- Учителю
- Розробка виховної години на тему: «Дотримання правил дорожнього руху – це запорука вашого життя і здоров’я!»
Розробка виховної години на тему: «Дотримання правил дорожнього руху – це запорука вашого життя і здоров’я!»
Артемівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 7
Артемівської міської ради Донецької області
Розробка
виховної години
на тему: «Дотримання правил дорожнього руху -
це запорука вашого життя і здоров'я!»
Підготувала:
Класний керівник 6 класу
Авраменко Наталя Валентинівна
2015-2016н.р.
Мета. Формувати відповідальне ставлення до питання особистої і громадської безпеки в умовах дорожнього руху.
Закріпити знаня правил дорожнього руху і навички безпечної поведінки на дорогах.
Залучити школярів до участі в пропаганді правил безпечної поведінки на дорогах серед однолітків.
Ознайомити з алгоритмом дії при ДТП.
Розвивати мислення, увагу, спостережливість.
Хід:
І. Вступна частина.
-
Організаційний момент.
-
Мотивація.
Учитель: По вулицях і дорогах удень і вночі, у спеку й холод безперервним потоком рухаються транспортні засоби їдуть легкові й вантажні автомобілі, автобуси, тролейбуси, трамваї, мчать мотоцикли, котять велосипедисти. З кожним роком транспортних засобів стає все більше. Збільшується інтенсивність руху. Обстановка на вулицях і дорогах стає дедалі складнішою, особливо великий рух у години «пік»: вранці, коли дорослі поспішають на роботу, а діти йдуть до школи, і ввечері, коли всі повертаються з роботи, з навчання. У ці години пішоходи і водії повинні бути особливо уважні й обережні.
Одна з обов'язкових умов безпеки руху - знання і чітке виконання правил дорожнього руху - закону вулиць і доріг. Правила дорожнього руху знають водії усіх видів транспорту, їх також зобов'язані знати і точно виконувати усі пішоходи - як дорослі, так і діти.
Погляньте на дошку та спробуйте вгадати тему нашого уроку:
«Дотр*м*ння пр*в*л д*р*жнь*г* р*х* - це запорука вашого ж*тт* і зд*р*в'*!» («Дотримання правил дорожнього руху - це запорука вашого життя і здоров'я!» Соблюдение правил дорожного движения - это залог вашей жизни и здоровья!)
ІІ. Основна частина.
-
Історична довідка. Вчитель пропонує заповнити пропуски за допомогою ключових слів:
цар Петро І Гай Юлій Цезар дорожні знаки світлофор
-
Першим в історії правителем, який ввів правила дорожнього руху, був …(Гай Юлій Цезар). Він видав закон, відповідно до якого жінки Риму не мали права керувати колісницями.
-
Ще з січня 1618 року …(цар Петро І) видав наказ про правила дорожнього руху. Ці правила обмежували швидкість їзди. Було введено правосторонній рух.
-
Складова Правил дорожнього руху - …(дорожні знаки). Вони у своєму розвитку пройшли довгий шлях становлення та удосконалення - від верстових, кілометрових.стовпів та попереджувального трикутника "Обережно, жаби!" до міжнародної стандартизації.
-
Нині, окрім регулювальника, найголовніший "командир" вуличного руху - …(світлофор). А його прототипом був семафор, вперше встановлений у Лондоні в 1868 році. Перші електричні світлофори з'явилися в США в 1914 році. Вони мали всього два кольори - червоний і зелений, а до цього просто по черзі відкривалися-закривалися кольорові планшети - екрани. У Нью-Йорку в 1918-му, а в Москві в 1930 році встановлені перші триколірні світлофори.
-
Вправа «Самозахист від ДТП».
Вчитель: Чи знаєте ви, що таке ДТП?
Учні отримують зелені та червоні кружечки. Якщо твердження правдиве, учні піднімають зелений кружечок, якщо ні - червоний.
Вчитель: Кращим засобом самозахисту від ДТП є виконання правил дорожнього руху. Досягти цього можна, завжди дотримуючись пішохідної дисципліни, а саме:
-
переходити дорогу на червоне світло незалежно від наявності на ній автомобілів - НІ;
-
вибігати на проїзну частину з тротуару, - НІ, можна лише спокійно зійти, попередньо оцінивши ситуацію;
-
ходити лише тротуарами, а якщо вони відсутні - по узбіччю, обов'язково повернувшись обличчям до транспорту, що рухається,- ТАК: тоді не тільки водій бачитиме пішохода, а й пішохід - водія;
-
зібравшись переходити вулицю, спочатку подивитися праворуч, а, дійшовши до середини,- ліворуч - НІ: спочатку подивитися ліворуч, а, дійшовши до середини,- праворуч;
-
на дорозі відстань до автомобіля залежить від швидкості, з якою той рухається, - ТАК: отже, навчіться розраховувати, коли до авто далеко, а коли - близько; при цьому пам'ятайте, що навіть при швидкості 60 км/год гальмовий шлях автомобіля буде довшим за 15 метрів.
-
якщо зіткнення неминуче, треба залишати машину до її зупинки - НІ: головне - перешкодити своєму переміщенню вперед і захистити голову. Водію упертися ногами в підлогу, нахилити голову вперед і, напружуючи всі м'язи тіла, впертися руками в кермове колесо; пасажир повинен закрити голову руками й завалитися набік;
-
У разі перекидання автомобіля не «розпирайтеся» руками й ногами в салоні, а згрупуйтеся, вхопіться руками за сидіння і щосили притисніться до нього -ТАК.
-
У разі падіння автомобіля у воду:
-
якщо машина тримається якийсь час на плаву, потрібно спробувати вискочити з неї через відчинені двері. - НІ: Двері відчиняти при цьому не слід, тому що до салону через відчинені двері рине вода, евакуюватися потрібно через вікна. Іноді для цього досить кількох секунд.;
-
при зануренні у воду з зачиненими вікнами та дверима повітря в салоні ще зберігається кілька хвилин. За цей час можна ввімкнути фари, щоб потім легше було шукати автомобіль, зробити глибокі вдихи й видихи, щоб наситити кров киснем, позбутися зайвого одягу, взяти документи й вибиратися з машини вплав через вікна, вхопившись за дах, інакше сильний потік води відкине вас назад. Якщо вікно не опускається, слід розбити лобове скло; опинившись під водою, пам'ятайте, що у вас у запасі 30-40 секунд, і цього цілком достатньо, щоб вибратися з води. Головне - не панікувати.
-
Перегляд відеоуроку "Небезпеки, які можуть Вам зустрітися по дорозі в школу"
-
Вікторина «Експерти з ПДР». Учні поділяються на команди та відповідають на питання. Виграє команда, яка отримала більше балів за правильні відповіді.
-
Де повинен рухатись пішохід по заміській дорозі? (По лівій обочині, назустріч рухомому транспорту).
-
Які лінії розмітки ви знаєте? (Горизонтальна розмітка, вертикальна розмітка).
-
На які групи діляться всі дорожні знаки? (Попереджувальні, знаки пріоритету, заборонні, наказові, інформаційно-вказівні, знаки сервісу, знаки додаткової інформації.).
-
Які попереджувальні знаки вам відомі? Про що вони говорять? («Пішохідний перехід», «Діти», «Ремонтні роботи», «Нерівна дорога», «Залізничний переїзд», «Небезпечний поворот» і т.д.).
-
Що таке світлофор-мигалка? Для чого він встановлюється і який сигнал подає? (Світлофор, у якому кольори мигають. Зокрема, жовтий мигаючий сигнал чи два жовтих почергово мигаючих сигнали дозволяють рух і попереджають про нерегульоване перехрестя чи пішохідний перехід).
-
Де на автомобілі встановлюється державний номерний знак? (Внизу передньої і задньої частин кузова автомобіля).
-
Що таке гальмівний шлях автомобіля ? (Це шлях автомобіля від початку гальмування до повної зупинки).
-
Які ви знаєте заборонні дорожні знаки ? («В'їзд заборонено», «Рух заборонено», «Пішохідний рух заборонено», «Стоянка заборонена» і т. ін.)
-
З якого віку дозволяється перевозити дитину на передньому сидінні легкового автомобіля? (Забороняється перевозити: дітей, зріст яких менше 145 см або тих, що не досягли 12-річного віку, - у транспортних засобах, обладнаних ременями безпеки, без використання спеціальних засобів, що дають змогу пристебнути дитину за допомогою ременів безпеки, передбачених конструкцією цього транспортного засобу; на передньому сидінні легкового автомобіля - без використання зазначених спеціальних засобів; на задньому сидінні мотоцикла та мопеда)
-
З якого віку дозволяється перевозити дітей в кузові вантажівки? (Забороняється перевозити дітей до 16-річного віку в кузові будь-якого вантажного автомобіля)
ІІІ. Заключна частина.
Рефлексія. Доповни речення «Для мене дотримання правил дорожнього руху - це…»
Домашне завдання: розробити проект пам'ятки для пішоходів.