегенде асығыстық жасама;

-Әрдайым деміңді шығарып сөйле;

-Әр сөйлем соңынан үзіліс жаса.


3. «Төрт түлігім ырысым» атты мәтінді оқып беру. /Айналамен таныстыру 67 бет/

Сұрақтарға жауап бер:

  • Төрт түлік деп біз нелерді атаймыз?

  • Сенін үйінде үй жануарлары бар ма?

  • Мұрат пен Қанат не істеді?

  • Олар күн сайын үй жануарларына не берді?


4.Сурет пен жұмыс.

Үй жануарларын ата. Олардың сыртқы түрі мен қылығын сипатта. Сөйлеген кезде асықпай дұрыс сөйлеуге тырыс.


-Айтбек мынау не?(жылқының суретін көрсетіп)

-Жылқының қандай пайдасы бар екенің білесің бе?

-Жылқының төлі қалай аталады?

-Жарайсын жылқы жайында жақсы біледі екенсің, ал енді түйе түлігімен танысайық.

- Түйенің қандай пайдасы бар?

- Төлі қалай аталадлы?

- Өте тамаша, ал мынау қандай жануар? (сиырдың суретін көрсетіп)

- Сиырдан қандай өнім аламыз?

-Ал төлі қалай аталады?

- Ал келесі жануарға көңіл аударшы! Бұл жануар қалай аталады? (қойдың суретін көрсетіп)

- Қойдан қандай өнім аламыз?(талқылау)

- Ал төлі қалай аталады?


Үй жануарлары жайында білімімізді жоғарлатып алдық, ал ендігі тапсырмамыз, төрт-түліктің дәрежесін атайық!

Түйе-байлық. Түйе атасы -Ойсыл қара

Жылқы сәндік. Қой атасы -Шопан ата

Қой мырзалық. Ешкі атасы-Сексек ата

Сиыр ақтық. Жылқы атасы -Қамбар ата

Сиыр атасы -Зеңгі баба.

(оқушыға бұл мәліметті оқып беру, оқушыны мұғалімнің артынан қайталап айтқызу)

Далам қандай тамаша,

Тауға шығам таласа,

Ойға түсем зымырап,

Қозы лақтай шапқылап.

Құлын тайдай тепбісіп,

Сергіп қалдым келісіп.

,

Сөзжұмбақ шешу. Жауабын жаз.

Тастан - тасқа секірген

Ұзың салпаң құлақты.

Қойдан маза кетірген.

/лақ/

Жайлаудағы жайылып жүрген төрт түлікті қораға кіргізейік!

-Айтбек жайлаудағы малды көріп тұрсын ба?

-Кәнеки бұл үй жануарларын қораға бір -бірлеп шақырып кіргізейік!

Жылқыны: Құрау-құрау- деп шақырайық.

Сиырды: Аухау -аухау- деп шақырайық.

Қойды: Пүшайт-пүшайт- деп шақырамыз.

Ешкіні: Шөре-шөре- деп шақырамыз.

Түйені: Көс-көс- деп шақырамыз.

-Түйенің жүгі ауырау, қайта шақырайықшы. Қоржынында не бар екенің көрейік.

-Айтбек қоржынды босату керек, әйтпесе түйеге ауыр ғой, келісесін бе?

-Қоржында саған арналған тапсырмалар бар екен, оларды орындасақ түйенің қоржыны босап, жеңілдейді.


1-ші тапсырма:

Даусынан таны. Үнтаспадан төлдердің дауысын кстіп, төрт -түлікті ажыратып аттарын атау.


2-ші тапсырма:

Жұмбақ жасыру.


3-ші тапсырма :

«Менің сүйікті түлігім».


4-ші тапсырма:

Суреттегі қай жануар артық? Неліктен? Қалған жануарларды бір сөзбен қалай атасақ болады?


5-ші тапсырма:

Әр төлді енесімен сызық арқылы қосып көрсет.

Сурет - жұмбақ шешейік

/Шарларға дауыссыз дыбыстардан басталатын үй жануарларын ілу. Сурет бойынша магниттік тақтамен жұмыс/.


Л мен Р дыбыстары бар жаңылтпаштар жаттау.


Сабақ аяқталды, белсене қатысқаңдарына рахмет!



Күні:

Маманның аты-жөні:


Смагулова - логопед

Баланың аты-жөні:


Асан Айтбек

Туған жылы:


29.09.2008ж.

Аңгарымы:


ВР полная расщелина верхней губы и неба слева. Состаяние после хейлопластики. Органическая открытая ринолалия ОНР 3 ур.


Тақырыбы:

Үй жануарлары


Мақсаттар:

Білімділік:

Дамытушылық:

Тәрбиешілік:


Оқушының төрт түлік туралы білімін кеңейту.Төрт түліктің пайдасы туралы әңгімелеу арқылы түсінігін дамыту


Берілген тақырып бойынша оқушылардың ауыз екі сөйлеу тілін, логикалық ойлау қабілетін, сөздік қорын, танымдық іс -әрекетін , сонымен қатар ұсақ саусақ моторикасын дамыту.


Төрт түлікті күтіп баптауға, қорғап, қамқорлық жасауға, төлдерге деген сүйіспеншілік арқылы тәрбиелеу.

Көрнекіліктер:

Мақта, сөйлеу ережесі, сюжеттік сурет, жылқының суреттері бейнеленген слайд


І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Дем алу жаттығулар


ІІІ. Артикуляциялық жаттығулар

Жаңа сабаққа шолу


ІV. Негізгі бөлім


Сергіту сәті


Бекіту

Үй жұмысын беру


Қорытындылау


Сабақтың барысы:

  • Сәлеметсін бе, Айтбек.

  • Бүгін көңіл-күйін қандай?


Психологиялық күйге келтіру

Біз амандастық, ал біздің саусақтар бір-бірімен амандасқан жоқ

Бас бармақ пен балан үйрек,

Бас бармақ пен ортан терек,

Бас бармақ пен шылдыр шүмек,

Бас бармақ пен кішкене бөбек.


-«Қатты жел» - мұрынмен терең дем аламыз, ауыздан үрлеп шығарамыз.

- Жел қалай соғады? /терең дем аламыз, шығарғанда үстел үстіндегі мақтаға үрлейміз/.


«Сағат»

«Тәтті тосап»

«Жымию»


  1. Логомассаж

  • Екі бетті бір мезгілде томпайту

  • Бет жақтары кезекпен томпайту /ауаны бір жақтан екінші жаққа ауыстыру/

  • Тістеп тұрып ауызды ашу

  • Жақты қабыстыру

  • Маңдай , мұрын және бет сүйегі бұлшық еттерінің қатаюна жасалатын уқалау

  • Маңдайды сипалау : маңдайдың ортасынан екі құлаққа қарай сипалау

  • Бетті сипалау: мұрынның екі жағынан ауызға қарай сипалау

  • Мұрынды сипалау :саусақтардың ұшымен екі жағын дірілдетіп жеңіл сипалау


Сөйлеу ережелері:

-Сөйлегенде асығыстық жасама;

-Әрдайым деміңді шығарып сөйле;

-Әр сөйлем соңынан үзіліс жаса.

Л:- Айтбек сен төрт түлік малды білесінбе?

  • Қандай үй жануарларын білесін?


Бүгінгі сабақта үй жануарының бір түрі жылқы жайында өтеміз


Сурет пен жұмыс.

(жылқының суретін көрсетіп, оқушының жылқы жайында білімін тексеру)

М: -Ал енді тыңда жылқы дегеніміз....(слайд арқылы жылқының түрлерін, түс-пішіндерін атап өтіп, бір жылқыны алып оның көзі ,тұмсығы, жалы, тұяғы, тағасы, құйрығы, денесі т.б. бар екенің атап өту)

М:- Ал жылқыны не үшін асырайды? Пайдасы неде? (ет, қымыз беретіндігін және мінсе көлік болатындығын атап өту)

М:- Жылқы немен қоректенеді? (жазда жайлауда жайылады, ал иесі жаздың күні қызтың қорегін дайындайды, яғни шөп, жем, арпа, сұлу).

М: - Жылқының өмір суру ортасы қандай? (Жылы уақытта ашық аспанның астында,қатты суықта ықты жерде тұратыңдығын атап өту).


Есіне сақта! Біздің ата -бабамыз..

Түені -байлық, десе,

Жылқыны- сәндік, дейтін.


Түйенің атасы -Ойсыл қара болса,

Жылқының атасы -Қамбар ата.

Ормандағы аюдың

Құлпынайы көп екен,

Теріп, теріп алайық,

Қалтамызға салайық.

Суреттен жылқының және түйенің балаларын тауып сызық арқылы қосу (ұсақ саусақ моторикасына арналған жаттығу).



Венн диаграмасы: Жылқы және түйе, салыстыру.





Жылқы суретін бояп келу.

Бүгінгі сабақ осымен аяқталды.Саған бүгінгі сабақ ұнадыма? Несімен? Жаңадан өзіне білім алдың ба?





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал