7


  • Учителю
  • Открытый урок на тему: Таза болса табиғат, аман болар адамзат

Открытый урок на тему: Таза болса табиғат, аман болар адамзат

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Алматы облысы

Еңбекшіқазақ ауданы

«О.Жандосов атындағы орта мектеп»

коммуналдық мемлекеттік мекемесі













Ашық сабақ

6 «В» сынып

Тақырыбы:

Таза болса табиғат-

аман болар адамзат













Өткізген: Сүлейменова Ш.Е..





















2016 жыл





6«В»- сыныпҚ Қазақ тілі



Сабақтың тақырыбы

Таза болса табиғат- аман болар адамзат



Мақсаты

Білімділік: Табиғат тақырыбы төңірегінде өз ойларын сауатты айтуын,ауызекі тілде сөйлеуін жетілдіру; білімдерін пысықтау, тереңдету; Табиғат туралы оқушыларға толық мәлімет беру; сыни тұрғыда ойлауға және өз ойын жаза білуге үйрету;

Дамытушылық: білім және білік дағдыларын, топтық жұмыстар арқылы белсендікліктерін, қабілеттерін, байланыстыра сөйлеу дағдыларын дамыту; оқушылардың өз бетінше білім алып, шығармашылылықпен жұмыс істеу қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік:ынтымақтастықта жұмыс істеуге, қуанышқа ортақтаса білуге, сыйластыққа тәрбиелеу. Өз бетінше жұмыс істеуге, қосымша әдебиетпен жұмыс істеуге баулу.Табиғатты, қоршаған ортаны аялауға,сүюге тәрбиелеу.

Жұмыс нәтижесі

Табиғат туралы жан жақты айта алу; сөйлеу барысында жаңа сөздерді, сөз тіркестерін дұрыс қолдану;

тақырып бойынша белсенді сөздік қорды меңгеру.

Сілтеме

Қазақ тілі оқулығы 6 -сынып. «Атамұра» баспасы 2015жыл. Т.М. Артыкова. М.Б. Боранбай



Әдіс -тәсілдер

Топтық жұмыс; топқа бөліну, ашықхат жазу, жұптық жұмыс , жеке жұмыс

Диалогтік оқыту: сұрақ - жауап, әңгімелесу

АКТ-ны пайдалану: интерактивті тақта арқылы

«Миға шабуыл» әдісі. Жеке жұмыс; Жұптық жұмыс.

Шығармашылық жұмыс, сөзжұмбақ шешу

Ресурстар

Интернет материалдары,слайдтар, интерактивті тақта, мұғалімге арналған оқыту әдістемесі, авторы:

Т.М. Артыкова. М.Б. Боранбай

Оқулық, сөздік дәптері, магнитті тақта, компьютер, стикерлер, маркерлер, А 3 плакат, бағалау парағы.

АКТ, постер ,маркерлер, кеспе қағаздар, суреттер

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут





Сабақ жоспары

  1. Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою

  2. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша

  3. Рефлексия

  4. Үйге тапсырма



















Сабақтың тақырыбы:

Открытый урок на тему: Таза болса табиғат, аман болар адамзат



Іс- әрекет кезеңі

Педагог қызметі

Оқушы қызметі

Ұйымдастыру формасы

Күтілетін нәтиже

Бағалау формасы

Ұйымдастыру кезеңі





Күндей жадырап,

Айдай арайлап,

Жұлдыздай жарқырап,

Судай таза көңілмен,

Бүгінгі сабағымызды бастайық!

Сыныпты 2 топқа бөлу :

«Табиғат» тобы

«Адамзат» тобы



Открытый урок на тему: Таза болса табиғат, аман болар адамзат



Сабақтың ұраны:

Открытый урок на тему: Таза болса табиғат, аман болар адамзат









Үй тапсырмасы бойынша

білімін анықтау.

Әр топтан оқушылар үйде жазып келген 4- тапсырма бойынша өз ойларын оқиды







































Оқушылар топқа бөлінеді



























































Үйде орындаған тапсырманы оқиды



































Топтық жұмыс



























































Жеке жұмыс



Сынып ұжымында ынтымақтастық орнап, психологиялық жағымды ахуал орнайды



































































































Өткен тақырыптарды еске түсіреді, оқушылар білімдері пысықталады.







































































































Оқушылардыларды смайликтер арқылы бағалау

Білу

Жаңа сабаққа кіріспе. Қызығушылықтарын ояту.

Табиғат дегеніміз не? Әр оқушы өз ойларын айтып жауап береді





Мақсат қою кезеңі

Электронды оқулық арқылы түсіндіру

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Сабақ тақырыбымен танысады



Электронды оқулық арқылы оқушылар жаңа сабақты мұқият тыңдайды.



Жеке жұмыс











Электронды оқулықпен жұмыс

Ынта- ықыласы, қызығушы

лығы артады







Табиғат туралы оқушылар электрондық оқулық арқылы толық мәлімет алады.

Өзіндік баға

Түсіну

Оқулықпен жұмыс

1-тапсырма

Сұрақтарға жауап беріңдер?

1-топ «Табиғат»тобына 1,3 сұрақтар

2-топ«Адамзат» тобына 2, 4 сұрақтар



2- тапсырма Мақал- мәтелдерді оқып, жаттау



Оқулық бойынша топтық жұмыс.

Оқушылар сұраққа жауап береді

Дәптермен жұмыс

Оқулықпен жұмыс

Оқушылар өздері топтық жұмыста ойланып, ақылдасып ізденушілігі артады.

Топ басшысының бағасы

Қолдану

Оқушылардың түсінгендерін байқау

3- тапсырма Мәтінді оқып, өз туған жерлері туралы әңгімелеу









Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды.

Өзгені тыңдай отырып, өз білімін толықтырады райды.

Топпен жұмыс

жеке жұмыс



Ойлау белсенділігі, тапқырлығы, қабілеттері дамиды.

Өзін топта ұстай білуі, өз ойын өзгенің ойымен салыстыра отырып бағалау дағдысы қалыптасады



Мұғалім бағасы







Талдау

4- тапсырма Берілген сөз тіркестерінен сөйлемдер құрату

1-топ «Табиғат»тобына: жасыл өсімдік, асқар тау, биік шың, ну тоғай. Құрастырған сөйлемдерінде етістіктер салт етістіктер болуы керек.

2-топ«Адамзат» тобына: Қалың орман, ұшқан құс, кең дала, таза ауа

Құрастырған сөйлемдерінде етістіктер сабақты етістіктер болуы керек.

Открытый урок на тему: Таза болса табиғат, аман болар адамзат



Сергіту сәті «Қазақстан табиғаты» бейнебаян көрсету.

Оқушылар сөйлемдер құрайды, ойын мәнді жеткізуге тырысады, алған білімдерін қолдана біледі.



Бірлескен топтық жұмыс











Жұптық жұмыс

Өз білімін бағалауға дағдыланады, ұжыммен арадағы ынтымақтас

тық пайда болады

Өзіндік қорытынды баға

Жинақтау

Адамзаттың табиғатсыз күні жоқ,

Оны айтуға табиғаттың тілі жоқ

Табиғатқа тіл бітсе адамзатқа не айтар еді, ал адамзат табиғатты қорғау үшін не істеу керек?

Постер корғау.



Табиғат Адамзат



Табиғатты қорғау - адамзаттың өзін өзі қорғауы.



Табиғатқа келтірген зиян- өзімізге жасаған қастандық

«Т» кестесін толтырту. Бүгінгі сабақтың түсінікті және түсініксіз тұстарын стикерге жазып тақтаға іледі

Открытый урок на тему: Таза болса табиғат, аман болар адамзат



Постермен жұмыс жасайды







































Стикерлер толтырады



Бірлескен топтық жұмыс









Топтық жұмыс























жеке жұмыс





</<font face="Times New Roman, serif">Тапсырманы түсіне отырып, сыни тұрғыда ойланады.



Оқушылар

дың білімдері артады.





Мұғалімнің бағасы

Бағалау

Топ басшысына бағалау парағын толтырту

Бағалау критерийлері бойынша мұғалімнің жиынтық бағасы

Топ басшысы бағалау парағын толтырады.

Бағалау критерийлері бойынша



жеке жұмыс







Әділ, нақты бағалауға үйренеді

Бағалау критерийлері бойынша жинақтық баға қою.



Үйге тапсырма

121 - бет, 5 - тапсырма













Бағалау парағы Топ басшысы:Сұрақ

Жауап

Мәтінмен

жұмыс

Постермен

жұмыс

Қорытынды

1













2













3













4







































Мұғалімнің бағалау парағы1-тап-

сырма

2-тап-

сырма

3-тап-

сырма

4-тап-

сырма

5-тап-

сырма

6-тап-

сырма

Қорытынды

1



















2



















3



















4



















5



















6



















7



















8



















9



















10



















11



















12





















Бағалау парағы Топ басшысы:Сұрақ

Жауап

Мәтінмен

жұмыс

Диалогпен

жұмыс

Қорытынды

1













2













3













4





















































  • Туған жер дегеніміз не?





  • Туған жеріміздің табиғаты қандай?





  • Біз табиғатты қалай қорғауымыз керек?









  • "Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас" дегенді қалай түсінесіңдер?





Табиғатымызды сақтап қалу, кейінгі ұрпаққа қалдыру біздің азаматтық борышымыз. Ендеше осы істе сендер қандай үлес қосар едіңдер?





  1. «Бір, ағаш кессең, он, ағаш ек» - жасыл желек бағдарламасына ат салысамыз;



2. «Судың да сұрауы бар» - суды ысырапсыз пайдалануға жол бермейміз, ластамаймыз







3. Орман-тоғайды, бақтарды күл - қоқыстан тазалап, өрттен қорғаймыз.



4. Аң, құстарды рұқсатсыз атуға тыйым саламыз, қамқорлық жасаймыз.



5. Экологиялық үгіт - насихат жүргіземіз.







































 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал