- Учителю
- Разработка классного часаМен өз Отанымның патриотымын!
Разработка классного часаМен өз Отанымның патриотымын!
Сыныбы: 6 «А»
Күні: 01.09.2016ж.
Тәрбие сағатының тақырыбы:
Мен Отанымның жас патриотымын!
Мақсаты:
Өткенімізді білетін, бүгінді түсінетін, ертеңге сеніммен қарайтын бейбітшілікті сақтауға және нығайтуға, Отанымыздың саясатын қолдауға үлесін қоса алатын, ерлікке, өз Отанын сүетін, адал, батыл өзін-өзі басқаруға, еркін сөйлеуге ерік азамат болып өсуіне әсер ету. Патриоттық рухы жоғары, қайсар жауынгер аға-апалардың ерлігін үлгі ететін бәсекелестікке сай 50 елдің қатарына кіруге еңбек ететін XXI ғасырдың азаматын тәрбиелеу.
Күтілетін нәтижелер
Сұрақтарға жауап бере алады, өзара диалогқа түсе алады, талдайды,тақырып бойынша білгендерін өз сөздерімен айта алады, өздігінен қорытынды шығара алады.
Керекті жабдықтар:
интербелсенді тақтадан оқушылардың бойында патриоттық сезімді оятатын әр түрлі слайдтар, видеороликтер; Әнұранhttps://www.youtube.com/watch?v=PBPFWmzB-Xs «Жаңа Қазақстандық патриотизм» https://www.youtube.com/watch?v=JhM59_t384E, 'КӨК ТУДЫҢ ЖЕЛБІРЕГЕНІ' Сөзі: Алмас Ахметбек ұлынікі Әні: Ермұрат Зейіпхан ұлынікі Орындағандар: Құрманбек Әлімғазы мен Риза Қайырбай Видеомонтажын жасаған: Мәуітбек Қозықанов Көк тудың желбірегені beltube.by/video/DPmu9EGuwrU, «Жаса,жаса қазақ тілім» https://www.youtube.com/watch?v=qhdHis7tbVI ; мемлекет рәміздерін көрсету, көк, сары жолақтар, шаңырақ,
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Кіріспе
-
Ұйымдастыру. Тренинг «Бүгінгі менің көңіл-күйім» Салеметсіздерме, балалар! Cіздерді 1қырқүйек- Білім күні, 30 тамыз Ата заңымыз-Конституция күнімен құттықтаймын!
Мен Сіздермен жаңа оқу жылында кауышқаныма өте қуаныштымын! Сіздер жаз бойы жақсы демалып, күш-қуат жинап, жаңа оқу жылына жақсы дайындықпен келдіңіздер деп ойлаймын. Осы келген жаңа оқу жылын да ойдағыдай аяқтауларыңызға тілектеспін. Ал енді Сіздердің көңіл-күйлеріңізді білейік, тілектеріңді тындайық. Шеңберге тұрып тілек айтады.
2.Топқа бөлу (көк, сары жолақтар арқылы) «Біздің Отан -Қазақстан қандай ел?» сұрағына жауап бере отыра, біз шаңыраққа ұқсатып жолақтарды ұстайық. Біз Қазақстан елінде өте бақытты, бір шаңырақ астында өмір сүріп жатырмыз. Ал сіздердің ойларыныз қандай?
Оқушылар шеңбер кұрып тұрады. 1.Тренинг арқылы тілдерін жаттықтырады, бір- біріне өз көңіл күйлері туралы айтады сыйластықпен қарап, сабаққа кіріседі.
2.Оқушылар жолақтарды таңдап, топтасады.
«Біздің Отан-Қазақстан қандай ел?» сұрағына әр қайсысы жауап береді.
( оқушылар жалғастырады. Біздің Қазақстан тәуелсіз, көпұлтты, әлемге танымал, өркениетті, егемен, дамыған, болашағы зор, зайырлы, мемлекеттік белгілері бар........)
Қызығушылықты ояту
Мұғалімнің кіріспе сөзі. 1. Оқушылармен бірге тәрбие сағатының атын, мақсатын анықтау, әр тапсырмаға бағалау. «Сөзді таңда» тапсырмасы. Мен өз елімнің ............мын. ( баласы, азаматы, еркесі, патриоты, данышпаны) Осының бәрі болуларыңызды тілеймін. Сонымен, бүгінгі сабақтың тақырыбы: «Мен өз Отанымның патриотымын» деп аталады. Кез-келген мемлекеттік рәміздердің ең маңыздысы- қайсысы?
Әнұран таспада ойнатылады. (Видеоролик)
- Неліктен біз Әнұран айтылғанда оң қолымызды жүрегімізге
қоямыз? Ия, Оттай жанып жанарың
Одан қуат аламын
Әнұран ол - тынысы
Кең жазира даламның.
-Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің алғанына неше жыл болды?Қай мейрамды тойлағалы отырмыз?
- Ия, біз Тәуелсіздігіміздің 25 жылдығын тойлағалы отырмыз. Бүгінгі тәрбие сағатымыз да Қ Р Тәуелсіздігінің 25 жылдығын мерекелеуге дайындық және «25 жыл: Бір Ел. Бір Тағдыр» патриоттық акциясын өткізу бойынша шаралар бастамасы болып есептеледі. Қ Рның Президенті Н.Ә. Назарбаев «Қазақстан жолы 2050: «Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ» Қазақстан халқына Жолдауында жаңа жүйеқұраушы «Мәңгілік Ел» құндылығын жалпыұлттық патриоттық идеясы ретінде ұсынды. Оның құрылымдық құрамдастары ретінде тәуелсіздік, ұлттық тұтастық, тұрақтылық, толеранттылық, қоғамдық келісім, аумақтық тұтастық, егемендік, теңдік анықталды. «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясын өмірде іске асырудың іргетасы мектепте қалануы тиіс.» деп атап өткен
Оқушылар бірге тәрбие сағатының атын, мақсатын анықтайды, сұрақтарға жауап береді. тақырыбы: «Мен өз Отанымның патриотымын»
Кез-келген мемлекеттік рәміздердің ең маңыздысы- Гимн.
Әнұран.Тұрып тындайды 1мин 50сек -Ол жүректен айтылады, өйткені,
ол біздің Әнұран, Отанға деген суйіспеншілік туралы айтылады.
Отанымызға деген адал екендігімізді білдіреді. Гимн мемлекеттік ән.
Ол халықты әйгілі етеді. Оның сөздерінде халықтың мыңдаған жылғы
тарихы, бүгінгі өмірі мен келешек арманы айтылған- Қазақстан
Республикасы Тәуелсіздігінің 25 жылдығын мерекелеуге
Мағынаны ашу
«Ойлан. Жұптас. Бөліс» әдісі.
Бейнетаспа «Жаңа Қазақстандық патриотизм» (Видеоролик)
-Ал 6аллалар, Жалпы патриот деген кім, патриотизм дегенді қалай түсінеміз?
Берілген ресурс(патриот, патриотизм туралы атақты адамдардың сөздері, ойлары, елбасының жолдауларынан тақырыпқа байланысты үзінділер) бойынша жұмыс
2. Ресурс бойынша кластер
Мұгалім қорытындылайды
-Бағанадан бері патриот деген кім, патриоттық сезім туралы ойларымызды айттық.
Ал енді, «Мен өз елімнің патриотымын» дегенді қалай түсінеміз?
Әрбір адам бала жасынан "Қазақстан - менің Отаным, ол мен үшін жауапты болғаны сияқты, мен де ол үшін жауаптымын " деген қарапайым ойды меңгеруі керек. Қорыта келгенде
" Өз Отанының патриоты болу - Қазақстанды өз жүрегінде ұялату " деген сөз деген екен.
Бірақ нағыз азамат болу оңай емес екен. Ол үшін адамгершілік,
жауапкершілік, әдептілік керек.
Белгілі ақын атамыз Ж. Молдағалиев:
Өткеніңді еске алсаң,
Өскеніңнің белгісі.
Өткеніңді ұмытсаң,
Өшкеніңнің белгісі,
- деген екен. Сондықтан, халқымыздың бүгінгі уақытқа дейінгі жеткен
жетістіктері өздеріңе аманат. Сондай-ақ, еліміздің егемендігін
танытатын ресми ерекшелік белгілері: Ана тіліміз, Елтаңбамыз,
Туымыз, Ата заңымыз, Әнұранымызды бойындағы бойтұмарындай сақтап
қана қоймай, қашанда еліміздің, жеріміздің еркіндігін сақтар мықты
ұрпақ, мықты азамат болатындарыңа сенімім мол. Жолдарың ашық,
жарқын болсын, Тәуелсіз елдің азаматтары!
-Қазіргі таңда жастардың бойында патриоттық сезімін оятатын әндер бар деп ойлайсыңдар ма?Бар болса қандай әндер? Ендеше сонын бірін тындайық
Ән «Көк тудың желбірегені». (Видеоролик)
Видеоролик) https://www.youtube.com/watch?v=JhM59_t384E</</p>
Тамашалайды. Ресурс бойынша сұрақтарға жауап береді,сұрақтар құрады; жауап береді,өзара диалогқа түседі
тақырыбы бойынша пікір алысу
Кластер дайындау
Формативті бағалау - мақтау, құптау («Жарайсың» «жақсы»)
1.Әскери міндетке жауапкершілікпен қарау;
2.Туған жерге деген ыстық сезім;
3.Ата- баба өсиетіне адал болу;
4.Өз Отанын күшті, айбынды ету, гүлдендіруге ұмтылу; 5.Бойындағы күш- қуаты мен білімін Отан игілігі мен мүддесі үшін жұмсау;
6.Ана тіліне деген құрмет;
7.Өз халқының әдет- ғұрпын және салт- дәстүрін құрметтеу;
8.Елдің тарихын құрметтеу;
9.Қазақстанда мекен ететін халықтарға деген құрмет сезім;
10.Өз халқының әлеуметтік, мәдени жеңістері үшін мақтану;
11.Мемлекеттік рәміздерге құрметпен қарау;
12.Заңға бағыну;
13.Үкіметті сыйлау;
14.Қандай да бір қастандық әрекеттерден Отанын қорғауға дайын болу;
15.Туған жерге, ата- бабасы жатқан жерге құштарлық;
16.Республиканың экономикалық, қорғаныстық әлеуетін тыңбай нығайту;
17.Басты байлығымыз - табиғат пен қоршаған ортаны гүлдендіру
Патриоттық әндерді атайды
Қорытынды
Рефлексия парағын толтыру. Ән « Жаса, Қазақстан!» https://www.youtube.com/watch?v=aJ4MjOMuXlg
Үй тапсырмасы: эссе жазып келу «Мен өз Отанымнын патриотымын ба?», немесе «Өз Отанымның патриоты болу үшін қандай істер атқарам.»
Рефлексия
Екі тілек, бір ұсыныс әдісі бойынша бағалау.