7


  • Учителю
  • Открытый урок на тему: Менің сүйікті мерекем

Открытый урок на тему: Менің сүйікті мерекем

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Алматы облысы

Еңбекшіқазақ ауданы

«О.Жандосов атындағы орта мектеп»

коммуналдық мемлекеттік мекемесі













Ашық сабақ

4 «В» сынып

Тақырыбы: Менің сүйікті мерекем





















Өткізген: Сүлейменова Ш.Е..





















2016 жыл

















4 «В»- сыныпҚ Қазақ тілі



Сабақтың тақырыбы

Менің сүйікті мерекем





Мақсаты

Білімділік:Мерекелер туралы оқушыларға толық мәлімет беру. Өзіне және достарына қандай мереке ұнайтынын айта алуға үйрету; сыни тұрғыда ойлауға және өз ойын жаза білуге үйрету;

Дамытушылық: білім және білік дағдыларын, топтық жұмыстар арқылы белсендікліктерін, қабілеттерін, байланыстыра сөйлеу дағдыларын дамыту;

Тәрбиелік:ынтымақтастықта жұмыс істеуге, қуанышқа ортақтаса білуге, сыйластыққа тәрбиелеу.Адамгершілік құндылықтарын арттыру.

Жұмыс нәтижесі

Сүйікті мерекесі туралы айта алу; сөйлеу барысында мерекелердің атауларын дұрыс қолдану;

тақырып бойынша белсенді сөздік қорды меңгеру.

Сілтеме

Қазақ тілі оқулығы 4 -сынып. «Алматыкітап баспасы» 2015жыл. А.Ж. Хазимова . Б.У. Салыхова



Әдіс -тәсілдер

Топтық жұмыс; топқа бөліну, ашықхат жазу, жұптық жұмыс , жеке жұмыс

Диалогтік оқыту: сұрақ - жауап, әңгімелесу

АКТ-ны пайдалану: интерактивті тақта арқылы

«Миға шабуыл» әдісі. Жеке жұмыс; Жұптық жұмыс.

Шығармашылық жұмыс, сөзжұмбақ шешу

Ресурстар

Интернет материалдары,слайдтар, интерактивті тақта, мұғалімге арналған әдістемелік құрал авторы:

А.Ж. Хазимова, Б.У. Салыхова «Қазақ тілі» 4 сынып

Оқулық, сөздік дәптері, магнитті тақта, компьютер, стикерлер, маркерлер, А 3 плакат, бағалау парағы.

АКТ, постер ,маркерлер, кеспе қағаздар, суреттер

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут





Сабақ жоспары

  1. Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою

  2. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша

  3. Рефлексия

  4. Үйге тапсырма























Сабақтың тақырыбы: Менің сүйікті мерекем



Іс- әрекет кезеңі

Педагог қызметі

Оқушы қызметі

Ұйымдастыру формасы

Күтілетін нәтиже

Бағалау формасы

Ұйымдастыру кезеңі





Сабақты Әнұранмен (Гимн)бастау

Күндей жадырап,

Айдай арайлап,

Жұлдыздай жарқырап,

Судай таза көңілмен,

Бүгінгі сабағымызды бастайық!

Сыныпты 4 топқа бөлу :

«16 желтоқсан» тобы

«1 қаңтар» тобы

«8 Наурыз» тобы

«22 Наурыз» тобы



Сабақтың ұраны:

Біз балдырған баламыз,

Құстай қанат қағамыз.

Дүниені аралап,

Оқып, білім аламыз.

Үй тапсырмасы бойынша

білімін анықтау.

Әр топтан оқушылар үйде жазып келген ашықхаттарын оқиды





Оқушылар топқа бөлінеді





























































Үйде орындаған тапсырманы оқиды



Топтық жұмыс





























































Жеке жұмыс



Сынып ұжымында ынтымақтастық орнап, психологиялық жағымды ахуал орнайды



























































Өткен тақырыптарды еске түсіреді, оқушылар білімдері пысықталады.





































































Оқушылардыларды смайликтер арқылы бағалау

Білу

Жаңа сабаққа кіріспе. Қызығушылықтарын ояту. Сөзжұмбақ «Мереке»



1. «Пословица» сөзінің аудармасы қандай?

2. «Сказка» сөзінің аудармасы қандай?

3. « Спасибо» сөзінің аудармасы қандай?

4. «Свобода» сөзінің аудармасы қандай?

5. « Книга» сөзінің аудармасы қандай?

6. «Труд» сөзінің аудармасы қандай?



Сөзжұмбақты шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашамыз. Бірінші қатарда «мереке» деген сөз шығады.





Балалар, қандай мерекелерді білесіңдер?

Мақсат қою кезеңі

Электронды оқулық арқылы шылау түрлерімен таныстыру

Оқушылар сөздердің аудармаларын еске түсіреді. Сөзжұмбақты шешеді.

Сабақ тақырыбымен танысады

































Электронды оқулық арқылы оқушылар жаңа сабақты мұқият тыңдайды.



Ұжымдық жұмыс

















































Электронды оқулықпен жұмыс

Ынта- ықыласы, қызығушы

лығы артады









































Мерекелер туралы оқушыларға электрондық оқулық арқылы толық мәлімет алады.

Өзіндік баға

Түсіну

Оқулықпен жұмыс

1-тапсырма

Саған қандай мереке ұнайды?

1-топ «16 желтоқсан»: Маған Тәуелсіздік күні ұнайды.

2-топ«1 қаңтар»: Маған Жаңа жыл мерекесі ұнайды.

3-топ «8 Наурыз»: Халықаралық әйелдер күні ұнайды.

4- топ«22 Наурыз» Маған Наурыз мерекесі ұнайды.



Оқулық бойынша топтық жұмыс.

Оқушылар сұраққа жауап береді

Дәптермен жұмыс

Оқулықпен жұмыс

Оқушылар өздері топтық жұмыста ойланып, ақылдасып ізденушілігі артады.

Топ басшысының бағасы

Қолдану

Оқушылардың түсінгендерін байқау

2- тапсырма Сұрақтарға жауап беру

1 Сен мереке күні кімді құттықтайсың?

2 Сен не сыйлайсың?

3 Сен не тілейсің?

























Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Өзгені тыңдай отырып, өз білімін толықтырады райды.

Топпен жұмыс

жеке жұмыс



Ойлау белсенділігі, тапқырлығы, қабілеттері дамиды.

Өзін топта ұстай білуі, өз ойын өзгенің ойымен салыстыра отырып бағалау дағдысы қалыптасады



Мұғалім бағасы







Талдау

3- тапсырма Тыңда , оқы

Әр топ өз мерекелері туралы мәтінді оқып таныстырады.

Мәтін бойынша әр топ диалог жүргізеді







5- тапсырма Үлгі бойынша сөйлесу







Сергіту сәті «Қара жорға» биі

Оқушылар мәтінмен танысып, диалог құрайды, ойын мәнді жеткізуге тырысады, алған білімдерін қолдана біледі.

Бір- біріне сұрақ қойып, үлгіге сәйкес жауап береді.

Бірлескен топтық жұмыс











Жұптық жұмыс

Өз білімін бағалауға дағдыланады, ұжыммен арадағы ынтымақтас

тық пайда болады

Өзіндік қорытынды баға

Жинақтау

1 Жұмыс дәптеріндегі тақыырып бойынша тапсырмаларды рет- ретімен орындап жазба жұмыстарды жүргізеді







2 Әр топ өз тобына байланысты өлең жолдарын оқиды.









3 Толықтырып жазуға әр топқа кеспе қағаздар тарату.







Бүгінгі сабақ туралы өз ойларын стикерге жазып тақтаға іледі

Оқушылар оқулықтағы лексико-грамматикалық тапсырмаларды бекіте түседі.





Өлеңді мәнерлеп оқиды.











Тапсырманы толықтырып жазады





Стикерлер толтырады



Жеке жұмыс











Бірлескен топтық жұмыс









Топтық жұмыс







жеке жұмыс

















</<br>

Өлеңді түсіне отырып, сыни тұрғыда ойланады.



Оқушылар

дың білімдері артады.





Мұғалімнің бағасы

Бағалау

Топ басшысына бағалау парағын толтырту

Бағалау критерийлері бойынша мұғалімнің жиынтық бағасы

Топ басшысы бағалау парағын толтырады.

Бағалау критерийлері бойынша



жеке жұмыс







Әділ, нақты бағалауға үйренеді

Бағалау критерийлері бойынша жинақтық баға қою.



Үйге тапсырма

87- бет, 4 - тапсырма

















Бағалау парағы Топ басшысы:Сұрақ

Жауап

Мәтінмен

жұмыс

Диалогпен

жұмыс

Қорытынды

1













2













3













4































































Бағалау парағы Топ басшысы:Сұрақ

Жауап

Мәтінмен

жұмыс

Диалогпен

жұмыс

Қорытынды

1













2













3













4































Бағалау парағы Топ басшысы:Сұрақ

Жауап

Мәтінмен

жұмыс

Диалогпен

жұмыс

Қорытынды

1













2













3













4































Бағалау парағы Топ басшысы:Сұрақ

Жауап

Мәтінмен

жұмыс

Диалогпен

жұмыс

Қорытынды

1













2













3













4































Бағалау парағы Топ басшысы:Сұрақ

Жауап

Мәтінмен

жұмыс

Диалогпен

жұмыс

Қорытынды

1













2













3













4







































Мұғалімнің бағалау парағы1-тап-

сырма

2-тап-

сырма

3-тап-

сырма

4-тап-

сырма

5-тап-

сырма

6-тап-

сырма

Қорытынды

1



















2



















3



















4



















5



















6



















7



















8



















9



















10



















11



















12



















13



















14



















15



















16

































Сөзжұмбақ «Мереке»



1«Пословица» сөзінің аудармасы қандай?



2. «Сказка» сөзінің аудармасықандай?



3. «Спасибо» сөзінің аудармасы қандай?



4. «Свобода» сөзінің аудармасы қандай?

5. «Книга» сөзінің аудармасы қандай?



6. «Труд» сөзінің аудармасы қандай?



















Сабақтың ұраны:



Біз балдырған баламыз,



Құстай қанат қағамыз.



Дүниені аралап,



Оқып, білім аламыз.





Топтық ереже

Мұғалімді тыңдаймыз,

Бір-бірімізді сыйлаймыз,

Уақытқа қараймыз,

Пікірімізді тыңдаймыз,

Бір-бірімізді бағалаймыз.















16 желтоқсан





16 желтоқсан





16 желтоқсан





16 желтоқсан













1 қаңтар





1 қаңтар





1 қаңтар





1 қаңтар











8 Наурыз





8 Наурыз





8 Наурыз





8 Наурыз







22 Наурыз





22 Наурыз





22 Наурыз





22 Наурыз



























































































































































































































































Халықаралық әйелдер күні - көп елде наурыздың 8-ші жұлдызында тойланады.

1975 жыл - Халықаралық әйелдер жылы боп аталғаннан кейін, сол жылдан бастап БҰҰ ресми түрде наурыздың 8-ші күнін Халықаралық әйелдер күні етіп бекітті. Қазақстанда демалыс күні боп табылады. Х. ә. к-н жыл сайын мерекелеу туралы шешім 1910 ж. Копенгагенде социалист әйелдердің халықар. конгресінде қабылданған. Бірқатар Еуропа елдерінде тұңғыш рет 1911 ж., ал Ресейде 1913 ж. өткізілді. Қазақстанда Х. ә. к-н мерекелеукеңесөкіметіорнағаннанкейінбасталды.

Соныменқатаркелесі ТМД елдерінде де бұлкүндемалыскүнібопбекітілген:

Наурызмейрамы - ежелгізаманнанқалыптасқанжылбастаумейрамы. Қазіргікүнтізбебойынша (наурыздың 22) күн мен түнніңтеңесуікезінекеледі.Көне парсы тілінденава=жаңа + рәзаңһ=күн, «жаңакүн» мағынасында, қазіргі парсы тілінде де солмағынаменқалған (но=жаңа + роуз=күн; мағынасы «жаңакүн»), яғни «жаңажылды» (күнөсуінбелгілеуі) білдіреді.

2010 жылдың 10 мамырынанбастапБіріккенҰлттарҰйымының Бас ассамблеясының 64-қарарына сәйкес 21 наурыз "ХалықаралықНаурызкүні" болыпаталыпкеледі.[1] Бас ассамблея өзініңбергентүсініктемесінде "Наурыздыкөктеммерекесіретінде 3000 жылданберіБалқантүбегінде, Қаратеңізаймағында, Кавказда, Орта АзиядажәнеТаяуШығыста 300 миллион адамтойлапкележатқандығын" мәлімдеді. Ал UNESCO болса, 2009 жылдың 30 қыркүйегіндеНаурызмейрамынадамзаттыңматериалдықемесмәденимұратізімінекіргізді. [2]

ҚазақстандаНаурызмейрамыүшкүн: 21-23 наурызаралығындааталыпөтіледі (2010 жылданбастап).Жалпы, Наурыз парсы, кавказжәнетүрікхалықтарыныңарасындакөктеммейрамыжәнежаңажылдыңбасталуыретіндетойланады. ОлИранда 21 наурызда, Орталық Азия елдеріндежәнеӘзірбайжанда, мемлекеттікмерекеретіндеТәжікстандажәнеҚазақстанда - 22 наурызда, Өзбекстан мен Түркияда 21 наурызкүніаталыпөтіледі.

Наурыз - көнемейрам. Наурызмерекесінтойлаудәстүрідүниежүзіхалықтарыныңкөпшілігініңтұрмыс-салтындабағзызамандарданорыналған. Бұлмейрамдыежелгігректер "патрих", бирмалықтар "су мейрамы", тәжіктер "гүлгардон", "бәйшешек", "гүлнаурыз", хорезмдіктер "наусарджи", татарлар "нардуган", буряттар "сагаансара", соғдылықтар "наусарыз", армяндар "навасарди", чуваштар "норисояхе" дептүрлішеатаған. ӘбуРайхан Бируни, Омар һайям, т.б. еңбектеріндешығысхалықтарыныңНаурыздықалайтойлағандығытуралымәліметтер мол. Мысалы, парсы тілдесхалықтарНаурыздыбірнешекүнтойлаған. Оларбұлкүндердеәржергеүлкен от жағып, отқа май құяды; жаңаөнгенжетідәнгеқарапболашақтыболжайды; жетіақкесемендәстүрліұлттықкөже "сумалак" ұсынады; ескікиімдерінтастайды; ескіргеншыныаяқтысындырады; бір-бірінегүлсыйлап, үйлерініңқабырғасынадөңгелекою - "күнсимволын" салады; үйдегітіреуағашқагүліледі; түрліжарыстар (жамбы ату, т.б.) ұйымдастырады.

ДәстүрліқазаққоғамындаҰлыскүніжыл басы саналған. Халықтыңмифологиялықтүсінігібойынша 21 наурызтүнідаланыҚыдыраралайды. Ұлыскүніқазақеліүшінәрқашанқасиетті, киелісаналған. Халық таза, жаңакиімдерінкиген. Ауылдың ер адамдарыбір-біріменқосқолдасып, төсқағыстырады; әйелдерқұшақтасып, бір-бірінеигітілектерайтады. Бірін-бірімерекегеарнапдайындалғаннаурызкөжеішугешақырады. Оғанқойдың басы мен сүретсалыппісірілуі - қыстағамымен (етпен) қоштасуды, құрамынаақтыңқосылуы - жазтағамымен (сүт, ақ) қауышудыбілдіреді. Әдетте, осы күніадамдар арам пиғыл, пендешілікатаулыдантазарып, ар-ожданыалдындаарылады. Ауылақсақалдарыараларынажіктүскенбауырлас ел, руларды, ағайын, дос-жарандардыбірдастарқаннандәмтаттырып, табыстырған, жалғызжарымжетімдердіүйлендіріп, жекеотауеткен. Кембағал, мүгедектердіжақынтуыстарыныңқарауынаарнайыміндеттептапсырған. Жұтқаұшырапқиналғандарғажылужинапберген. Алтыбақанбасындаәнайтылып, күйтартылады. Дәстүрліұлттықойындар (көкпар, аударыспақ, күрес, қызқуу, алтыбақан, теңкөтеру, т.б.) ойналады. Таңатакөпшілікбиіктөбеніңбасынашығып, атқантаңдықарсыалады





Наурызшаттықәніміз,

Салтанаттысәніміз.

Әнсалып, жаскәріміз

Би билейікбәріміз.

































Күндей жадырап,

Айдай арайлап,

Жұлдыздай жарқырап,

Судай таза көңілмен,

Бүгінгі сабағымызды бастайық!











































 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал