7


  • Учителю
  • Конспект урокаОқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауын дамыту

Конспект урокаОқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауын дамыту

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Мен осы сыныпта «Оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауын дамыту»технологиясын алдым.

Мақсатым:Өз бетімен дами алатын,әртүрлі қиындықтарға тәрбиелеу.Бұл технологияда,біріншіден,оқу мен жазу арқылы бала дамиды,осы екі жол арқылы оқу идеясын жүзеге асыруға мүмкіндік береді.Өйткені ол оқушының ойлауын,елестеу мен есте сақтауын,ынтасын,білім сапасының артуына көмектеседі.Балаға тиянақты білім беруде жаңа теххнология элементтерін қолдану шәкірттердің шығармашылық қабілетін арттыруға,ойлау қабілетін дамытуға үлкен әсерін тигізеді.

Осы технология бойынша өткізген сабағымды ұсынамын.

Дүниетану пәні.

2-4 сынып.

Сабақтың тақырыбы:Ауаның ластануы.Ауаны қорғау.Өсімдіктің көбеюі.

Сабақтың мақсаттары:Оқушылардың ауа туралы білімдерін бір жүйеге келтіреді.Ауаның өзгермелі құрамы, климат,ауа қабаты ,адамның іс-әрекеті арасында бірыңғай көзқарас қалыптастырылады.Ауаның орын алатындығын,серпімді,сығымды екені дәлелдейді.Ауаны таза сақтауға тәрбиелеу.Ауаның ластану көздерін және ластануын болдырмау туралы көзқарас қалыптастасады.

Міндеті: Оқушылардың ауа туралы алған білімін жүйелеп,бірлесіп жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру,тәжірбие жасау арқылы пысықтау.

Мақсаты:Өсімдіктердің жер асты бөліктерін танытып,тамырсабақ,түйнек,пиязшық арқылы көбею жолдарын.тәсңлдерін білу.Жер асты бөлігінің түрімен,құрлысымен таныстырылады,өсімдік мүшелерінің атқаратын қызметін білуге жаттықтырады.Қоршаған ортаны қорғау және сақтауға тәрбиелеу.

Көрнекілігі:сөзжұмбақ,сызба,шар,шам,,суреттер,тірек-cызба.

Түрі:аралас,дамыта оқыту.

Әдісі: түсіндіру,сұрақ-жауап,топтастыру,әңгімелесу,

Үй тапсырмасын сұрау.

1.Ауа неге қажет?

2.Біздің қоршап тұрған не?

3.Адам өміріне қажетті 5жағдайды ата?

Ауа туралы не білеміз? Мұрнымызды қысып демалайық?(тұншығамыз).Яғни ауамен демаламыз?(оқушыдан сұрау).

Осы білгілерің келгендеріңді бүгінгі сабақта білуге тырысамыз.

2.Өткенді пысықтау.

1.Өсімдіктің неше тобы бар?(3 тобы бар бұта,шөп,ағаш).

2.Өсімдік мүшелерін ата?

3.Өсімдік қандай ағза?

4.Өсімдік тіршілігі үшін не қажет?

5.Көп жылдық өсімдіктерді ата?

6.Бір жылдық өсімдіктерді ата?

Сұрақтарға жауап алу.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық икем:

Қазір бізде дүниетану пәні :Орнымыздан тұрып,сәлемдесейік.

Амансың ба,Алтын күн?

Амансың ба,Көк аспан?

Амансың ба,Жер ана?

Амансың ба,достарым?

Сабақ оқушыларға әңгіме айтудан басталады.»Көрінбейтін сиқыршы» әңгімесі.Жер бетінде көзге бір сиқыршы бар.Онымен әркім -ақ,күнделікті кездесіп отырады.Сен оны көрмейсің,бірақ маңайында екенін сезесің.Міне,ол есікті тарс жапты,терезені ашты.Көшемен келе жатқанда жапырақтың жұлынып түсіп.жорғалай жөнелгенін көресің.Оны көрінбейтін сиқыршының алып бара жатқанын сезесің.Тіпті басын шұлғып,ырғалған шөптерді байқайсың.Мұндай сиқыршыны көрмесең де күнделікті ісі,мінез-құлқы бізге,сен үнемі қоршап тұрады.Сенімен бірге жүреді:

Бұл не?

Балалар,қазір барлығымыз назарымызды тақтаға аударып, мына сөзұмбақты шешіп көрейік.







  1. Өмірдегі ең аяулы жан.

  2. Тіршілікке қажетті бес жағдайдың бірі.

  3. Сиыр сүтінен ұйытып жасалған сұйық,дәмді сусын.

Дұрыс шештіңдер,ортадағы тор көзден қандай сөз шықты?(Ауа).

Жалпы ауа деген сөзді біз,шыр етіп жерге түсіп,есімізді біле бастаған кезде естіген біз десек,артық болмас.

4-cынып.Жаңа сабақ.

Көбею дегеніміз не?

Өсімдік қалай көбейеді?

Көбею дегеніміз- барлық тірі табиғатқа тән қасиет.



Топыраққа еккен тұқымнан жаңа өсімдік өніп шығады.Осылай өсімдіктердің жер бетіндегі тіршілігі жалғасады.

Суретпен жұмыс.

Тұқым арқылы дәнді дақылдарды көбейтіп,өсіруге болады.Бір пиязшықтан күзге қарай бірнеше пиязшық пайда болады.

1.пияз



2.сарымсақ

3.қызғалдақ

Түйнек -өсімдіктің топырақ арасындағы сабағының жуандаған жері.

1.картоп.

2.жералмұрт

3.теңбілгүл

Табырсабақтың бір тұтамынан күзде жаңа өсімдік өсіп шығады.

1.таушымылдық

2.інжугүл

3.құртқаша

Дәптерге жазу.

Күннің жады.

Тақырыптың атын «Ауаның ластануы,қорғау».

Кесте толтыру.

Білемін Білгім келеді Үйрендім

Ауа қажет Ауа қай жерде ? Ауаның сығылатынын,серпілетінін,түссіз екенін білдік,қолдайды.Ластанудан қондырғы,сүзгі орнату.Когалдандыру.

Қоқыс тастамау Ауа неге түссіз,мөлдір

Ауа қабығы неше қабаттан тұрады?

Ауа неше жолмен ластанады?

Ауаны қорғау үшін не істейміз?



Бөлмені тазалау

Ауасыз бірнеше минут өмір сүреміз



Оқулықпен жұмыс.Өзбеттерімен оқып шығу,2-3 минут.1-оқушы өз еркімен әңгімелеп беруін сұрау,тыңдау.Ауаның ластану себептерін атаңдар.

Сергіту сәті.

Тәжірбие жасау.Допты ал еденге ұрып ойнасақ,доп ыршып,секіріп жоғары

көтеріледі,серпіледі.Серпіліп тұрған оның ішінде ауа бар.

2.Балалар ,алдымыздағы шарды үрлеп.оны қысайық,жіберемік?

3.Үш бірдей шырағданның үшеуінде жағып, біріншісінен стакан,екіншісіне банка,үшінсін ашыү қоямыз.

Байқа.Алдымен қай шырағдан сөнер екен.

1.)стакан мен жабылған.

2.)банка

3)біткенше жана берді

3 шырағданды салыстырсақ,стакандағы басқасына қарағанда ұзындау екенін көреміз.Осы 3 тәжірбиемізді қарындылай келе бір,заттың немесе отынның жануы үшін ауа керек.Жануды қолдау ауаның аса маңызды қасиеті.Мысалы.Үйді жылыту үшін пеш жағамыз.Жануын күшейту үшін не қажет?(ауа).Немесе бықсып жатқан отты үрлесең,оған ауа мол кіріп жанды күшейеді:Жақсы рақмет.Ауа түссіз,орын алады,сығылады,серпіледі.

Оқушы білімдерін тексеру.

1.Ауа қасиеті.

2.Ауа райы

3.Ауаның ластануы себебі не?

4.)Қорғау үшін не істеу керек?

Үйрендім графасын толтыру.

Бүгінгі ауа райы қандай? (1-сұрақ).

Бекіту.Ауа сөзін топтастыру.



мөлдір сығымды

Конспект урокаОқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауын дамыту



Конспект урокаОқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауын дамытуКонспект урокаОқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауын дамытуКонспект урокаОқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауын дамытуиісі жоқ жануды қолдайды





түссіз



Конспект урокаОқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауын дамытуКонспект урокаОқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауын дамыту



Конспект урокаОқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауын дамытусерпіледі көзге көрінбейтін

Конспект урокаОқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауын дамыту



Бағалау.

Үйге тапсырма;

А)мәтінді оқу.

ә)Аулымызды таза ұстадық! Сурет салу,әңгіме құрау.

Саусақпен мұрын қысайық,

Әншіге біраз ұқсайық.

Әрбір сөздің дыбысын,

Қандай екенін ұғайық.

Сергіту сәтінде дыбыс неге дұрыс шықпады?

Ауа аузымыз ғана арқылы шыққандықпен дыбысымыз өзгерді.

Бекіту.

1.Өсімдік көбеюінің тәсілдер тізіп айт.

2.Өсімдіктерді отырғызатын жыл мезгілін ата.

3.Өсімдік қандай мүшесі арқылы көбейеді.

Тақпақ оқу.Тамырсабақ,пиязшық,тұқым,түйнек арқылы көбейеді.

Табиғатқа сән берген,

Адамзатқа сән берген.

Алуан алуан түрлерін,

Жүрейік біздер өсіріп-бірге оқып шығу.

Бағалау.

Үйге тапсырма 75-76 бетті оқу және мазмұндау.77-бет сөзжұмбақты шешу.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал