7


  • Учителю
  • «Қонақтар» әңгімесінің көркемдік тілі, кейіпкерлер әлемі (8 класс)

«Қонақтар» әңгімесінің көркемдік тілі, кейіпкерлер әлемі (8 класс)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Пәні: Әдебиет Класы: 8"В" Күні: Сабақтың тақырыбы «Қонақтар» әңгімесінің көркемдік тілі, кейіпкерлер әлемі Сабақтың мақсаты: Шығарманы талдау арқылы жазушы шеберлігін меңгерту, кейіпкерлер іс-әрекетін талдау, баға беру. Күтілетін нәтиже Шығарманың тақырып,
предварительный просмотр материала

Қысқа мерзімді жоспар


Пәні:

Әдебиет

Класы:

8"В"

Күні:


Сабақтың тақырыбы

«Қонақтар» әңгімесінің көркемдік тілі, кейіпкерлер әлемі

Сабақтың мақсаты:

Шығарманы талдау арқылы жазушы шеберлігін меңгерту, кейіпкерлер іс-әрекетін талдау, баға беру.

Күтілетін нәтиже

Шығарманың тақырып, идеясын, тіл көркемдігін бірлескен жұмыс барысындағы ынтымақтастық арқылы сын тұрғысынан талдай алады; ақыл-ой үдерісі, сөйлеу шеберлігін дамыту.

Қолданылатын модульдер

1.Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер; 2.Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; 3.Оқу үшін бағалау және оқуды бағалау; 4. АКТ-ны қолдану; 5.Талантты және дарынды балаларды оқыту; 6. Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту; 7.Оқытуды басқару және көшбасшылық.

Ресурстар:

үлестірме парақшалар, маркер, желім, қайшы, сызғыш, смайликтер, стикерлер, флип-чарт блокноты

Кезең


Қолданыла-тын

әдіс-тәсілдер

Сабақ барысындағы

мұғалімнің іс-әрекеттері

Сабақ барысындағы оқушылардың

іс-әрекеті

Бағалау

Күтілетін

нәтижелер

Ұйымдастыру

Диалогтік


1 мин.

  • Амандасу;

  • сабаққа қатысымдары мен даярлықтарын тексеру;

  • Назарды сабаққа аударту;


  • Амандасу;

  • Сабаққа қатысымдары мен даярлықтары жөнінде мәлімдеме жасау;

  • Назарды сабаққа аудару;


  • жинақылық пен жауапкершілік;

Қызығушылықты ояту

Топқа бөлу


2 мин.

  • Оқушылардың есімдерінің алғашқы әріптері бойынша топқа біріктіру.Көшбасшысын тағайындау.

  • Тренингтің шартымен танысады;

Топқа бірігіп, көшбасшы тобының бақылаушысын, хатшысын, суретшісін тағайындайды.


  • Бірлескен топта ынтымақтастықпен жұмыс жасауға деген белсенділігі;

  • Топ ережесін қалт жібермеуі;

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

Бекіту.

5минут


«Синквейн» әдісі арқылы өткен тақырыпты қорытындылау.

Зат есім.

Сын есім.

Үш етістік.

Синоним.

Әр топ үздік тұжырымдалған бір сөйлемін оқиды.


Смайликтер арқылы бағаланады.


  • Жан-жақты түйіндеме жасай алуы;

  • Ақпаратты қысқа да нұсқа жазбаша түрде тұжырымдай алуы.

Мағынаны тану сатысы


Жаңа мағынаны тану, ажырату.

10 мин

Пысықтау сұрақтары:

Портрет дегеніміз не?

Эпитет дегеніміз не?

Теңеу дегеніміз не?

Жауап берген оқушыларға жұлдызша арқылы бағалау.

Берілген сұрақтар барысында өткен білімдерін еске түсіреді.


«Жұлдызша» арқылы бағалау.

  • ішкі түйсік пен таным белсенділігі;

  • тыңдалым дағдысы;

Оқулықпен жұмыс

3 мин

Жеке жұмыс. «Кімнің портреті?» ойыны.

Әңгімедегі кейіпкерлер портретін мәтіннен табу.Дәптерге жаздыру.

Сапабек- Ат жақты, қапсағай сары жігіт.

Тома - Ат жақты, қапсағай сары жігіт.

Жеңіс- Аяқ -қолы шидей, көзі қитар, алтылар шамасындағы ұл.

«Үш шапалақ» әдісі

Мәтінмен өз бетінше жұмыс жасау дағдысын дамыту,ақпаратты қысқа түрде жазбаша түйіндейді.

ІII.

«Талдау»

13 мин


Қалпақтарды түсіне қарай таңдатып, пікірталастыру

«Ойлаудың алды қалпағы»

Оқушылар қалаулары бойынша қалпақтарын түстерін таңдату.

Қалпақ түстері бойынша тапсырмалар беру.


Ақ қалпақ -Тақырып туралы түсінік беру.

Сары қалпақ - Сапабектің іс-әрекеттерін қолдау.

Қызыл қалпақ -Ерғабыл қарияның іс- әрекетін өз эмоциясын жеткізу.

Қара қалпақ - Сапабектің іс-әрекетінің жағымсыз жақтарын айту.

Жасыл қалпақ -Қарияларды ренжітпеудің қандай жолдары бар еді?

Көк қалпақ - шолу . Тақырып туралы қорытынды жасау.

«Үш шапалақ» әдісі

Ұсынылған проблема бойынша өз ойына талдау жасай білу;

Таным әрекеті үдерісінде қарым-қатынас шеберлігі көрсете алады;


Мінездеме беру.

3 мин

Әр топқа кейіпкерлерге мінездеме жаздыру.

1-топ.Ерғабыл

2-топ. Тома

3-топ.Сапабек

«Бас бармақ»

қарым-қатынас барысында еркін жауап беру;

Ой-толғаныс

Сын тұрғысынан ойлау сұрақтары

3 мин

Төмендегі сұрақтарды қою:

  • Жастардың ата-ана алдындағы парызы неде?

  • Сапабек осы парызды қалай түсінеді?

  • Қарттар өз өмірлерінің соңғы кезінде нені армандап еді?

  • Сапабек қарттардың арман-тілегін орындай ала ма?

Әңгіменің басты оқиғасы неде?

Қойылған сұрақтарға сын тұрғысынан жауап беріп, өзіндік көзқарасын білдіреді.

"Бағдаршам" әдісі


Ақпаратты жұмыс жасау барысында ынтасын арттыру; мұқият тыңдау қабілетін арттыру; өз оқуына жауапты болу.

Кері

байланыс

3 мин

«Досқа бес кеңес». Үздік жұмысты мадақтау.

Кері байланыс парағын үлестіру;

Бір-біріне шығармадан түйген ойына байланысты тәлімді кеңес жазады.

Әңгіме қорытындысы бойынша өз досына бес кеңес жазып, ұсынады.

Смайликтер арқылы бағаланады.


Бағалау


Жиынтық бағалау

2 мин.

  • Сабақ барысындағы оқушы іс-әрекеті мен дағдыларын, білімін суммативті бағалайды;

  • Күнделікке жиынтық бағаларын қойдыртады;

Суммативті бағалау

  • Талпыныс;








 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал