- Учителю
- Сабақ жоспары Абай «Құлақтан кіріп бойды алар»
Сабақ жоспары Абай «Құлақтан кіріп бойды алар»
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Бегімбетова Жазира Сәкенқызының қысқа мерзімді жоспары
6-сынып
23.10.2015 жыл
15.50 - 15.35
Сабақтың тақырыбы:
Абай «Құлақтан кіріп бойды алар»
Сілтемелер:
Алматы «Атамұра» 2011. К.Ісләмжанұлы, С.Тілешова, Б.Әрінова, Р.Баттал
71-72 беттер. Әдістемелік кітаптар. Абайдың өлеңдер жинағы, Google.
Мақсаты:
Оқушыларға өлеңнің негізгі идеясын үлгі ету
Міндеттері:
-
Кемеңгер ақын шығармасын таныстыру
-
Абайдың композиторлық қабілетін таныту
-
Сезімталдыққа ұжымдық жауапкершілікке баулу
Оқыту нәтижесі:
-
Ой-пікірлерін еркін жеткізе алады
-
Жан-жақты ойланады
-
Ән шығаруға талпынады
-
Әннің құдіретін сезінеді
Сабақтың типі:
Аралас сабақ
Оқыту технологиясы мен әдістер:
Жаңа әдістер
Блум таксаномиясы
Жеке жұмыс
Топтық жұмыс
Шығармашылық жұмыс
Диалог
«Интервью», «Идеяларды жинау», «Ойлан, жұптас, талқыла», «Стикерлер тобы» әдістері
Негізгі идея:
-
Өлең мазмұнын тусіндіру
-
Өмірлік қажетіне жарата білу
-
Әннің құдіретін сезінеді
Құралдар мен көрнекіліктер
-
Оқулық, түрлі түсті қалам, интерактивті тақта
-
Слайдты көрсетілімдер, суреттер, күйтаспа, нота дыбыстары
Пәнаралық байланыс:
Музыка
Тапсырмалар жүйесі
Күтілетін нәтиже
І Ұйымдастыру кезеңі
3 мин 15.50 - 15.53
Топ ережесін қабылдау
Психологиялық ахуал тудыру
Топқа бөлу (Шаттық шеңбері)
Сабақтың критерийлерімен таныстыру
Топ ережесін қабылдау
Бір-біріне жылулық сыйлайды
Ноталарға байланысты топқа бөлу
( до, ре, ми, фа)
Сабақтың критерийлері:
-
Тақырып мазмұнын қаншалықты түсіндің;
-
Таұырып мазмұнын ашуға қосқан үлесің;
-
Сұрақтарға жауап беруің;
-
Шығармашылық жұмысқа қаншалықты үлес қостың?
-
Эссе жаза алдың ба?
Өзін-өзі реттеу. Ынтымақтастықты нығайту
Сынып ынтымақтастығы артады
ІІ Үй тапсырмасын сұрау
3 минут 15.53 - 15.56
Қарасөзді жаттау
Тақырыпты ашатын эссе жазу
Қарасөзді жаттаған бір оқушыдан сұралады
Жазған эсселерін оқиды
Жеке жұмыс
ІІІ Жаңа сабақ
15 минут 15.56 - 16.11
Білу
Түсіну
«Интервью» әдісі
-
Ән тыңдағанды ұнатасыңдар ма?
-
Қандай әндерді тыңдағанды ұнатасыңдар?
-
Абайдың қандай әндерін білесіңдер?
-
Абайдың «Құлақтан кіріп бойды алар» өлеңінің шығу тарихын білетіндерің бар ма?
«Идеяларды жинау» әдісі
Оқушылыр сұрақтарға жауап береді
Өлеңді әр топ екі шумақтан мәнерлеп оқиды
Әр топ үш сұрақтан дайындап, қалған үш топқа сұрақтарын үйлестіріп таратып береді. Оқушылар топқа келген сұраққа ізденіп жауап береді.
Жеке жұмыс
Топтық жұмыс
Ынтасы, қызығушылығы артады.
Ойлау белсенділігі, тапқырлығы артады.
Сергіту сәті (Дүкенге бардым, ... сатып алдым)
3 минут 16.11 - 16.14
ІҮ Дамыту жұмысы
10 минут 16.14 - 16.24
Қолдану
Талдау
АКТ пайдалану
Абайдың «Желсіз түнде жарық ай» әнін тыңдайды.
Шығармашылық жұмыс
Әнді тыңдап отырып қандай күйге бөлендіңдер?
Жаңа өздерің айтып өткендей Абайдың бірнеше әндері бар екен. Абайдың тағы қандай қабілеті болғанын байқадыңдар?
«Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі
«Әу демейтін қазақ жоқ» деген сөзге қандай мысалдар келтіріп дәлелдер едіңдер?
Өздерінің арасында ән айтатын оқушы бар ма екенін сұрау
Өздері әнді қаншалықты ұғатынын байқайды
Сурет салу арқылы жеткізуге тырысады
Абайдың сазгер болғанын айтады
Топтар өз топтарында талқылайды
Қазақ халқының салт-дәстурлеріне көңіл бөлуі мүмкін
Топтық жұмыс
Топтық жұмыс
Оқушының дербестігі, өз-өзіне сенімділігі артады.
Өз ойын еркін жеткізу дағдысы қалыптасады.
Ү Шығармашылық жұмыс
3 минут 16.24 - 16.27
Жинақтау
Ән неден құралатынын білесіңдер ме?
Қандай ноталар бар екенін тыңдап көрейік
Ендеше осы ноталарды пайдаланып Абайдың «Әнді сүйсең менше сүй» өлеңіне ән шығарып көріңдер
Ноталардан құралатынын айтады
Ноталарды тыңдайды (до, ре, ми, фа, соль, ля, си)
Өлеңге ән шығаруға талпынады
Өзіндік жұмыс
Шығармашылық жұмыс жасауға қалыптасады.
ҮІІ Қорытынды
4 минут 16.29 - 16.33
Ән тыңдау мен айтудың өмірде маңызы бар ма?
Оқушылар эссе жазады
Эссе жазу үшін критерийлер:
-
Көлемі кемінде жарты бет болуы тиіс;
-
Өмірмен байланыстырылған болуы тиіс;
-
Мысалдар мен деректер келтірілген болуы тиіс.
Өзіндік жұмыс
Алған білімін өмірде қолдана алады
Бағалау
ҮІ Бағалау
2 минут 16.27 - 16.29
«Стикерлер тобы»
Кері әсер парағының критерийлері:
-
Сабақ не туралы?
-
Сабақ саған ұнады ма? Несімен?
-
Сабақ барысында қиындықтар болды ма? Қандай?
-
Сабақ туралы өз пікірің.
Өзіндік жұмыс
Өз үйренгенін бағалауға дағдыланады.
ҮІІІ Үйге тапсырма
2 минут 16.33 - 16.35
Өлеңді жаттау
«Әнді сүйсең менше сүй» өлеңінің шығу тарихы туралы іздену
Интернет желісін пайдалануға болатыны айтылады