7


  • Учителю
  • Сценарий вне классного мероприятия на тему 'Жүзден жүйрік'

Сценарий вне классного мероприятия на тему 'Жүзден жүйрік'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

№25 Красноярка орта мектебі

Сыныптан тыс іс-шара

1 -сынып

Сынып жктекшісі Аскарова Рыскуль Алпысбайқызы

2014-2015 оқу жылы

Сабақтың тақырыбы: Жүзден жүйрік

Мақсаты: *Жан-жақты сауатты, дарынды,озық болуға тәрбиелеу,

* Оқу білімге деген қызығушылығын арттыру

* Өзін-өзі ұстай білу,сабырлы ,шыдамды жолдастарының сөзін аяғына дейін тыңдау.

Көрнектілік:Тірек сызбалар, дидактикалық материал, суреттер ,

тест тапсырмалары,Видео ролик

Сабақтың түрі: Жарыс сабақ

Әдіс; СТО -технологиясының әдіс-тәсілдері ,топпен жұмыс

Психологиялық дайындық

Күндей жадырап

Айдай арайлап,

Жұлдыздай жарқырап,

Судай мөлдір таза көңілмен

Бүгінгі сайыс сабағымызды бастайық.

Топқа бөлу Видео ролик көру арқылы оқушыларды бүгінгі сабағымыздың үй жануары оның ішінде жылқы малы туралы. Жылқының қасиетін, оның сұлулығын, жүйріктігін айта отырып бүгінгі сабақта біз өзіміздің жүйріктігімізді, әдемілігімізді келген қонақтарға, апай, ағайларға көрсетуіміз керек.Ал енді біз осы жануарлар туралы өлеңдер де білеміз ғой «Тұлпарым» әнін орындау Көз алдымызға елестетейік жылқының кіснегенін Жарысқа дайын екенін туралы . Ал сендер ше балалар?Балаларды топқа бөлу үшін суретте екі түрлі тұлпар суретті бойынша топққа бөлу l топ «Тұлпар» llтоп «Құлагер» Ал енді әр топты тапсырмалардың шартымен таныстыру Осы сайыста бізге әділ баға беретін әділқазыларымызды сайлап алайық.

Тәрбие ісінің меңгерушісі Тулебаева З.К Бастауыш сынып мұғалімі Иманбаева Ж.Е

Тапсырмалар: «Тұлпар» тобына

1-тапсырма «Бәйге» Әртопқа сұрақтар, белгілі уақытта жауап бергендер үшін әр сұраққа 10 ұпай

1.Білім күні қай күн?- 1 қыркүйек

2.Жылдың төрт мезгіліне өлең жазған ақын?-Абай

3.Қазақстан Республикасының тұңғыш Президенті кім?-Н.Ә. Назарбаев

4.Қазақтың тұңғыш ғарышкері кім?-Тоқтар.Әубакіров

5.Қазақстанның бірінші ханымы кім?-Сара Назарбаева. Алпысқызы.

6.Қожахмет Яссауи кесенесі орналасқан қай қала (Түркістан)

7.16 желтоқсан қандай күн (Тәуелсіздік күні)

8.Ұя салмайтын құс (Көкек)

9. Есту мүшесі(Құлақ)

10. Орман дәрігері(Тоқылдақ)


«Құлагер» тобы

1.«Бөбек»қорының президенті кім?-Сара Алпысқызы

2.Республикалық «Айгөлек» балалар журналының бас редакторы кім?- Қымбат . Әбілдақызы

3.Қазақтың үш биін ата?-Төле би, Әйтеке би,Қазбек би.

4.Ұлттық салт дәстүрді ата?-(Беташар ,тұсаукесер,шілдехана.)

5.Президен күні?-1-ші желтоқсан

6.17 -ші қараша сағат 12-00 де біздің мектепте не болды?-Бастауыш сынып апталығының ашылуы болды.

7.Қазақтың ұлттық аспабы?- ( Домбыра)

8.Көру мүшесі не?(Көз )

9.Бір аптада неше күн бар?

10. 12 айда неше жыл бар?(1 жыл )

ll-бөлім « Тіл- өнері»

«Тұлпар» тобына

1Қабат-қабат қаттама,

Ақылың болса аттама(кітап-книга)

2. Жеті қазынаның бірі,

Адамды қорғап жүретін досы(ит-собака)

4. Футболшының алаңдағы ойын заты(доп-мяч)

5. Сағат сайын қағылады

Тек мектептен табылады(қоңырау-звонок)

«Құлагер» тобына

1.Тұмсығымен қозғалды,

Соңынан аппақ із қалады(бор-мель)

2.Тілі жоқ өзінде,сөзі бар ізінде.(қалам-ручка)

3.Сөз дана ,үні жоқ,

Сөйлемейді тілі жоқ

Қолыңа алсаң шешен,

Ақылы асқан көсем.(кітпа-книга)

4.Үй үстінде алтын тас ,

Алайын десем табылмас(жұлдыз-звезда)

5.Батыр туса -ел ырысы,

............. жауса -жер ырысы(жаңбыр-дождь)

Жоғарғы сынып оқушыларының орындауында ән шашу

lll бөлім «Кім жүйрік»

* Математика пәні бойынша Тест

l- топ

1.8-ден соң тұратын сан.

а) 7 б) 9 с) 6 д)8

2. «Қосу» белгісін тап.

а) * б) + с) - д)=

3.Өрнектің бірінші қосылғышын тап. 5+2= 7

а) 2 б) 6 с) 7 д) 5

4.Өрнектің айырмасын тап . 9-1

а) 7 б) 9 с) 6 д)8 5.

5.7-ден 5 қаншаға кіші?

а) 2-ге б) 3-ке с) 1-ге д) 5-ке

6. Бірінші қосылғыш-5,екіншісі-2. Қосындысы тап.

а) 3 б) 7 с) 6 д) 4

7. 10 мен 1 сандарының айырмасын тап.

а) 11 б) 8 с) 7 д) 9

8. Мәні 0-ге тең болатын өрнекті тап.

а) 0+9 б) 7-7 с) 10-1 д) 1+1

9. Мұнда қандай сан қалдырылған? 6-* = 3

а) 2 б) 3 д) 4 с) 5

10. 6-дан 2-ге артық санды тап.

а) 4 б) 8 с) 9 д) 5

ll -топ тапсырмасы

1. 8-ді 3-ке азайт.

а) 5 б) 10 с) 11 д) 6

2. Есептің шешуін таңда. Айгүлдің 6 маркісі бар, ал Сәуленікі одан 3-ке артық. Сәуленің маркісі қанша?

а) 3 б) 9 с) 7 д) 6

3.Теңдеудегі х-тің мәнін тап. 6+х=9

а) 15 б) 4 с) 3 д)10

4. Тура теңдікті жаз.

а) 5+3=6 б) 10-4=7 с) 8-5=3 д)3+4=8

5.5-тің соңындағы санды көрсет.

а) 7 б) 9 с) 6 д)8

6. Қай сан 6-дан кейін тұрады?

а)5 ә)4 б)7 в)8

7. 7-санының алдында қай сан тұрады?

а)4 ә)3 б)6 в)7

8.Тура теңдікті тап:

а)2< 1 ә)6 > 5 б)7=8 в)5= 5

9 Тура теңсіздікті тап:

а)5< 8 ә)4см < 3 см б) 4= 6 в)4= 4

10. Өрнектің екінші қосылғышы неге тең? 4+2=6?

а)4 ә)6 б)3 в)2

Әділқазы алқасы тест тапсырмасының жауабын тексергенше, 3 сынып оқушыларының орындауында ән шашу.

lV Қортынды бөлім

Бүгінгі сайысымызды қортындылап топ басшыларына тапсырма беріледі.

1.Суретте бейнеленген тұлпарларымызды бояп ,тұлпарды сипаттап беру,топта оқушылар ән сабағынан үйренген әндерін шырқап,сабағымызы аяқтаймыз.

Сайыс тапсырмалары орындалған соң,сөз кезегі әділқазыларға беріледі, сайысымыздың жеңімпаздары марапатталады.

Сабақтың тақырыбы 14 санының құрамы

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділік: 14саның құрамын тауып,шығарылу жолдарын түсіндіру, үйрету, есепті өрнек құру арқылы шығаруға төселдіру.

2.Дамытушылық: Екі таңбалы сандардың разрядтық құрамын білу, логикалық ойлау дағдыларын дамыту.

3.Тәрбиелік: Математикалық тілде сөйлей білуге, ұйымшылдыққа, тез есептеуге тәрбиелеу

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Әдісі: СТО.

Көрнекті құрал Интерактивті тақта, логикалық тапсырма
Пәнаралық байланыс: Дүние тану,

Сабақтың барысы:

Психологиялық дайындық :Фигуралар бойынша топтасып отыру(үшбұрыш, дөңгелектер)

Ал, кәнекей, достарым,
Бері қарай қарайық.
Қажет құрал, кітапты,
Алдымызға алайық
Алаңдамай басқаға,
Сабаққа назар салайық.
Дұрыс есеп шешімін,
Мұқиятпен табайық.

ll Тапсырмасын тексеру Үйге берілген №5 есепті 2-3 оқушы оқып береді . Өткен сабақты қорытындылау үшін оқушыларға қосымша сұрақ Сан құрамы 11,12,13 сандары Мысалы:( 6+5 7+6 8+5) 11 12 13


lll Жаңа сабақ 14 санының құрамы

а)Кесте бойынша

Тақтаға 11 12 13 14 сандарының құрамы немесе жауабы болатын қосу кестесі ілінеді.

ә) Оқулықпен жұмыс

№ 2. Бөліктер бойынша қоса отырып есепте және тексер:

14-7 6+8 14-9
14-5 9+5 5+9

Vl. Сергіту сәті: бейнетаспа (жаттығу орындау) «Көңілді күн»

Қолға қалам алайық.
Дәптерімізді ашайық
Салақтықтан қашайық.
Әдемі етіп жазайық

V Кітаппен жұмыс

№3 есеп Әр топтағы оқушылар жыл мезгілі туралы қысқаша өз ойларын айтып береді.

-Қазір қай мезгі

-Күз

Жеміс -жидектеріміз пісіп ,қамбамыз астыққа толып қысқы азығымызды жинап дайындаламыз.Олай болса мына суретке көз жүгіртелік ,адам өміріндегі пайдасын айтып түсіндіру.

Қара қарақатты халық медицинасында кеңінен қолданады. Жидегі тәбет ашуы, тер шығаратын және несеп жүргізетін қасиеті бар. Жидегі организмде витамин жетіспеген жағдайда, қан азайғанда және жүдеген кезде пайдалы Жапырағын, Сабағын Адамдар дәрі етеді Тұмауратқан кездерде, тосабын Ішсе айығып кетеді Сол үшін жұрт тосапты, Көп жасауды жөн көрді. Жапырағын бұқтырып, Қолданады емдерде.

№ 4есеп Есептің шешуіне өрнек таңда. Бақтан 14 тостаған таңқурай мен қарақат жиналды.Оның 6 тостағаны-таңқурай. Неше тостаған қарақат жиналды?

14-6 14+6

№ 4

А) Болды-?см,
Алды-5см
Қалды-9см

Шешуі: 5+9=14 (см)

Жауабы: Ағаш кеспектің ұзындығы 14 см болды.

ә) Ісынып-8 сурет
ІІ сынып-14 сурет ? неше артық

Шешуі: 14-8=6 (сурет)

Жауабы: 2-сынып 6 сурет артық жіберді

Қорытынды: Топқа тапсырма (11,12,13,14) қандай сандардың қосындысы 5+6,6+7,8+6, 6+6

Тест тапсырма бүгінгі сабақты, өткен сабақтармен байланысты логикалық тапсырма тест жүйесімен (әр топқа 3- тапсырмадан)

1. Аулада 9үйрек,қорада5үйрек,
1 - еуі тығылды, 1 - еуі жығылды
Қалғаны неше үйрек?

2. 14 асықтың 4 - н
Досың сұрап алады,
Айтшы сонда нешеуі
Өз қолында қалады?

3. Екі ешкінің мүйізі нешеу?

Бүгінгі сабақты бағалау

Бәріміз қолымызға таза ақ парақ алып сол парақты досыңның төбесіне қойып көзіңді жұмып бүгінгі сабақтағы өзіңнің жұбыңның жауабын бағала




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал